Kategoria: Budynki usługowe i przemysłowe

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zablokować budowę kurnika?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2015-11-20

Jak zablokować budowę kurnika w obrębie miasta? Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na budowę kurnika na gruncie rolnym, gdzie planowana jest inwestycja, jednak w pobliżu znajduje się osiedle domów jednorodzinnych i szkoła. My, mieszkańcy nie chcemy w pobliżu kurnika, zebraliśmy podpisy. Dodam, że do tej inwestycji nie jest wymagany raport ochrony środowiska. Czy mieszkańcy lub władze miasta w jakikolwiek sposób mogą zablokować tę inwestycję?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta
W bardzo szybki i skuteczny sposób dostałam odpowiedź na moje pytanie.
Grażyna
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno będzie pomocna.
Anna, 62 lata, tłumacz
Bardzo szczegółowe wyjaśnienia w krótkim terminie.
Jolanta
Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat
Porada profesjonalna całkowicie rozwiązująca moje wątpliwości.
Jacek, emeryt, 70 lat
Oceniam bardzo wysoko włożoną pracę w wyjaśnienie sprawy; szybko i wyczerpująco
Anna, kierownik marketingu, 32 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Po raz kolejny skorzystałam z Państwa pomocy i jestem bardzo zadowolona. Jeszcze raz dziękuję.
Jolanta
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Odpowiedź dostałam szybko, i była ona wyczerpującą. Prawnik Pan Maciej Sądej, przedstawił sprawę jasno i przede wszystkim przestałam się martwić sprawa na którą nie mam wpływu. Bo oczywiście, jak się czyta w internecie, to dostaje się masę różnych opcji, opinii, które mogą być nieprawdziwe lub są sprzeczne. 
Edyta, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję, choć cena porady tania nie była to jednak w pełni wyczerpująca interesujące mnie zagadnienie.
Bożena
Polecam tą formę usługi. Na spokojnie można w domu zastanowić się jakie jeszcze ważne pytanie zadać, i kolejny raz poradzić się w tej samej cenie.
Barbara, 58 lat
Są to dla mnie jasne odpowiedzi 
Andrzej, 59 lat, kierowca
Pan Marcin Sądej po raz trzeci udzielał mi porady w sprawach podatkowych i po raz trzeci jestem w pełni usatysfakcjonowana Jego poradą. Do tej pory 4 razy korzystałam z usług ePorad24 i za każdym razem otrzymywałam poradę składającą się dwóch członów. Pierwszy to prezentacja przepisów dotyczących mego pytania, a druga to zwięzły \"łopatologiczny\" przepis co i jak uczynić w moim przypadku. Jestem zadowolona w 100% z porady. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat
Tak jak czytałam w innych opiniach, wyjaśnienia są bardzo prosto sformułowane, zrozumiałe dla kogoś, kto na co dzień nie ma czynienia z prawem. Wspaniałą rzeczą jest możliwość zadawania dodatkowych pytań. Pozwala to rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.
Joanna, nauczyciel, 44 lata
Jestem zadowolony z udzielonej mi porady. Odpowiedz szybka, napisana prostym , zrozumiałym językiem, wyczerpująca temat. 
Czarek
Na moje zapytanie , otrzymałam bardzo szybką wyczerpującą odpowiedź , zrozumiałym językiem (nie prawniczym) napisaną . Korzystała z ePorady24 moja znajoma , która była bardzo zadowolona z szybkiej i solidnej usługi . Dlatego ja również zwróciłam się do nich o pomoc. Z czystym sumieniem POLECAM TĄ FIRMĘ .Zamykam swoją opinie w krótkich słowach, SZYBKO , SOLIDNIE , PROFESJONALNIE I NIE DROGO!!!
Grażyna
Serdeczne dzieki za porade
Grzegorz
Nie wypowiadam się na forach internetowych i nie wystawiam opinii- jednak tym razem poczułam, że muszę napisać o Państwa portalu, ponieważ jest wspaniały. Jestem zachwycona. Rzadko zdarzają się mi problemy natury prawnej, więc nie mam kontaktu z prawnikami. Ten portal okazał się najlepszym dla mnie rozwiązaniem, gdy nastąpiło takie zdarzenie. Przystępna cena, natychmiastowe odpowiedzi i to bardzo wyczerpujące. Zostałam poprowadzona znakomicie, aby rozwiązać swój problem. Gratulacje dla założycieli, dla świetnych prawników. Już poleciłam swoim znajomym i polecam wszystkim. 
Małgorzata
Udzielona odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje. Z całą pewnością będę korzystać z eporady24, jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba.
Dorota, nauczyciel, 52 lata
Odpowiedzi na zadane problemy są naprawdę fachowe ale co cenię najbardziej to że są rzetelne.
Adam
Jestem zadowolony, szybka ,rzetelna odpowiedź, profesjonalna.
Andrzej
Bardzo fachowa i zrozumiała odpowiedz od prawnika
Hubert
Szybka i rzeczowa odpowiedź, w której odniesiono się do każdego mojego pytania. Jestem bardzo zadowolony i cieszę, że jest taki serwis. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż próba szukania i umawiania się z prawnikiem face-to-face.
Marcin
Wyczerpujące wyjaśnienia.
Jarosław, 55 lat, nauczyciel
Wszystko super
Ihor, 24 lata, przedsiębiorca

Niestety, powiem od razu – nie będzie łatwo zablokować tej inwestycji.

Przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 r. Nr 80 poz. 717; dalej – „u.z.p.”) w art. 6 stwierdzają, że każdy ma prawo, w granicach określonych ustawą, do zagospodarowania terenu, do którego ma tytuł prawny, zgodnie z warunkami ustalonymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli nie narusza to chronionego prawem interesu publicznego oraz osób trzecich. Ponadto każdy ma prawo do ochrony własnego interesu prawnego przy zagospodarowaniu terenów należących do innych osób lub jednostek organizacyjnych.

Powołane przepisy mają charakter bardzo ogólny. Ustaloną praktyką było powoływanie treści art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. 2006 r. Nr 156 poz. 1118 (zobacz R. Hauser, E. Mzyk, Z. Niewiadomski, M. Rzążewska „Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym z komentarzem i przepisami wykonawczymi”, Warszawa 1995 r. s. 113). Przyjęcie takiego stanowiska ułatwiało organom administracji określenie interesów, które podlegają ochronie. Zauważano jednak, że nie jest możliwe ustalenie zamkniętego katalogu indywidualnych interesów prawnych, które mogłyby zostać naruszone przy zagospodarowaniu terenów należących do innych podmiotów. Wobec tego, że przepis ten nie stanowił podstawy normatywnej do orzekania w zakresie naruszania tych praw i miał charakter jedynie informacyjny, został on uchylony (obecny ust. 2 dotyczy już czegoś innego), znowelizowano jednocześnie przepis w art. 5 ust. 1 pkt 9, do którego odwoływał się uchylony ust. 2, tak, że tylko on teraz bezpośrednio określa w ustawie wymaganie zapewnienia ochrony praw osób trzecich. Zgodnie z nowo sformułowanym wymaganiem, należy zapewnić poszanowanie występujących w obszarze oddziaływania obiektu uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej. Ta sama nowelizacja zdefiniowała jednocześnie obszar oddziaływania obiektu, jako teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu (art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Kwestia ochrony interesów osób trzecich w świetle ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. 2006 r. Nr 156 poz. 1118), wzbudzała i ciągle wzbudza cały szereg kontrowersji zarówno w postępowaniach administracyjnych organów administracji architektoniczno-budowlanej, jak i organów nadzoru budowlanego, a także w ich rozstrzygnięciach. Z tego względu celowe jest przybliżenie tej kwestii poprzez pryzmat orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, który kontroluje wydawane rozstrzygnięcia wyżej wspomnianych organów pod kątem zgodności z prawem.

Według art. 5 ust. 1 Prawa budowlanego – obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając m.in. poszanowanie występujących w obszarze oddziaływania obiektu uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej (pkt 9).

Przed zmianą ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. 2003 r. Nr 80 poz. 718) art. 5 ust. 2 Prawa budowlanego zawierał przykładowe wyliczenie wymagań, jakie w szczególności obejmuje ochrona uzasadnionych interesów osób trzecich. Przepis ten został uchylony – kierowano się tutaj tym, że nie stanowił on podstawy normatywnej do orzekania w zakresie naruszania tych praw i miał charakter jedynie informacyjny.

Pojęcie obszaru oddziaływania obiektu definiuje art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego, zgodnie z którym jest to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu tego terenu.

Zgodnie z powyższym, uprawnienie do kwestionowania decyzji dotyczącej budowy prowadzonej na nieruchomościach sąsiednich przysługuje osobom trzecim w takim zakresie, w jakim decyzja ta narusza ich usprawiedliwione interesy. Według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu z dnia 20 listopada 2001 r. (II SA/Wr 1169/2000) – przez osoby trzecie, których uzasadniony interes w procesie budowlanym podlega ochronie, należy rozumieć zarówno sąsiadów inwestycji jak i inne osoby, które w związku z działalnością inwestycyjną mogą doznać ograniczeń. Należy zaznaczyć, że chodzi o te podmioty, które mają interes prawny w postępowaniu administracyjnym, a nie nieograniczony krąg osób z uwagi na ich interes faktyczny. Okoliczność niezbędności w korzystaniu ze spornego terenu dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej mieści się wyłącznie w kategoriach interesu faktycznego, a nie interesu prawnego, jeśli odwołującemu się nie przysługują prawa rzeczowe do gruntu czy prawa obligacyjne w ramach stosunku cywilnoprawnego łączącego go z właścicielem gruntu (chodzi o grunt sąsiedni).

Stwierdzenie istnienia interesu prawnego sprowadza się do ustalenia związku o charakterze materialnoprawnym między obowiązującą normą prawa materialnego, a sytuacją prawną konkretnego podmiotu prawa, polegającą na tym, że akt stosowania tej normy może mieć wpływ na sytuację tego podmiotu w zakresie prawa materialnego. Mieć interes prawny w postępowaniu administracyjnym znaczy to samo, co ustalić przepis prawa powszechnie obowiązującego, na którego podstawie można skutecznie żądać czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś potrzeby albo żądać zaniechania lub ograniczenia czynności organu sprzecznych z potrzebami danej osoby. W przypadku decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i o udzieleniu pozwolenia na budowę obiektu budowlanego, interes prawny w kwestionowaniu takich decyzji w trybie odwoławczym, oprócz inwestora i innych osób mogących także wykazać się prawem do dysponowania nieruchomością objętą procesem inwestycyjnym, mają także właściciele i użytkownicy wieczyści sąsiednich nieruchomości. Oni bowiem, jako tzw. „osoby trzecie”, uprawnieni są do żądania, zarówno od inwestora, jak i od organu udzielającego pozwolenia na budowę, zapewnienia im ochrony uzasadnionych interesów, o których mowa w powołanym wyżej art. 5 Prawa budowlanego. Ponieważ także status strony „osób trzecich” w postępowaniu administracyjnym musi mieć oparcie w prawie materialnym, to oprócz powołanego art. 5 Prawa budowlanego, jak już wyżej stwierdzono, musi on wynikać z tytułu prawnego tych osób do nieruchomości sąsiedniej.

W świetle wyżej przedstawionych uwag o naruszeniu uzasadnionych interesów osób trzecich w rozumieniu art. 5 Prawa budowlanego należy mówić wtedy, gdy naruszone są w tym względzie konkretne przepisy, warunki techniczne lub normy obowiązujące w budownictwie (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 marca 1983 r.; I SA 1513/82; ONSA 1983/1).

Jednocześnie należy stwierdzić, że pojęcie uzasadnionego interesu może obejmować także sytuacje niewymienione w Prawie budowlanym i mieszczące się np. w art. 144 Kodeksu cywilnego (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 listopada 1985 r.; II SA 1575/85; Monitor Prawniczy – Zestawienie Tez 2000/4 s. 257). Zaznaczyć jednak trzeba, że ochronie podlegają nie wszystkie lecz jedynie kwalifikowane – uzasadnione – interesy osób trzecich określonego zamierzenia inwestycyjnego. Ocena, czy zamierzona inwestycja budowlana nie narusza praw osób trzecich, należy do organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego – pod kontrolą sądu administracyjnego. Subiektywne przekonanie o istnieniu interesu prawnego nie może być brane pod uwagę (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 października 1991 r. IV SA 853/91). Należy podkreślić, że badanie, czy dochodzi, względnie czy może dojść, do naruszenia interesu osób trzecich, więc i interesu właścicieli sąsiednich nieruchomości, następuje nie w aspekcie dopuszczalności tej zabudowy, lecz ewentualnego naruszenia norm z zakresu Prawa budowlanego i warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, jak już wyżej stwierdzono.

Zgodnie z powyższym, z punktu widzenia interesów osób trzecich nie ma znaczenia akcentowana czasem w skargach okoliczność, że w następstwie zrealizowania spornej inwestycji uległaby obniżeniu wartość nieruchomości sąsiednich (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy w Katowicach z dnia 8 lutego 1999 r.; II SA/Ka 85/97; Samorząd Terytorialny 1999/11 s. 73), a także np. to, że działka budowlana jest ukształtowana na poziomie 1 m powyżej działki sąsiada, w wyniku czego woda deszczowa spływa na nią – nie może to być przeszkodą do wydania pozwolenia na budowę, ani uprawniać do żądania niwelacji sąsiadujących z nieruchomością skarżącego działek (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 lutego 1984 r.; II SA 1789/83; Monitor Prawniczy – Zestawienie Tez 2000/4 s. 258). Przepis art. 5 Prawa budowlanego nie reguluje także ochrony interesów ekonomicznych osób trzecich wynikających np. z potrzeb reklamowych. Kwestia częściowego przysłonięcia okien wystawowych sklepu jest przesłanką natury ekonomicznej mającej takie właśnie źródło i jako taka wykracza poza przewidziany wyżej wskazanym przepisem Prawa budowlanego, zakres ochrony (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie z dnia 6 grudnia 2001 r. SA/Sz 1799/2000).

Najpierw jednak, aby zakwestionować ustalenia organu, należy postarać się o uznanie za stronę w postępowaniu.

Stroną w postępowaniu administracyjnym jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.

Pojęcie strony, jakim posługuje się art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego, a następnie pozostałe przepisy tego kodeksu, może być wyprowadzone tylko z prawa materialnego, tj. z konkretnej normy prawnej, która może stanowić podstawę do sformułowania interesu lub obowiązku podmiotów.

Mieć interes prawny w postępowaniu administracyjnym znaczy to samo, co ustalić przepis prawa powszechnie obowiązującego, na podstawie którego można skutecznie żądać czynności organu z zamiarem zaspokojenia jakiejś potrzeby albo żądać zaniechania lub ograniczenia czynności organu sprzecznych z potrzebami danej osoby. Od tak pojmowanego interesu prawnego trzeba odróżnić interes faktyczny, tj. stan, w którym podmiot wprawdzie jest bezpośrednio zainteresowany rozstrzygnięciem sprawy administracyjnej, nie może jednak tego zainteresowania poprzeć przepisami prawa powszechnie obowiązującego, mającego stanowić podstawę skutecznego żądania stosownych czynności organu administracji. W takim wypadku podmiotowi nie przysługują atrybuty strony w postępowaniu administracyjnym.

Można także wnioskować o zmianę planu w takim zakresie, w jakim uniemożliwi budowę takich budynków jak kurniki w odległości mniejszej niż np. 1 km od zabudowań mieszkalnych. Lub przeanalizować dokładnie plan zagospodarowania. Niekoniecznie bowiem taki kurnik może być tam postawiony – niekiedy zapisy planu umożliwiają budowę np. kurników jako uzupełnienie zabudowy gospodarczej. A jeśli nie ma tam zabudowy gospodarczej – siedliskowej, to nie ma mowy o spełnieniu warunku zgodności z planem.

Zwrócić przy tym należy uwagę, że według art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, niezależnie od przeznaczenia terenu, mogą być ustalone szczególne warunki jego zagospodarowania, w tym zakaz zabudowy, wynikające z potrzeb ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, prawidłowego gospodarowania zasobami przyrody oraz ochrony gruntów rolnych i leśnych. Według zaś art. 2 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, grunty rolne pod budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej są gruntami rolnymi. Oznacza to, że tego rodzaju zabudowa gruntów rolnych nie zmienia ich przeznaczenia.

Powyższe rozważania prowadzą do wniosku, że ustalenie przeznaczenia terenu w planie zagospodarowania przestrzennego jako gruntu rolnego (ornego) nie oznacza samo przez się zakazu takiej jego zabudowy, która nie zmienia jego przeznaczenia. Zakaz takiej zabudowy powinien wynikać ze szczególnych warunków zagospodarowania takiego terenu określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zatem by ograniczyć prawo właściciela nieruchomości do podjęcia na niej określonej zabudowy lub do jej niezabudowania w ogóle, nie wystarczy powołanie się na to, że teren według przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego jest gruntem rolnym, ale koniecznie jest wykazanie, że plan zagospodarowania przestrzennego wprowadza zakaz zabudowy tego terenu w ogóle lub zabudowy określonego rodzaju.

Pozostałe roszczenia, o których Pani pisze, mają charakter cywilnoprawny i można ich dochodzić tylko na drodze sądowej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Otwarcie warsztatu i sklepu

Czy można przekształcić budynek gospodarczy i otworzyć warsztat samochodowy 2-stanowiskowy oraz sklep z częściami samochodowymi na terenie oznaczonym symbolem 98 MRj – „tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkalną zagrodową z dopuszczeniem przekształceń i lokalizacji plombowych obiektów lokalnych usług bytowych i zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej”. Jakie dokumenty należy złożyć, aby wszystko załatwić?

Budowa sklepu a zasada dobrego sąsiedztwa

Moja posesja sąsiaduje z działkę, na której ma zostać wybudowany sklep o pow. do 2000 m2 w warunkach zabudowy. Od mojej granicy ma być odległość zgodna z przepisami Prawa budowlanego. Przeoczyłam moment wydawania pozwolenia na budowę. W warunkach zabudowy jest wskazany pas zieleni izolacyjnej ok. 2 m. Czy mogli wydać pozwolenie na budowę 1,5 m od mojej granicy? Mój dom jest odsunięty od granicy ok. 6 m.

Budowa hali produkcyjnej bez okien

Czy istnieje możliwość budowy hali produkcyjnej bez okien na działce o szerokości 40 m bliżej niż 3 m od granicy? Działka sąsiada nie jest zabudowana. Planujemy zostawić pas o szerokości 3 m na przejazd.

Sklep na działce przeznaczonej na działalność nieuciążliwą

Posiadam działkę 20-arową. Jest przeznaczona pod działalność nieuciążliwą. Czy mogę na niej postawić budynek – na parterze byłby sklep spożywczy, a na piętrze moje mieszkanie?

Zaadaptowanie poddasza na działalność

Na podstawie pozwolenia na budowę postawiłem budynek (bar) na działce oznaczonej częściowo U1, częściowo MN3. Na parterze znajduje się lokal gastronomiczny wraz z kuchnią. Po oddaniu do użytku na powierzchni poddasza samowolnie dokonałem adaptacji na działalność z innego zakresu. Okazało się, że zrobiłem to z naruszeniem prawa. W miejscowym planie określono maksymalnie 25% powierzchni użytkowej. Dobudowałem klatkę schodową i działalność na poddaszu jest prowadzono. Co mogę zrobić, by legalnie je użytkować? Jakie sankcje finansowe mogą mnie czekać?

Rekompensata za umieszczenie szyldów na wspólnym budynku

Mieszkam w budynku, gdzie jest dwóch właścicieli – jednym z nich jestem ja. Sąsiad na parterze przekształcił mieszkanie na użytkowe i wynajął dla firmy. Szyldy reklamowe o swojej działalności powiesili pod moimi oknami na ścianie frontowej bez mojej zgody. Co mam zrobić, ile zażądać za umieszczenie szyldów pod moimi oknami? Jestem osobą starszą i każdy grosz by mi się przydał.

Jak przeciwdziałać budowie galerii handlowej?

W bezpośrednim sąsiedztwie granic naszych domostw ma powstać duża galeria handlowa o powierzchni kilkudziesięciu tyś. m2. Przychylny pomysłowi UM rozpoczął procedury zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania dla tego terenu. Zgłaszamy uwagi do władz, że taka galeria w bezpośrednim sąsiedztwie naszych domów będzie bardzo uciążliwa, a wartość naszych posesji znacznie się obniży. Jakie działania możemy podjąć w celu ochrony naszego interesu? Jak przeciwdziałać budowie galerii handlowej?

Budowa fermy trzody chlewnej na gruncie rolnym

Czy muszę odrolnić grunt rolny kl. III pod budowę dużej fermy trzody chlewnej na gruncie rolnym?

wizytówka Zadaj pytanie »