Indywidualne porady prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Czy można przekształcić budynek gospodarczy i otworzyć warsztat samochodowy 2-stanowiskowy oraz sklep z częściami samochodowymi na terenie oznaczonym symbolem 98 MRj – „tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkalną zagrodową z dopuszczeniem przekształceń i lokalizacji plombowych obiektów lokalnych usług bytowych i zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej”. Jakie dokumenty należy złożyć, aby wszystko załatwić?
W myśl art. 71 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. Dz. U. 2006 r. Nr 156, poz. 1118) zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwego organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
Do wniosku zgłoszeniowego dotyczącego zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części inwestor załącza:
Warto zaznaczyć, że:
Zobacz też: Zabudowa zagrodowa z dopuszczeniem zabudowy jednorodzinnej
Zgodnie z treścią Planu zagospodarowania przestrzennego:
„Tereny oznaczone symbolami 13MRj; 14MRj; 51MRj; 53MRj; 64MRj; 68MRj; 90MRj; 98MRj; 160MRj przeznacza się pod zabudowę mieszkalną zagrodową z dopuszczeniem przekształceń i lokalizacji plombowych obiektów lokalnych usług bytowych i zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej. Ustala się następujące warunki ich zabudowy i zagospodarowania:
Prawnym środkiem gwarantującym właściwe i wyważone podejmowanie decyzji o lokalizacji inwestycji, warunkach zabudowy, zmiany sposobu użytkowania, budowy czy rozbudowy obiektów uwzględniającym aspekty środowiskowe jest procedura uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Elementem prowadzonej procedury jest raport opisujący oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko, wskazujący ograniczenie możliwie jak w największym stopniu skutków ekologicznych powodowanych działalnością gospodarczą człowieka. Wiadome jest, że każda nowa inwestycja, modyfikacja lub rekultywacja zmienia pewne elementy istniejącego środowiska. Najważniejszą funkcją procedury zmierzającej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest ocena oddziaływania inwestycji na środowisko w procesie podejmowania decyzji administracyjnych i inwestycyjnych. Raport opisujący oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko winien wskazać podejmowanie zrównoważonych działań tak, aby skutki ekologiczne (zarówno pozytywne jak i negatywne) inwestycji bilansowano na tle ich skutków społeczno-ekonomicznych. Ma on prognozować skutki integracji w środowisko oraz ma stanowić:
Planowana inwestycja (przekształcenie budynku gospodarczego na warsztat samochodowy) w świetle rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397), zaliczana jest do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, dla których sporządzenie raportu może być wymagane (§ 3 ust. 1 pkt 76 – stacje obsługi lub remontowe sprzętu budowlanego, rolniczego lub środków transportu, inne niż wymienione w pkt 17–19 i pkt 46, z wyłączeniem myjni i stacji kontroli pojazdów).
Tak więc – jeśli Pana inwestycja wymaga sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko, nie otrzyma Pan pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczenia.
Należy udać się do gminy z wnioskiem i wydanie zaświadczenia o zgodności z planem zamierzonej inwestycji, tj. zmiany sposobu użytkowania budynku gospodarczego na warsztat. Jeśli nie będzie to pozytywna opinia – nie ma co brać się za pozostałe formalności.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne