Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wpis w planie zagospodarowania przestrzennego tereny zadrzewień i zakrzewień

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-01-26

Mam do kupienia działkę, która ma w planie zagospodarowania przeznaczenie tereny zadrzewień i zakrzewień oraz tereny wód

śródlądowych. Co mogę na niej postawić? Czy da się postawić domek letniskowy 35 m2 podstawy i 5 m wysokości nietrwale przywiązany do gruntu?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Na moje pytanie odpowiadała pani mec. Katarzyna Bereda. Z jej pomocą sama napisałam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jaki będzie skutek - nie wiem ale wyjaśniała moje wątpliwości w sposób klarowny i robiła to szybko. Zdarzyło się, że pytanie zadałam o godzinie 22.00 a odpowiedź miałam już po dwóch godzinach tego samego dnia czyli o północy! Trochę dłużył mi się czas do otrzymania pierwszej porady. rozumiem jednak, że wynikało to z konieczności zapoznania się z materiałem.
Dorota, plastyk, 57 lat
Wypowiedź wyczerpała moje pytania. Dziękuję
Miłosz
Błyskawiczna odpowiedź !! Bardzo rzeczowa. Dziękuję !!
Robert
Porada wyczerpująca, optymistyczna, choć wymaga odpowiedzi na pytanie dodatkowe (które właśnie wysłałem), gdyż wygląda że druga strona sporu zupełnie inaczej interpretuje sytuację.
Paweł, przedsiębiorca, 56 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Miałam takie samo stanowisko jak przedstawione przez Państwa, jednak zrodził się spór i zdania były podzielone. Teraz wszystko jest jasne :) 
Beata, księgowa

Na terenie działki zakazuje się sytuowania budynków. Zgodnie z ustawową definicją budynku określoną w art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane: „przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Przepisy tej ustawy nie definiują przy tym pojęcia trwałego związania z gruntem”.

 

Dopuszcza się natomiast budowę tymczasowych obiektów budowlanych o pow do 30 m2 i 4 m wysokości. Chce Pan tam postawić domek letniskowy. Niestety nie wchodzi to w rachubę, nie otrzyma Pan pozwolenia.

 

Domek letniskowy, który nie jest trwale związany z gruntem, kwalifikuje się do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych. Takie obiekty są co prawda zwolnione z uzyskania pozwolenia na budowę (trzeba dokonać ich zgłoszenia), jednakże tylko wtedy, gdy są przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym przez inwestora w zgłoszeniu – z zastrzeżeniem, że nie może on być dłuższy niż 180 dni od rozpoczęcia budowy. Po upływie tego terminu nie ma możliwości jego przedłużenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Przepisy ustawy Prawo budowlane nie definiują pojęcia trwałego związania z gruntem. Jak wynika z wyjaśnień ministra budownictwa, należy przez to rozumieć obiekt budowlany, który posiada prefabrykowany lub murowany fundament, którego dolna płaszczyzna znajduje się pod powierzchnią terenu i którego przeniesienie w inne miejsce lub rozebranie wymaga wykonania robót ziemnych. Tak więc wymóg „trwałego związania budynku z gruntem” oznacza posadowienie budynku na gruncie budowlanym w sposób zapewniający jego trwałość i stateczność. Podstawowymi cechami budynku jest wydzielenie przestrzeni wewnętrznej (jednego lub wielu pomieszczeń) stosownie do jej przeznaczenia, odpowiadającej wymaganiom użytkowym, oraz wykonanie odpowiedniej, ze względu na trwałość i bezpieczeństwo, konstrukcji nośnej.

 

Może Pan tam usytuować np. przyczepę kempingową na okres 180 dni, po uprzednim zgłoszeniu. Lub inny obiekt, przeznaczony do rozbiórki lub przewiezienia w inne miejsce, w terminie do 180 dni od postawienia. Nie postawi Pan tam jednak nic trwałego jak np. domek letniskowy. Chyba że go Pan wcześniej zgłosi, a potem rozbierze – po 180 dniach.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Rozbiórka budynku na podstawie zgłoszenia

Czy rozbiórka budynku przylegającego do budynku na sąsiedniej działce na podstawie zgłoszenia właściwemu organowi, na które nie wniesiono sprzeciwu, nie...

Budynek sąsiada w granicy działki

Zamierzam ogrodzić działkę. Okazało się, że na moją działkę wchodzi budynek sąsiada (stary i niepotrzebny). Czy sąsiad musi rozebrać budynek? Co ja...

Uniemożliwienie budowy domu przez plan zagospodarowania przestrzennego

W latach 80-tych moi rodzice i ich znajomy kupili ziemię na wsi obok siebie. Rodzice wykorzystywali działkę najpierw jako rolniczą, a potem służyła...

Zburzenie swojej części budynku

Budynek mieszkalny o wys. 9 m, kilkurodzinny, szerogowy, znajduje się na dwóch działkach, 70% budynku na mojej i pozostała to część sąsiada. Na...

Nie zgłoszenie do odbioru darowanego budynku

W 2000 r. moja mama uzyskała pozwolenie na budowę budynku gospodarczego z poddaszem użytkowym. W 2003 r. przekazała darowizną dla mnie budynek...

Zacienienie domu przez planowany budynek

Posiadam połówkę tzw. bliźniaka. Obecnie do mojej połówki będzie dobudowywał się deweloper, dla którego projektanci opracowali projekt składający...

Rozbudowa budynku w gospodarstwie rolnym

Jestem właścicielką od 27 lat domu 60 m 2 i 2 ha ziemi. Jest to gospodarstwo rolne. W tym domu nie byłam zameldowana, ale wszystkie podatki...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »