Konsultacja z fachowcami: jakie kwestie warto omówić przed przyłączeniem domu do sieci gazowej?

• Data: 2024-04-26 • Autor: Artykuł Partnera

Zasilanie domu gazem ziemnym może być bardzo praktyczne i wpływać na obniżenie kosztów. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacjach, gdy w gospodarstwie domowym wykorzystywano częściej energię elektryczną lub spalanie paliw stałych takich jak drewno czy węgiel. Poznaj więcej szczegółów o przyłączu gazowym i najważniejszych informacjach z tym związanych!

Konsultacja z fachowcami: jakie kwestie warto omówić przed przyłączeniem domu do sieci gazowej?

1. Dostępność sieci gazowej i przewidywane koszty

W niektórych miejscowościach dostęp do przyłącza gazowego jest utrudniony ze względu na braki infrastrukturalne. Często sieć gazowa jest po prostu niedostępna, dlatego jedyną alternatywą jest zbudowanie własnej instalacji ze zbiornikiem na gaz ziemny. Jednak są to rzadkie przypadki i w wielu miejscowościach oraz gminach dojście do ogólnodostępnej sieci gazowej jest łatwiejszy. Przed rozpoczęciem budowy konieczna jest konsultacja z inżynierem gazownictwa, który dokładnie pokaże Ci dostępne sposoby budowy instalacji gazowej. Specjalista uwzględni konieczne materiały, warianty przyłącza i co za tym idzie, przewidywane koszty. Może też przygotować dla Ciebie projekt przyłącza.

2. Zgodność z przepisami i warunkami indywidualnymi

Przed podjęciem decyzji o technologii i wariantach przyłącza gazowego możesz skonsultować się też ze specjalistą ds. przyłącza i budowy instalacji gazowych. Najłatwiej znaleźć taką osobę w firmie odpowiedzialnej za przyłącza np. EWE. W przypadku domów jednorodzinnych korzystne mogą być zasady opisane w takich dokumentach jak Norma PN-EN 689:2018-09 Gazownictwo (dotyczy domów jednorodzinnych) oraz Norma PN-EN 1775:2018-09 Gazownictwo (dla obiektów mieszkalnych i publicznych). Mowa w nich o takich kwestiach jak materiały, urządzenia, wentylacja czy sposoby montażu.

Warto zauważyć, że w przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych prawo nie pozwala na zastosowanie kilku źródeł gazu ziemnego jednocześnie. Oznacza to, że jeśli w budynku mieszkalnym jedna rodzina korzysta z butli propan-butan do zasilania kuchenki gazowej czy piecyka gazowego, nie ma możliwości budowy przyłącza gazowego w drugim mieszkaniu.

3. Określenie wymaganych sposobów prac instalacyjnych

W przypadku domów jednorodzinnych cena za przyłącze gazowe określane jest w sposób ryczałtowy (do 15 metrów bieżących instalacji) lub za metr bieżący, gdy instalacja będzie dłuższa niż 15 metrów. W ogromnej większości przypadków cała instalacja jest prowadzona pod powierzchnią ziemi. To pozwala na zmniejszenie odległości przyłącza i obniżenie kosztów.

Ważne jest też miejsce montażu licznika gazowego. Najczęściej w domu jednorodzinnymi skrzynka z licznikiem jest montowana na jednej ze ścian budynku mieszkalnego. Warto zaplanować jego miejsce w taki sposób, by od niego zaprojektować optymalnie krótkie odejście nitki gazowej do urządzeń zasilanych gazem ziemnym. Liczy się też estetyka w projektowaniu przebiegu rurek gazowych biegnących w widocznych miejscach elewacji i wewnątrz domu.

Uwzględnienie ww. kwestii ułatwi Ci podjęcie decyzji o projekcie, sposobie budowy i wypełnieniu wymagań prawnych dotyczących przyłącza gazowego. Zbierz jak najwięcej informacji, przelicz koszty i podejmij decyzję!


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »