Jak rozliczyć VAT z UE?

• Data: 2023-03-20 • Autor: Artykuł Partnera

Operacje w ramach współpracy B2C są rozliczane nieco inaczej niż transakcje pomiędzy przedsiębiorcami, czyli B2B. Od 1 lipca 2021 roku obowiązują nowe zasady sprzedaży odnoszące się do podatków. Rozliczenie podatku VAT UE jest możliwe na kilka sposobów. Zanim dowiesz się, jak rozliczyć VAT z UE, sprawdź, czy taki obowiązek obejmuje także Twoje przedsiębiorstwo.

Jak rozliczyć VAT z UE?

Czym jest VAT UE?

 

VAT UE to europejski numer NIP, który powinien mieć każdy przedsiębiorca zawierający transakcje handlowe na terenie Unii Europejskiej. Sprzedaż określonych rodzajów towarów przez internet lub za pośrednictwem platform marketplace generuje konieczność odprowadzania podatku VAT. Aby uzyskać taki numer, należy zarejestrować swoją działalność jako płatnika VAT w urzędzie skarbowym. Konieczne jest złożenie uzupełnionego formularza VAT-R.

 

Zastanawiasz się, dlaczego warto skorzystać z weryfikacji VAT UE? W ten sposób unikniesz podwójnego opodatkowania, a także nie narazisz się na wysokie stawki podatkowe obowiązujące w kraju kontrahenta. Jeśli prowadzisz działalność e-commerce i chcesz w prosty sposób rozliczać podatki VAT, wykorzystaj nowoczesną aplikację do rozliczeń. Znajdziesz ją na stronie: https://taxology.co/pl/taxology-app/.

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość w VAT UE

 

Zgodnie z definicją, WSTO polega na dostawie towarów wysyłanych przez dostawcę z terytorium kraju członkowskiego do innego państwa na terenie Unii Europejskiej. W przypadku takich transakcji warto wiedzieć, jak rozliczyć VAT z UE. Taki obowiązek powstaje w państwie konsumenta. Regulacje prawne związane z wewnątrzwspólnotową sprzedażą towarów wprowadzają spore uproszczenia w rozliczaniu podatku VAT.

 

W tym przypadku istotne są limity sprzedaży. Aktualnie obowiązuje stawka 10 tys. euro wartości dostaw towarów oraz świadczenia usług na rzecz odbiorców z państw na terenie EU. Limit dotyczy sprzedaży ze wszystkich krajów uwzględnionych przez przepisy. Jeśli limit nie zostanie przekroczony:

  • rozliczysz podatek tak samo, jak sprzedaż krajową,
  • zarejestrujesz się do VAT w kraju swoich kontrahentów,
  • wybierzesz formę rozliczenia VAT OSS, gdzie rozliczysz łączną sprzedaż ze wszystkich państw na terenie Unii Europejskiej.

 

Rozliczenie wygląda podobnie, jak po przekroczeniu limitu. Tutaj nie masz jednak możliwości uregulowania podatku na standardowych warunkach, jako sprzedaży krajowej. Więcej informacji na temat metod rozliczenia podatku VAT z UE znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl/rozliczanie-vat/.

Jak rozliczyć VAT z UE? System VAT OSS w praktyce

 

Od 1 lipca 2021 roku każdy przedsiębiorca może zbiorczo rozliczać sprzedaż na rzecz zagranicznych konsumentów. Do tego służy system VAT OSS. W ten sposób uwzględniasz całą wartość sprzedaży w jednym formularzu i odprowadzasz podatek w kraju rejestracji działalności, np. w Polsce. Podatek zapłacisz w euro, a środki zostaną automatycznie podzielone i przekazane na rzecz konkretnych urzędów skarbowych.

 

Pamiętaj, że udział w systemie OSS jest dobrowolny, o ile wartość sprzedaży nie przekracza poziomu 10 tys. euro. Procedura nie może działać wybiórczo. To oznacza, że po rejestracji wszelkie transakcje muszą być uwzględnione w systemie.

 

 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »