Jak działają enkodery i w jakich urządzeniach znajdują one zastosowanie?

• Data: 2023-11-17 • Autor: Artykuł Partnera

Niektóre z komponentów elektronicznych pełnią tak istotne zadanie, że wykorzystywane są w bardzo wielu branżach. Takimi urządzeniami są właśnie enkodery, które montowane są zarówno w powszechnie stosowanych sprzętach elektronicznych, jak i w wielkich maszynach przemysłowych. W jaki sposób działają jednak te elementy i jakie najważniejsze rodzaje enkoderów możemy wyróżnić?

Jak działają enkodery i w jakich urządzeniach znajdują one zastosowanie?

Enkodery – zasady działania

Enkodery są komponentami, z którymi styczność – choć często nieświadomie – ma dzisiaj niemal każdy. Rolą tych podzespołów jest bowiem pomiar danej wartości, na przykład przebytej drogi, obrotów, lub prędkości obiektu, a także przetworzenie tej informacji w taki sposób, by możliwe było jej odczytanie przez dane urządzenie. Pozwalają więc one na dokładne pozycjonowanie elementów, dzięki czemu możliwa jest precyzyjna praca wielu maszyn i sprzętów elektronicznych. Jak łatwo można się domyślić, funkcja, jaką pełni enkoder, została doceniona zarówno przez producentów różnych maszyn, jak i przez pasjonatów elektroniki, którzy konstruują własne układy. W jakich konkretnych zastosowaniach wykorzystywany jest jednak obecnie ten element?

W jakich urządzeniach znaleźć można enkoder?

Enkodery okazują się niezastąpione w ogromnej liczbie sprzętów wykorzystywanych w najróżniejszych branżach. Stosuje się je między innymi w przemyśle produkcyjnym, gdzie są one ważnymi komponentami tokarek, frezarek czy też urządzeń pozwalających na automatyzację pracy. Znajdują one jednak zastosowanie także w motoryzacji i lotnictwie. Co jednak równie istotne enkodery są niezbędne do działania wielu produkowanych współcześnie urządzeń elektronicznych, takich jak aparaty i kamery.

Jakie rodzaje enkoderów możemy wyróżnić?

Jak można się spodziewać, taka mnogość zastosowań sprawia, że na rynku dostępne są różne rodzaje enkoderów, które przeznaczone są do pełnienia określonego zadania. Najważniejsza klasyfikacja jest związana z zasadami działania danego urządzenia. Na tej podstawie możemy więc podzielić enkodery między innymi na:

  • optyczne – do pomiaru wykorzystywane jest światło i czujniki optyczne;
  • magnetyczne – ich działanie opiera się na wykrywaniu zmian pola magnetycznego,
  • mechaniczne – do pomiaru wykorzystują elementy mechaniczne.

To właśnie te trzy rodzaje urządzeń są obecnie najczęściej stosowane, choć warto pamiętać o tym, że istnieją także podzespoły wykorzystujące inne mechanizmy, a także takie, które łączą cechy różnych komponentów. Wybierając enkodery https://www.micros.com.pl/enkodery/ do danego urządzenia, warto zastanowić się nad tym, w jakich warunkach będzie ono pracowało. W przypadku dużego zapylenia znacznie lepiej sprawdzić mogą się bowiem urządzenia magnetyczne, które są mniej podatne na błędy pomiarowe związane z niektórymi zakłóceniami.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »