• Data: 2024-12-30 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Mam działkę, która według MPZP od północy jest lasem, a reszta to obszar zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej na działkach zadrzewionych. Północna część działki graniczy z drogą gminną. Czy uzyskanie pozwolenia na budowę domu będzie możliwe? Czy będę mógł zrobić zabudowę na działce zadrzewionej?
Na wstępie wskazuję, że obecnie tereny leśne (oznaczone jako Ls) nie podlegają zabudowie i aby móc realizować na takiej działce inwestycję budowlaną, należy zmienić przeznaczenie takiej działki.
Poza tym, o ile ustawa wskazuje wprost warunki, na jakich można próbować ubiegać się o zmianę gruntu leśnego na rolny, o tyle już nie została uregulowana w ustawie o lasach w żaden sposób kwestia zmiany gruntu leśnego na przeznaczony pod zabudowę.
W takiej sytuacji należy opierać się m.in. na regulacjach ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (zwanej dalej: u.o.g.r.l). Następnie wskazuję, że w myśl art. 7 ust. 2 pkt 5 u.o.g.r.l. przeznaczenie gruntu na cele nieleśne w Pana przypadku wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej. Natomiast, co jest bardzo ważne, przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (art. 7 ust. 1 u.o.g.r.l): „Przepis art. 7 ust. 1 u.o.g.r.l. stanowi odzwierciedlenie ogólnej zasady, że jeśli przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne wymaga zgody właściwego organu administracji, to taka zmiana przeznaczenia może nastąpić jedynie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” (wyrok NSA z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. akt II OSK 548/19).
Następnie wyjaśniam, że zgodnie z art. 3 ustawy o lasach „lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:
1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
a. przeznaczony do produkcji leśnej lub
b. stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
c. wpisany do rejestru zabytków;
2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne”.
Jednakże z uwagi, że zapisy mpzp dopuszczają możliwość zabudowy na gruntach zadrzewionych, ja również, widząc na rysunku planu, że są oznaczone linie rozgraniczające teren zabudowy, potencjalnie może być dopuszczona opisana przez Pana zabudowa. Zwracam jednak uwagę, że problemem może stać się dostęp do obszaru zabudowy poprzez działkę typowo leśną. Z doświadczenia wiem, że w takim przypadku nie zawsze starostwo uznaje taki dostęp do drogi publicznej jako zapewniony dostęp do drogi w rozumieniu prawa budowlanego. Rozwiązaniem mogłoby być wydzielenie stosownej drogi wewnętrznej na obszarze leśnym, ale tu prawdopodobnie uniemożliwią taki krok zapisy mpzp.
Jeżeli przesłałby Pan treść uchwały, mogę dokonać szczegółowszej analizy w oparciu o jej zapisy. Bowiem sam rysunek planu nie przekazuje wszystkich treści uwzględnionych w treści planu, a mogących mieć wpływ na potencjalną możliwość zabudowy działki.
Brak możliwości zabudowy. Właściciel działki leśnej chciałby wybudować na niej dom, ale ponieważ teren ten jest oznaczony jako leśny (Ls), nie może tego zrobić bez uprzedniej zmiany przeznaczenia gruntu. Proces ten wymaga spełnienia szeregu formalności, w tym uzyskania zgody marszałka województwa.
Zmiana przeznaczenia na cele nierolnicze. Właściciel gruntu leśnego, który chciałby zmienić jego przeznaczenie na cele komercyjne, musi uzyskać zgodę właściwego organu administracji, co jest możliwe jedynie po wprowadzeniu zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Bez tego zmiana nie jest możliwa.
Problem z dostępem do drogi. Osoba planująca budowę domu na zalesionej działce ma problem z zapewnieniem dostępu do drogi publicznej. Chociaż teren ma plan miejscowy dopuszczający zabudowę, to ze względu na leśny charakter działki dostęp do drogi może nie być uznany przez starostwo.
Podsumowując, tereny leśne (Ls) podlegają surowym ograniczeniom dotyczącym możliwości zabudowy. Aby zrealizować inwestycję budowlaną na takiej działce, konieczna jest zmiana jej przeznaczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, co wymaga uzyskania zgody marszałka województwa oraz opinii izby rolniczej. Proces ten jest skomplikowany i wymaga zastosowania odpowiednich regulacji prawnych, a dodatkowym wyzwaniem może być zapewnienie dostępu do drogi publicznej, szczególnie gdy działka znajduje się na terenie leśnym.
Oferujemy profesjonalne porady prawne on-line w zakresie zagospodarowania terenów leśnych i rolnych. Jeśli posiadasz działkę oznaczoną jako leśną i planujesz jej zabudowę, pomożemy Ci przejść przez skomplikowany proces zmiany przeznaczenia gruntu, uzyskania wymaganych zgód oraz analizy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółową pomoc prawną dostosowaną do Twojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - Dz.U. 1995 nr 16 poz. 78
2. Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach - Dz.U. 1991 nr 101 poz. 444
3. Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. akt II OSK 548/19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.
Zapytaj prawnika