Jak szybko ustalić numer działki?

• Autor: Artykuł Partnera

Sprawdź numer działki i księgę wieczystą bez wychodzenia z domu. Upewnij się, że planowana transakcja związana z danym gruntem, będzie dla Ciebie bezpieczna.

Jak szybko ustalić numer działki?

Sytuacje, w których warto znać numer działki

Czy ustalenie numeru działki to czasochłonny proces? Czy wymaga udania się do urzędu, złożenia podania i czekania na rozpatrzenie? Nic z tych rzeczy! Obecnie bez problemu i w ekspresowy sposób możesz poznać numer wybranej działki. Będzie on szczególnie przydatny w sytuacji, gdy chcesz sprawdzić jej księgę wieczystą. To podstawowe działanie podczas planowanego nabycia nieruchomości na drodze kupna, darowizny lub spadku. Aby mieć pewność, że transakcja przebiegnie dla Ciebie korzystnie i nie czekają Cię w przyszłości żadne niespodzianki, koniecznie poświęć chwilę na przejrzenie dokumentów.

Numer działki i numer identyfikacyjny - różnice

Choć oba te numery dotyczą jednej działki, powstały do zupełnie innych celów.

  • Numer ewidencyjny działki przypisywany jest kolejno poszczególnym gruntom w danym obrębie i nie mogą się na nim powtarzać. Kiedy dochodzi do podziału działki, jej części otrzymują następujące po sobie kolejno cyfry po ukośniku i wówczas numer wygląda w sposób: 54/1, 54/2, 54/3. W odwrotnym przypadku, gdy działki są scalane, powstałej nieruchomości przypisuje się kolejny numer, który nie został jeszcze w określonym obrębie zastosowany.
  • Numer identyfikacyjny działki to adres administracyjny danej działki. Jest nieco bardziej rozbudowanym ciągiem cyfr i ewentualnie również liter, w którym zawierają się liczne informacje. Numer skonstruowany jest według wzoru: WWPPGG_R.XXXX.NDZ, gdzie poszczególne znaki to odpowiednio: kod województwa, kod powiatu, gminy, typ gminy, numer ewidencyjny obrębu oraz numer ewidencyjny działki (ostatnie cyfry po kropce).

Gdzie szybko sprawdzić numer działki?

Znalezienie numeru działki możesz załatwić w kilka chwil, bez wychodzenia z domu, pracy, a nawet w poczekalni u lekarza. Wystarczy komputer, tablet lub telefon z dostępem do Internetu. Wejdź na stronę Geoportal360.pl i uruchom znajdującą się tam mapę Polski. Powiększ ją w odpowiednim miejscu, by znaleźć poszukiwaną działkę, a następnie kliknij na nią. W prawym górnym rogu pojawi Ci się okienko, w którym znajdziesz numer identyfikacyjny działki, a wraz z nim numer ewidencyjny, powierzchnię, województwo, powiat, gminę. Na dole okienka wyświetli się link do księgi wieczystej, w której to znajdziesz wszystko, czego szukasz.

Oczywiście możesz sprawę załatwić również w Starostwie Powiatowym, udając się do Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami. Z pewnością jednak ta droga będzie bardziej czasochłonna, co więcej, nie załatwisz tam od razu informacji o powierzchni działki, ani jej właścicielu.

Kiedy zajrzeć do księgi wieczystej działki?

Księga wieczysta to spis wszelkich informacji dotyczących danej nieruchomości. Znajdziesz tu szczegóły dotyczące jej stanu prawnego, właściciela, ewentualnych obciążeń hipotecznych, służebności. Wszelkie tego rodzaju działania muszą się znaleźć w księdze wieczystej. Ułatwia to potem ustalenie bezpieczeństwa przez przyszłych nabywców. Jeżeli więc zamierzasz zakupić działkę, przyjąć ją w darowiźnie lub w spadku, koniecznie sprawdź wpisy w jej księdze wieczystej.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »