• Data: 2024-11-16 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Posiadam odrolnioną działkę o wymiarach 24x43 m2 (23 m wzdłuż drogi). Chciałbym na niej postawić drewniany domek letniskowy o powierzchni do 35 m2 oraz szczelne szambo. Są wydane warunki zabudowy, tj. linia zabudowy 15 m od drogi. Jak powinny być usytuowane planowane obiekty względem granic działki, aby wszystko było zgodne z przepisami? Chodzi o konkretne odległości od granicy działki oraz pozostałe wymogi dla takich domków.
Jeśli z decyzji o warunkach zabudowy (WZ) nie wynikają inne zapisy, to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej „rozporządzenie”):
„§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.
2. Sytuowanie budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, (bez okien) dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy lub bezpośrednio przy tej granicy, jeżeli plan miejscowy przewiduje taką możliwość.
3. Dopuszcza się, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, jeżeli będzie on przylegał swoją ścianą do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce oraz jego wysokość będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.”
W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy przeciwpożarowe dopuszcza się:
1) sytuowanie budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej;
3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.
Nadto należy uwzględnić wymogi co do naturalnego oświetlenia, przepis stanowi:
„§ 13. 1. Odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń – co uznaje się za spełnione, jeżeli:
1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:
a) wysokość przesłaniania – dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m,
b) 35 m – dla obiektów przesłaniających o wysokości ponad 35 m, (…).”
Budynek musi więc spełniać wszystkie wymienione wyżej kryteria łącznie.
Zgodnie z § 31 ww. rozporządzenia:
„1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:
1) do granicy działki – 5 m,
2) do osi rowu przydrożnego – 7,5 m,
3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń – 15 m,
4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód – 30 m,
5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego – 70 m.
2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.”
Zgodnie z art. 43 ust. 1 i 2 ustawy o drogach publicznych: „w terenie zabudowy obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:
a) 30 m od autostrady;
b) 20 m od drogi ekspresowej;
c) 10 m od ogólnodostępnej drogi krajowej;
d) 8 m od ogólnodostępnej drogi wojewódzkiej albo powiatowej;
c) 6 m od ogólnodostępnej drogi gminnej”.
Zgodnie z omawianym rozporządzeniem – „szamba” mogą być sytuowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, przy czym nie dopuszcza się ich sytuowania na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowisk i narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz na terenach zalewowych.
W przypadku zbiorników o pojemności do 10 m3 szambo powinno zostać usytuowane z zachowaniem minimum 15 metrów odległości od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych oraz w odległości 7,5 metrów od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.
Jednak w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości powinny wynosić co najmniej 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej oraz 2 metrów od granicy sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.
W przypadku zbiorników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 odległości wynoszą 30 metrów od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń, 7,5 metrów od granicy działki sąsiedniej oraz 10 metrów od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.
Budowa domku letniskowego do 35 m² na działce wymaga przestrzegania określonych przepisów dotyczących odległości od granic działki, dróg oraz usytuowania szamba. Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej odległości od granicy działki sąsiedniej, uwzględnienie wymogów dotyczących naturalnego oświetlenia oraz spełnienie wymogów sanitarnych. Dobrze zaplanowane usytuowanie domku pozwala na zgodną z prawem realizację inwestycji oraz optymalne wykorzystanie przestrzeni działki.
Aby skorzystać z naszych usług prawnych i uzyskać profesjonalne pismo dostosowane do Twojej sytuacji, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika