• Data: 2024-11-26 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Chcę wybudować garaż o powierzchni 35 m2 na działce obok domu, w którym mieszkam i jestem zameldowany. Dom wraz z działką należał do zmarłej babci. Jednak do dzisiaj nie przeprowadzono postępowania spadkowego. Babcia miała dwójkę dzieci, które zmarły. Jestem jednym z czterech wnuków. Czy istnieje jakaś możliwość uzyskania zgody na budowę garażu bez przeprowadzania sprawy spadkowej?
Zgodnie z art. 4 ustawy z 7.07.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) „każdy ma prawo zabudowy nieruchomości gruntowej, jeżeli wykaże prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, pod warunkiem zgodności zamierzenia budowlanego z przepisami”. Ustawodawca nakłada obowiązek wykazania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w formie oświadczenia dołączanego do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Wzór takiego oświadczenia zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 23.06.2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. Nr 120, poz. 1127).
Na etapie zgłoszenia budowy czy uzyskania pozwolenia na budowę musi Pan złożyć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Zgodnie z art. 3 pkt 11 ustawy – Prawo budowlane „przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych”.
Jak rozumieć obowiązek wskazania dokumentu, z którego wynika tytuł do dysponowania nieruchomością na cele budowlane? Takie sformułowanie nie jest tożsame z obowiązkiem dołączenia dokumentów (wyr. WSA w Gliwicach z 12.05.2011 r., sygn. akt II SA/Gl 1411/2010). Ponadto w wyroku NSA z 8.04.2011 r. (sygn. akt II OSK 631/2010) sąd stwierdził, że na mocy art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego „nie tylko inwestor już nie musi dołączać do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę dowodu bezpośredniego, to jest dokumentu wykazującego jego prawo do terenu na cele budowlane, lecz wystarczające jest, iż złoży odpowiednie oświadczenie na sformalizowanym druku (dowód pośredni)”. W jeszcze innym wyroku NSA rozstrzygnął, iż „wydanie pozwolenia na budowę przez organ administracji architektoniczno-budowlanej podmiotowi, który nie miał prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, stanowi kwalifikowaną wadę i zgodnie z art. 156 § 1 pkt 2 K.p.a. skutkuje nieważnością pozwolenia na budowę” (wyr. z 28.06.2001, sygn. akt IV SA 1324/99). Podstawą do żądania złożenia oświadczenia inwestora jest art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego. Jest to jedyny przepis, który może być podstawą do takiego żądania przez organ.
Zgodnie z art. 32 ust. 4 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.) jednym z warunków wydania pozwolenia na budowę jest złożenie oświadczenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej, o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Znaczenie złożenia oświadczenia w toczącym się postępowaniu administracyjnym polega na tym, że organ je prowadzący może – dla ustalenia, że fakt stwierdzony w oświadczeniu ma miejsce – poprzestać na samym twierdzeniu strony co do faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy lub co do stanu prawnego bez konieczności dowodzenia tej okoliczności w inny sposób (zob. wyr. WSA w Warszawie z 21.03.2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 116/12).
Należy bowiem zauważyć, iż oświadczenie jest jednym ze środków dowodowych wymienionych w art. 75 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267), zwanej dalej K.p.a. Przepis art. 75 § 2 K.p.a. wyraźnie stanowi, że „jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia właściwego organu administracji, organ administracji publicznej odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania”.
Jeśli ma Pan zgodę spadkobierców po zmarłych właścicielach – nie musi Pan przeprowadzać postępowania spadkowego. Musi Pan złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, że posiada Pan prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Rodzinny kompromis
Jan od wielu lat mieszka w domu, który kiedyś należał do jego babci. Dom, jak i sąsiadująca z nim działka, formalnie należały do babci, a po jej śmierci nie przeprowadzono postępowania spadkowego. Jan postanowił wybudować garaż na działce o powierzchni 35 m². Skontaktował się z resztą rodziny – jego rodzeństwem oraz kuzynami – aby uzyskać ich zgodę. Udało mu się zebrać wszystkie wymagane podpisy na oświadczeniu o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dzięki temu mógł rozpocząć proces uzyskania pozwolenia na budowę bez konieczności przeprowadzania kosztownego i czasochłonnego postępowania spadkowego.
Współpraca z urzędem
Anna, podobnie jak Jan, mieszka na działce po zmarłej babci. Chciała wybudować garaż, ale nie miała formalnie uregulowanego prawa do nieruchomości. Po rozmowie z prawnikiem dowiedziała się, że może złożyć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Anna udała się do urzędu gminy, gdzie szczegółowo wyjaśniła swoją sytuację. Urzędnicy poinformowali ją, że jeżeli do oświadczenia dołączy zgody wszystkich spadkobierców, możliwe będzie wydanie pozwolenia na budowę. Anna zebrała wszystkie wymagane zgody i złożyła komplet dokumentów, co pozwoliło jej na legalne rozpoczęcie budowy garażu.
Mediacja rodzinnych sporów
Piotr chciał wybudować garaż na działce, która formalnie nadal należała do jego zmarłej babci. Niestety, pomiędzy spadkobiercami istniały konflikty dotyczące podziału majątku. Piotr zdecydował się na mediację z udziałem prawnika, aby osiągnąć porozumienie z pozostałymi spadkobiercami. Po kilku spotkaniach udało się wypracować kompromis – wszyscy spadkobiercy zgodzili się na wybudowanie garażu przez Piotra w zamian za pewne ustępstwa w przyszłym podziale majątku. Dzięki temu Piotr mógł złożyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i uzyskać pozwolenie na budowę bez konieczności przeprowadzania postępowania spadkowego.
Budowa garażu na działce po zmarłej babci bez przeprowadzenia postępowania spadkowego jest możliwa, jeżeli inwestor uzyska zgody wszystkich spadkobierców i złoży odpowiednie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dzięki temu można uniknąć długotrwałych i kosztownych formalności, co umożliwia szybsze rozpoczęcie inwestycji.
Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestii budowy na działce po zmarłej babci? Skorzystaj z naszych usług online – oferujemy porady prawne oraz przygotowanie niezbędnych pism, abyś mógł legalnie i sprawnie rozpocząć swoją inwestycję. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 12.05.2011 r., sygn. akt II SA/Gl 1411/2010
3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 marca 2011 r. sygn. akt II OSK 631/2010
4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 marca 2012 r., sygn. akt VII SA/Wa 116/12
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika