Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umiejscowienie wywiewki wentylacyjnej przydomowej oczyszczalni ścieków

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-01-20

Czy w prawie budowlanym są jakiekolwiek uwarunkowania umiejscowienia wywiewki wentylacyjnej przydomowej oczyszczalni ścieków od granicy płotu sąsiada? W przypadku szamba znalazłem odległość 7 m. Czy dokonywanie napraw przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga zgłoszenia do odpowiedniej instytucji? Sąsiad żąda ode mnie przesunięcie wywiewki na 2 m.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa odpowiedź, przystępny język. Bardzo ważne - to pisemna forma, która pozwala na spokojną analizę. Na pewno ponownie skorzystam.
Małgorzata
Tak właśnie zrobiłem. Odwołałem się do Sądu.
Sylwester
Pomoc uzyskana szybko i konkretnie. Napewno skorzystam z usług eporady jeśli oczywiście będzie taka konieczność.
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta

Kwestia przez Pana poruszona uregulowana jest w § 36 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przepisy techniczno-budowlane (warunki techniczne) wydawane są w drodze rozporządzenia przez właściwego ministra, na podstawie delegacji ustawowej - art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Są więc przepisami powszechnie obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w stosunku do wszelkich obiektów i robót budowlanych, poddanych regulacjom Prawa budowlanego. Zgodnie z art. 5 Prawa budowlanego obiekt budowlany należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, w sposób zapewniający określone w tym przepisie wymagania. Odstępstwo od określonych przepisów techniczno-budowlanych możliwe jest jedynie w przypadku uzyskania zgody właściwego ministra, w ściśle określonych sytuacjach.

Tak więc inwestor (uczestnik procesu budowlanego) – wobec zasady powszechnej znajomości prawa (tzn. nie można zasłaniać się niewiedzą), bez względu na zakres wymagań formalno-prawnych w stosunku do zamierzenia budowlanego inwestycyjnego (pozwolenie, zgłoszenie, brak wymagań) – nie może uchylać się od stosowania i przestrzegania obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych z uwagi na fakt, że prowadzone przez niego roboty nie wymagają sporządzenia projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Zgodnie z jego treścią:

„1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:

1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych – 15 m,

2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 7,5 m.

2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości urządzeń sanitarno-gospodarczych, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej:

1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi – 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej,

2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 2 m”.

Odległość wywiewki od domu powinna wynosić minimum 5 metrów, a od granicy działki minimum 2 metry. Średnica takiej wywiewki powinna mieć między 50 a 100 mm, a kominek zwieńczający rurę – 100 mm.

Oczywiście istotna jest też tutaj treść zgłoszenia czy, o ile było, pozwolenia na budowę.

Jednak umieszczenie wywiewki 2 m od granicy nie narusza przepisów, jeśli na działce sąsiedniej nie ma w promieniu 5 m od wywiewki pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi. Poniżej 2 m – stanowi naruszenie przepisów warunków technicznych.

Wykonanie przydomowej oczyszczalni wymaga zgłoszenia. Przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m³ na dobę nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia w starostwie zamiaru przeprowadzenia takich prac.

Sąsiad może zawiadomić PINB, a ten – o ile nie było zgłoszenia – nałoży obowiązek przedstawienia dokumentów i nałoży opłatę legalizacyjną. I oczywiście nakaże dostosowanie instalacji do przepisów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »