Artykuł 41 Prawo budowlane


Jeżeli potrzebujesz indywidualnej interpretacji Artykułu 41 Prawo budowlane, kliknij tutaj i opisz problem w formularzu na stronie. Przeanalizujemy sprawę i prześlemy niezobowiązującą wycenę.


Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.

2. Pracami przygotowawczymi są:

  1. 1)  wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;

  2. 2)  wykonanie niwelacji terenu;

  3. 3)  zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;

  4. 4)  wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

    3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym

pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.

4. Inwestor jest obowiązany zawiadomić organ nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę, dokonanie zgłoszenia budowy, o której mowa wart.29ust.1pkt1–4, lub dokonanie zgłoszenia instalowania, októrym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d.

4a. Do zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych inwestor dołącza:

  1. 1)  informację wskazującą imiona i nazwiska osób, które będą sprawować funkcję:

    1. a)  kierownika budowy,

    2. b)  inspektora nadzoru inwestorskiego – jeżeli został on ustanowiony

    oraz w odniesieniu do tych osób dołącza kopie zaświadczeń, o których mowa wart.12ust.7, wraz zkopiami decyzji onadaniu uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności;

  2. 2)  oświadczenie lub kopię oświadczenia projektanta i projektanta sprawdzającego o sporządzeniu projektu technicznego, dotyczącego zamierzenia budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy technicznej, projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno- -budowlanym oraz rozstrzygnięciami dotyczącymi zamierzenia budowlanego. 4b. Zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zamierzonym terminierozpoczęcia robót budowlanych dokonuje się w:

  1. 1)  postaci papierowej albo

  2. 2)  formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem adresu elektronicznego,

    o którym mowa w ust. 4d.

    4c. Minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania

przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, wdrodze rozporządzenia, wzór

formularza zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, w tym w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, mając na względzie konieczność zapewnienia przejrzystości danych zamieszczanych przy jego wypełnianiu.

4d. Formularz zawiadomienia, o którym mowa w ust. 4b, w formie dokumentu elektronicznego Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego udostępnia pod adresem elektronicznym określonym wBiuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

5. Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.


Opublikowane: 2023-12-04

Jak zrobić odbiór domu po ponad 20 latach

Jak zrobić odbiór domu po ponad 20 latach

Zalegalizowanie domu, którego budowa nie została formalnie zakończona, jest wyzwaniem zarówno prawnym, jak i technicznym. To skomplikowany proces, który wymaga zgromadzenia wielu dokumentów. W niniejszym artykule omówimy kwestie związane ze zgłoszeniem zakończenia prac budowlanych bez dziennika budowy oraz wyjaśnimy, co trzeba zrobić, aby uzyskać pozwolenie na...

Roboty ziemne pod przyszłą budowę a skargi sąsiada

Roboty ziemne pod przyszłą budowę a skargi sąsiada

Prowadzimy prace ziemne na działce rolnej, na której nie ma jeszcze ani warunków zabudowy. Tak naprawdę są to dwie połączone działki rolne. Jedna z nich jest moja, druga należy do mojego ojca. Złożyłem wniosek o warunki zabudowy dla tych dwóch działek, jednakże nie ma jeszcze decyzji. Prace niwelacyjne prowadzi mój tato, polegają one na zrobieniu...

Zgubienie dziennika budowy - jak zakończyć budowę i oddać budynek do użytkowania?

Zgubienie dziennika budowy - jak zakończyć budowę i oddać budynek do użytkowania?

Sprawa dotyczy zagubionego dziennika budowy. Przy budowie miałem tyle obowiązków, że w którymś momencie zgubiłem dziennik budowy. Jestem inwestorem i nie wiem co mam zrobić, aby zakończyć budowę i oddać budynek do użytkowania. Jak mogę rozwiązać mój problem? Czy jest możliwość zakończenia budowy bez dziennika budowy?

Wiata i garaże bez pozwolenia, legalizować czy rozbierać - jaka kara?

Wiata i garaże bez pozwolenia, legalizować czy rozbierać - jaka kara?

Przeszło 10 lat temu postawione zostały dwa garaże i wiata 5 x 5 bez jakichkolwiek pozwoleń. Jak do tej kwestii podejdzie nadzór budowlany i czy dane obiekty będzie można zalegalizować, czy też organ nadzoru nakaże rozbiórkę wiaty i garaży? Zależy nam na pozostawieniu wiaty jak również garaży, ponieważ z nich korzystamy. Proszę o informacje jaka...



Wyroki i orzecznictwo powiązane z Artykułem 41 Prawo budowlane


II OSK 868/21 - Wyrok NSA

II SA/Sz 595/21 - Wyrok WSA w Szczecinie

II SA/Ke 559/21 - Wyrok WSA w Kielcach

II SA/Gl 1588/20 - Wyrok WSA w Gliwicach

III SA/Gl 30/21 - Wyrok WSA w Gliwicach

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »