• Data: 2023-11-30 • Autor: Artykuł Partnera
Wymiana podłogi w mieszkaniu czy domu nigdy nie jest zadaniem prostym. Szczególnie trudne bywa usuwanie starego kleju spod paneli lub klepki parkietowej. Największą uwagę powinniśmy jednak zachować wtedy, gdy poprzednia podłoga była klejona subitem. Dlaczego to zadanie warto oddać w ręce specjalistów? Na to pytanie odpowiadamy właśnie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czym w ogóle jest subit. O ile bowiem wiele osób starszych doskonale pamięta ten produkt z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, o tyle współcześnie dwudziesto- i trzydziestolatkowie najpewniej go nie kojarzą.
Obecnie subitem powszechnie nazywa się preparat wytwarzany z asfaltów, wypełniaczy, rozpuszczalników i plastyfikatorów w latach 80. i 90. XX wieku, który w budownictwie stosowano do klejenia podłóg. Wówczas Subit był jednak nazwą handlową konkretnego produktu – najpierw Subitu 83, a później Subitu 91. Ze względu na dobre właściwości Subit był często stosowany, przede wszystkim do klejenia klepki parkietowej i parkietów. W 1996 roku produkt wycofano jednak ze sprzedaży – został wtedy uznany za substancję szkodliwą dla zdrowia.
Do charakterystycznych cech subitu należy ciemna barwa (pozostałości tego kleju mogą mieć kolor od brunatnego do czarnego) oraz specyficzny zapach, który może przypominać woń smoły.
Główne powody, dla których nie należy samodzielnie przystępować do usuwania subitu, są dwa:
Subit jest trującym środkiem chemicznym – jak wspomnieliśmy wcześniej, choć Subit 83 i 91 zostały początkowo dopuszczone do użytku przez Państwowy Zakład Higieny, w trakcie badań odkryto jego szkodliwość, co doprowadziło do wycofania go ze sprzedaży w 1996 roku. Produkt ten jest toksyczny i chorobotwórczy i chociaż właściwości te z upływem lat stają się coraz słabsze, eksperci nie zalecają usuwania kleju samodzielnie ze względów zdrowotnych. Specjaliści, usuwając subit, korzystają z maseczek ochronnych i gogli oraz specjalnych kombinezonów;
Subit trudno się usuwa – preparat ma bardzo mocne właściwości mocujące, przez co jest ciężki w usuwaniu. Całkowite usunięcie tego kleju domowymi sposobami może okazać się niemożliwe. Lepiej powierzyć to profesjonalistom, którzy korzystają z odpowiednich rozpuszczalników i zaawansowanych urządzeń.
Jeżeli szukasz specjalistów, którym można powierzyć usunięcie resztek subitu lub innego kleju, zapoznaj się z ofertą firmy Usuwanie Subitu. Na stronie internetowej https://usuwanie-subitu.pl/ możesz zapoznać się szczegółowo z ofertą tego przedsiębiorstwa.
Zapytaj prawnika