Jakie są przepisy dotyczące użytkowania schodołazów w miejscach publicznych? Odpowiadamy

• Data: 2023-07-14 • Autor: Artykuł Partnera

Osoby z niepełnosprawnościami często muszą borykać się z barierami uniemożliwiającymi swobodne poruszanie się i utrudniającymi załatwianie przyziemnych spraw. Na szczęście, by zlikwidować te bariery, powstały schodołazy. Czy te urządzenia można wykorzystywać w przestrzeni publicznej? Sprawdzamy!

Jakie są przepisy dotyczące użytkowania schodołazów w miejscach publicznych? Odpowiadamy

Schodołazy w miejscach publicznych – czy są dopuszczalne?

Schodołazy to wielofunkcyjne urządzenia, które umożliwiają osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich pokonywanie stopni, schodów czy stromych podjazdów. Dzięki nim te elementy architektoniczne przestają stanowić przeszkody, a dotarcie na wyższe kondygnacje budynków nie jest wyzwaniem. 

 

Dzięki kompaktowym rozmiarom schodołaz jest łatwy w transporcie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać go w miejscach publicznych. W Polsce nie funkcjonują żadne przepisy zabraniające użytkowania tego typu urządzeń w przestrzeni publicznej. Schodołaz dla niepełnosprawnych można więc zabrać do urzędu, kina, banku, sklepu czy restauracji i skorzystać z niego w razie potrzeby.

Czy wykorzystywanie schodołazów w miejscach publicznych to dobry pomysł?

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego funkcjonującego w Polsce od 1995 r. każdy budynek musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dotyczy to zarówno nowo powstających budynków, jak i tych przebudowywanych. W rzeczywistości założenia te nie zawsze da się zrealizować, gdyż winda to urządzenie drogie, wymagające znacznej ingerencji w budynek, a platforma dla niepełnosprawnych zajmuje dużo miejsca i nie zawsze mieści się na wąskiej klatce schodowej. W efekcie administrujący budynkami użyteczności publicznej często poszukują alternatywnych rozwiązań. Mogą nim być schodołazy dla niepełnosprawnych.

Eliminacja barier architektonicznych poprzez wykorzystanie schodołazu, np. ze sklepu pokonaj-bariery.pl, to bardzo dobre rozwiązanie. Obsługa urządzenia nie jest trudna i nie powinna sprawić nikomu większego problemu, a korzyści są nie do przecenienia.

Ile kosztują schodołazy?

Cena schodołazu zależy od modelu i dodatkowych funkcji urządzenia i wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Co ważne, nawet osoby o ograniczonym budżecie mogą skorzystać z atutów tego rozwiązania, kupując używany schodołaz lub korzystając z dofinansowania, np. z urzędów lokalnych czy PFRON-u. Szczegóły dotyczące warunków otrzymania dotacji oraz jej wysokości można uzyskać w poszczególnych placówkach. 

Dobrej jakości schodołaz to inwestycja, której zalety są bezcenne. Właściwie użytkowane urządzenie posłuży przez wiele lat i znacznie poprawi komfort funkcjonowania każdej osoby z ograniczeniami w poruszaniu się.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »