• Data: 2024-10-29 • Autor: Artykuł Partnera
Laserowe urządzenia miernicze znacznie ułatwiają wiele zadań stojących przed pracownikami branży budowlanej. O ich zastosowaniach i rodzajach piszemy w nowym artykule.
Lasery budowlane sposobem działania przypominają poziomice laserowe. Różnią się jednak od nich funkcjonalnością, zapewniając użytkownikom znacznie większe możliwości. O ile poziomice dobrze sprawdzają się w domowych zastosowaniach, to w przypadku prac wymagających specjalistycznych umiejętności i sprzętu, odpowiednim rozwiązaniem będzie pierwszy typ urządzeń. Jakie funkcje oferują jednak lasery budowlane? Podczas jakich prac są stosowane? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Szerokie zastosowanie laserów budowlanych w różnych pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych to wynik między innymi ich dużego zróżnicowania. Na rynku znajdziecie przede wszystkim następujące rodzaje tych urządzeń:
lasery krzyżowe i liniowe: wyposażone w system samopoziomowania, zapewniają pełną precyzję. Lasery liniowe emitują poziomą linię, a lasery krzyżowe – przecinające się ze sobą linie (w formie pojedynczego krzyża lub siatki). Niektóre modele oferują emisję linii w zakresie 360 stopni oraz funkcję 3D;
lasery rotacyjne (obrotowe): to najbardziej zaawansowane urządzenia, emitujące promień w postaci punktu, a obracająca się głowica tworzy linię. Używają mocniejszych diod laserowych, co pozwala na pracę na większe odległości. Precyzja, z jaką działa laser obrotowy jest wynikiem samopoziomowania za pomocą silniczków sterowanych elektronicznie.
Lasery budowlane znajdują zastosowanie w pracach budowlanych, wykończeniowych, montażowych lub remontowych. Dzięki nim można dokonywać precyzyjne pomiarów i dokładnie rozplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów.
ustawianie i wyrównywanie ścianek działowych;
podwieszanie sufitów;
wyznaczanie miejsc montażu gniazdek, przełączników i innych elementów instalacji elektrycznych;
przygotowanie otworów do stolarki otworowej;
układanie płytek;
budowa ścian i elementów konstrukcyjnych;
niwelowanie terenu;
montaż ogrodzeń i elementów małej architektury;
wyznaczanie poziomów pod place i parkingi;
kontrolowanie poziomu wylewek.
To czy, konkretne urządzenie dobrze sprawdzi się w danej pracy, uzależnione jest przede wszystkim od tego, czy będzie dopasowane do jej specyfiki. W przypadku prac wewnątrz budynków najbardziej efektywnym wyborem jest laser krzyżowy lub liniowy z automatycznym poziomowaniem. Dla bardziej zaawansowanych prac wewnętrznych przydatne będą modele emitujące lasery w obrębie 360 stopni. Natomiast do prac na zewnątrz optymalnym rozwiązaniem są lasery rotacyjne cechujące się większą mocą i zasięgiem.
Różnorodność i precyzja działania laserów budowlanych umożliwia realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Wybór odpowiedniego urządzenia powinien być uzależniony od specyfiki pracy – dzięki temu narzędzie zapewni oczekiwaną efektywność i pozwoli osiągnąć wysoką jakość wykonania poszczególnych detali.
Zapytaj prawnika