• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Zajmujemy się projektowaniem głównie konstrukcji budynków. Jak powinienem się zachować w przypadku, gdy jestem autorem projektu budowlanego i w trakcie wykonywania prac budowlanych np. wykonawca w porozumieniu z inwestorem wykonuje projekt „wykonawczy warsztatowy zamienny”, który różni się od naszego opracowania, ale nie na tyle, żeby była konieczność uzyskiwania nowego pozwolenia na budowę? Zwykle w takich opracowaniach wykonawca szuka oszczędności. Po wykonaniu takiego opracowania zwraca się do nas jako autorów o wyrażenie zgody na zastosowanie rozwiązania zamiennego – zwykle jest to opracowanie podpisane przez uprawnionego projektanta, który ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej. Kto w razie jakichkolwiek problemów w czasie użytkowania budynku ponosi odpowiedzialność za błędy projektowe? Jak powinna być sformułowana zgoda na zastosowanie rozwiązania zamiennego, aby odpowiedzialność była po stronie osoby wykonującej ostateczny projekt warsztatowy?
Umowa o wykonanie prac projektowych jest niewątpliwie umową o dzieło. Uregulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego, Prawa budowlanego oraz przepisów wykonawczych. Co więcej, projekt jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego i podlega pod przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Idąc dalej, odpowiedzialność projektanta za treść projektu należy podzielić na:
Odpowiedzialność za wybudowany budynek na podstawie projektu jest oparta na zasadzie winy. Oznacza to, że projektant co do zasady odpowiada wyłącznie za zawinione przez siebie uchybienia i wykazując brak swojej winy w powstaniu konkretnej wady, jest w stanie wyłączyć swoją odpowiedzialność.
Projektantowi przysługuje możliwość wykazania, że jego odpowiedzialność jest wyłączona oraz że nie zawinił, a wady powstały wskutek okoliczności, za które on nie ponosi odpowiedzialności, np. wskutek zmian wprowadzonych do dokumentacji projektowej przez wykonawcę obiektu bez jego zgody.
I tu pojawia się pytanie – co zrobić, gdy inny projektant zmieni Państwa projekt.
Jeśli jesteście Państwo pewni – biorąc pod uwagę rozwiązania w nim zastosowane, że nie będzie to skutkowało wadami wykonanego obiektu, można spokojnie wyrazić zgodę (np. zmieni się nieznacznie projekt).
Jeśli jednak są sytuacje, co do których nie jesteście pewni rozwiązań, warto uzyskać od inwestora oświadczenie, że zrzeka się w stosunku do Państwa odpowiedzialności za wady budynku powstałe w wyniku zastosowania zamiennego projektu.
Prawo nie precyzuje takiej sytuacji jednoznacznie, jednak interpretacje organów administracyjnych wskazują na to, że całą odpowiedzialność powinien przejąć sporządzający projekt zamienny, tj. nowy projektant w całości, art. 20 Prawa budowlanego, określający zakres jego obowiązków i wynikającej z tego odpowiedzialności zawodowej w świetle art. 95 tej ustawy.
Nadto jeśli już zachodzi taka sytuacja – zgodnie z treścią ustawy Prawo budowlane:
„Art. 44. 1. Inwestor jest obowiązany bezzwłocznie zawiadomić właściwy organ o zmianie:
1) kierownika budowy lub robót,
2) inspektora nadzoru inwestorskiego,
3) projektanta sprawującego nadzór autorski, podając, od kiedy nastąpiła zmiana.
2. Do zawiadomienia należy dołączyć oświadczenia osób, wymienionych w ust. 1, o przejęciu obowiązków”.
Rozumiem, że główny problem pojawia się w przypadku nadzoru autorskiego.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane stanowi w art. 18 ust. 3: „inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego”. Oznacza to, że inwestor decyduje o ustanowieniu tego nadzoru, a projektant nie może się od niego uchylić. Obowiązek ustanowienia nadzoru autorskiego może nałożyć na inwestora właściwy organ na podstawie art. 19: „właściwy organ może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia nadzoru autorskiego, w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko”.
Obowiązki projektanta w zakresie nadzoru autorskiego określa art. 20 ust. 1 pkt 4: „do podstawowych obowiązków projektanta należy: sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie:
stwierdzania w toku wykonywania robót budowlanych zgodności realizacji z projektem,
uzgodnienia możliwości wprowadzenia rozwiązań zamiennych w stosunku do przewidzianych w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego”.
W nawiązaniu do tych obowiązków art. 21 ustawy ustala prawa projektanta: „projektant w trakcie realizacji budowy ma prawo:
Zgodnie z art. 57 ust. 2: „w razie zmian nieodstępujących w sposób istotny od zatwierdzonego projektu lub warunków pozwolenia na budowę, dokonywanych podczas wykonywania robót, do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć kopie rysunków wchodzących w skład zatwierdzonego projektu budowlanego z naniesionymi zmianami, a w razie potrzeby także uzupełniający opis”. W takim przypadku oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt a, powinno być potwierdzone przez projektanta i inspektora nadzoru inwestorskiego, jeżeli został ustanowiony. Jeżeli nie pełnicie nadzoru autorskiego, to możecie mieć poważne trudności z podpisaniem takiego oświadczenia.
Należy pamiętać, że zgodnie z art. 57 ust. 2 Prawa budowlanego określenie, czy dokonane zmiany nie miały charakteru istotnych zmian, nie odbywa się przez samo sporządzenie rysunków zamiennych oraz złożenie oświadczenia, o jakim mowa w art. 57 ust. 2 ustawy Prawo budowlane wskazującego, iż poczynione zmiany nie stanowią istotnego odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego Organ rozstrzygający o dopuszczalności udzielenia pozwolenia na użytkowanie nie jest zwolniony z obowiązku dokonania oceny, czy wprowadzone zmiany można uznać za nieistotne w świetle art. 36a ust. 5 ustawy Prawo budowlane. Zasadności tego twierdzenia nie zmienia także treść ust. 6 art. 36a ustawy Prawo budowlane stanowiącego, iż kwalifikacji zamierzonego odstąpienia dokonuje projektant. Mimo że obowiązek kwalifikacji odstępstwa został nałożony na projektanta, niedopuszczalna jest taka interpretacja tego przepisu, według której to projektant decyduje w sposób wiążący o tym, że określona zmiana w stosunku do zatwierdzonego projektu budowlanego jest nieistotna w rozumieniu art. 36a ust. 5 ustawy Prawo budowlane.
Niestety często zatem po zatwierdzeniu projektu budowlanego zachodzi konieczność dokonywania zmian lub odstępstw. Jako projektanci możecie tego oczywiście dokonać mając na względzie uzasadniony interes klienta – inwestora. Jeżeli w trakcie realizacji zajdzie konieczność sporządzenia projektu zamiennego, niewynikająca z winy architekta, powinno Państwu przysługiwać dodatkowe wynagrodzenie. I to należy zawrzeć w umowie.
Zasadniczo zgodnie z przytaczanym już art. 49 ust. 2 zd. 2 Prawa autorskiego można, bez zgody twórcy, czynić zmiany w utworze, jeśli są one spowodowane oczywistą koniecznością, a twórca nie miałby słusznej podstawy im się sprzeciwić.
Jeśli więc inwestor dokona tego bez Państwa zgody należy nanieść odpowiedni wpis w dzienniku budowy – o niezgodności prac z projektem.
W trakcie realizacji osiedla mieszkaniowego inwestor, w porozumieniu z wykonawcą, postanowił zmienić sposób fundamentowania. Oryginalny projekt przewidywał ławy fundamentowe, ale wykonawca zaproponował zastosowanie płyty fundamentowej, argumentując to oszczędnością kosztów i skróceniem czasu budowy. Nowy projekt warsztatowy został wykonany przez innego projektanta, a pierwotnego autora poproszono jedynie o wyrażenie zgody na zmianę. Projektant, nie mając wglądu w pełne obliczenia, odmówił podpisania zgody bez dodatkowych analiz, co wzbudziło niezadowolenie inwestora. Po kilku miesiącach użytkowania budynku pojawiły się pęknięcia na ścianach – okazało się, że zamienna metoda fundamentowania nie była dostosowana do warunków gruntowych. Sprawa trafiła do sądu, a pierwotny projektant musiał udowadniać, że nie ponosi odpowiedzialności za wady konstrukcji.
Podczas budowy hali magazynowej inwestor naciskał na wykonawcę, aby ograniczyć koszty i przyspieszyć prace. Wykonawca, działając we własnym zakresie, przygotował projekt zamienny dachu, który przewidywał cieńsze stalowe belki nośne niż w pierwotnym projekcie. Po ukończeniu budowy, w okresie zimowym, pod ciężarem śniegu doszło do nadmiernego ugięcia konstrukcji. Inspekcja wykazała, że zamiana elementów nośnych była błędem projektowym. Inwestor próbował obarczyć odpowiedzialnością pierwotnego projektanta, jednak ten wskazał, że nie wyrażał zgody na zmiany i nie ponosi winy za zastosowane rozwiązania. Ostatecznie odpowiedzialność spadła na autora zamiennego projektu wykonawczego.
Podczas budowy biurowca wykonawca, w celu oszczędności, zmienił rodzaj stropów z monolitycznych na prefabrykowane, co wymagało zmiany w układzie podparć. Nowa dokumentacja została sporządzona przez innego projektanta i przekazana autorowi pierwotnego projektu do akceptacji. Projektant, nie będąc pewnym poprawności nowego rozwiązania, zażądał od inwestora oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za zmiany. Inwestor odmówił, licząc na szybkie zatwierdzenie dokumentacji. W rezultacie pierwotny projektant nie wyraził zgody, a gdy po kilku latach użytkowania pojawiły się problemy z ugięciem stropów, inwestor nie mógł przerzucić winy na pierwotnego autora projektu.
Projektant budowlany ponosi odpowiedzialność za swój projekt, jednak w przypadku wprowadzenia zmian przez innego projektanta, wykonawcę lub inwestora, kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie się przed ewentualnymi konsekwencjami. Jeśli zmiany nie budzą wątpliwości, można wyrazić na nie zgodę, ale w przypadku wątpliwości warto domagać się oświadczenia inwestora o przejęciu odpowiedzialności. Prawo budowlane oraz przepisy o nadzorze autorskim dają narzędzia do ochrony interesów projektanta, jednak w praktyce konieczna jest ostrożność i precyzyjne formułowanie zapisów umownych. Ostatecznie to osoba sporządzająca projekt zamienny powinna ponosić odpowiedzialność za jego błędy, ale kluczowe jest jasne udokumentowanie zakresu odpowiedzialności i podejmowanych decyzji.
Oferujemy kompleksowe porady prawne online dla projektantów i inwestorów z branży budowlanej. Pomagamy w analizie umów, ocenie ryzyka związanego z projektami zamiennymi oraz formułowaniu odpowiednich zapisów zabezpieczających interesy projektantów. Nasze wsparcie obejmuje również interpretację przepisów prawa budowlanego, prawa autorskiego i odpowiedzialności zawodowej. Szybka i profesjonalna pomoc dostępna bez wychodzenia z biura pozwala uniknąć problemów prawnych i skutecznie chronić swoje prawa w procesie inwestycyjnym.
1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414
2. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika