• Data: 2025-05-27 • Autor: Artykuł Partnera
Ochrona pracownika to obowiązek pracodawcy. Jednym z jego elementów jest dostarczenie odpowiednich, dostosowanych do specyfiki pracy ciuchów. Odzież robocza musi skutecznie chronić, adekwatnie do poziomu zagrożeń.
Jednym z najważniejszych czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę jest temperatura, w jakiej wykonywane są obowiązki. Ważne, czy jest to praca na zewnątrz, czy w pomieszczeniach. Inne rozwiązania sprawdzą się latem, a inne zimą.
Zimą do pracy na zewnątrz budynków potrzebne są ciuchy robocze ocieplane, z dobrą warstwą izolacyjną, najlepiej, jeśli są one wyposażone w membranę, która dodatkowo chroni przed wiatrem i deszczem. Materiały, z których wykonana zostanie odzież, powinny być wodoodporne. Z kolei latem, gdy temperatura jest wysoka i w pomieszczeniach, tkanina musi zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
Odzież robocza musi być wygodna i zapewniać pracownikom swobodę ruchów. W pracach fizycznych i manualnych bardzo ważne jest, aby wybrana odzież była funkcjonalna. Dobrze, jeśli jest wyposażona w kieszenie lub uchwyty na narzędzia.
W niektórych branżach należy zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość materiałów lub wzmocnienia w miejscach szczególnie narażonych na przetarcia i uszkodzenia. Odzież roboczą należy dobierać indywidualnie do pracownika, pamiętając, aby nie była ona zbyt ciasna.
Ciuchy robocze dobierane są adekwatnie do rodzaju i stopnia zagrożenia. Charakterystyczną cechą ciuchów jest zwiększona odporność na uszkodzenia mechaniczne, co jest szczególnie ważne w miejscach, w których ryzyko przecięcia lub rozdarcia materiału jest wysokie.
Jeśli w ramach wykonywanych obowiązków pracownik może mieć kontakt z substancjami chemicznymi, to musi otrzymać odzież, która skutecznie ochroni go przed ewentualnym kontaktem. W zależności od rodzaju substancji dostępne są ciuchy o właściwościach kwasoodpornych, antystatycznych lub trudnopalnych. Wybierane produkty muszą wówczas posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo.
Wybierając odpowiednią odzież dla pracowników należy zwrócić uwagę na sezonowość. Uwzględnić należy nie tylko temperaturę, ale też inne czynniki. Osoby pracujące latem na zewnątrz najlepiej wyposażyć w odzież o jasnej kolorystyce, która zamiast przyciągać promieniowanie słoneczne będzie je odbijać, zapobiegając nadmiernemu nagrzewaniu. Z kolei zimą lepiej wybrać ciuchy wielowarstwowe, z membraną, która pozwala na skuteczną ochronę przed zimnem i wiatrem.
W niektórych branżach poza odzieżą roboczą warto wybrać dla swoich pracowników dodatkowe elementy ochronne, takie jak rękawice, nakolanniki czy kamizelki odblaskowe. Wydatki na odzież i akcesoria ochronne najlepiej jest traktować w kategorii inwestycji w zdrowie i życie pracowników.
Temat wyboru odzieży ochronnej należy potraktować w sposób indywidualny. Podstawą jest właściwa identyfikacja zagrożeń oraz innych czynników, jakie mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracowników. To bardzo ważne, ponieważ pozwala uniknąć wypadków i wpływa na efektywność pracy. Zakup ciuchów ochronnych musi być dobrze przemyślany.
Zapytaj prawnika