Dachy solarne jako innowacyjne rozwiązanie dla energooszczędnych domów

• Data: 2023-07-13 • Autor: Artykuł Partnera

Kwestia energooszczędności jest dziś szczególnie istotna. W dobie szalejącej inflacji i niepewności dnia jutrzejszego – zainwestowanie w odpowiedni projekt domu i rozwiązania umożliwiające mądre korzystanie ze źródeł energii odnawialnej to absolutna podstawa. Dowiedz się zatem, na czym skupić uwagę podczas planowania całej inwestycji i jak działają nowoczesne technologie, między innymi dachy solarne.
Dachy solarne jako innowacyjne rozwiązanie dla energooszczędnych domów

Energooszczędny dom – zacznij od optymalnego projektu budynku

Dom, który pozwala oszczędzać pieniądze to dom, w którym zainwestowano w odpowiednie rozwiązania. Takie, które po pewnym czasie w naturalny sposób się zwracają. Wszystko zaczyna się jednak od przemyślanego projektu. Kluczem do sukcesu jest przecież postawienie budynku, który minimalizuje ewentualne straty ciepła, a następnie doposażenie go w nowoczesne technologie umożliwiające stałe korzystanie ze źródeł energii odnawialnej, na przykład dach solarny.

Jak zatem prezentuje się dom, po którym od razu widać zamysł energooszczędności?
Z pewnością nie jest zbyt duży. Jego wielkość, a co za tym idzie powierzchnia do ogrzania zimą – ma ogromny, a przynajmniej proporcjonalny wpływ na ewentualne straty ciepła. Kształt domu również ma znaczenie. Energooszczędne domy zazwyczaj budowane są na planie prostokąta, co ciekawe równie często posiadają piętro. W przeliczeniu na metr kwadratowy mniejsze straty ciepła odnotowują bowiem domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym. Wszystko dlatego, że do największych strat dochodzi właśnie przez dach, a w domu, który nie posiada piętra, powierzchnia dachu w stosunku do powierzchni użytkowej jest po prostu największa. 

Ogromny wpływ na poziom energooszczędności domu ma też liczba i wielkość okien oraz ich usytuowanie względem wschodu, zachodu, południa lub północy. Powracając na chwilę do kwestii dachu – dom, który generuje minimalne straty ciepła, to najczęściej dom z dachem jednospadowym. Taki budynek nazywamy pulpitowym. Jedna jego ściana ma powierzchnię większą od wszystkich pozostałych, usytuowaną oczywiście po południowej stronie świata. 

Materiały wykonania domu, jakość ocieplenia ścian, prawidłowo działająca wentylacja – na te kwestie również należy zwrócić uwagę. Pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną, czyli tak zwane dachy solarne to rozwiązania najczęściej stosowane już na etapie wznoszenia budynku. Innowacyjną technologią tego typu warto się zainteresować, bo dziś stanowi najnowocześniejsze narzędzie wykorzystujące energię słoneczną, a energooszczędny dom bez takiego rozwiązania nie jest kompletny. 

Dach solarny – cena za dach 2 w 1

Pokrycia dachowe z funkcją fotowoltaiczną różnią się od klasycznych paneli fotowoltaicznych tym, że pełnią podwójną funkcję. Dach solarny jest klasycznym poszyciem, dodatkowo przekształcającym energię słoneczną w energię elektryczną.

W odniesieniu do kosztów wykonania też wypada znacznie korzystniej niż panele. Biorąc pod uwagę, że odgrywają podwójną rolę, dachy solarne cena za metr kwadratowy wydaje się bardzo opłacalna. Dlaczego? Dlatego, że w dużej mierze podobna jest do ceny za metr kwadratowy standardowego pokrycia dachowego z panelami. Pełną wycenę inwestycji możesz uzyskać, składając prośbę o takową na stronie marki My Roof.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »