Polski kierowca w Holandii - najczęstsze błędy na drodze

• Data: 2023-05-29 • Autor: Artykuł Partnera

Wyjeżdżasz do Holandii? Niezależnie od tego, czy zamierzasz odwiedzić kraj tulipanów w celach turystycznych, czy zostać w nim na stałe, musisz znać przepisy ruchu drogowego, by nie narażać się na wyjątkowo wysokie mandaty. Jakich błędów należy unikać? Oto kilka z nich, które najczęściej zdarzają się polskim kierowcom na holenderskich drogach.

Polski kierowca w Holandii - najczęstsze błędy na drodze

Niezmienione dokumenty pojazdu po zameldowaniu w Holandii 

 

Do załatwienia wielu spraw urzędowych w Holandii niezbędny jest meldunek na terenie tego kraju. Pamiętaj, że po zameldowaniu się w odpowiednim urzędzie gminy, jesteś zobowiązany nie tylko do wymiany własnych dokumentów, ale także dokumentów Twojego pojazdu. Po uzyskaniu meldunku w Holandii nie możesz dłużej korzystać z polskiego dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia samochodu. 

Przez pierwsze miesiące pobytu za granicą podczas kontroli drogowych możesz przedstawiać polskie dokumenty. Jeżeli jednak jesteś już zameldowany, powinieneś przerejestrować samochód i wykupić holenderskie ubezpieczenie. Kalkulator ubezpieczenia pojazdu pomoże Ci oszacować koszty obowiązkowej polisy. 

 

Cenę ubezpieczenia samochodu możesz nieco obniżyć, jeśli złożysz wniosek o przeniesienie zniżek za lata bezwypadkowej jazdy na terenie Polski. Nie jesteś pewien, jak to zrobić? Skontaktuj się z polskojęzyczną obsługą Polisa.nl, a otrzymasz niezbędne wskazówki. 

 

Unikanie zapłaty podatku drogowego 

 

Podatek drogowy to opłata obowiązkowa dla wszystkich kierowców poruszających się po holenderskich drogach. Jeśli przebywasz na terenie kraju co najmniej 3 miesiące i jesteś w nim zameldowany, obowiązuje on również Ciebie. Wysokość podatku drogowego ustalana jest indywidualnie w zależności między innymi od rodzaju czy masy posiadanego pojazdu. Zbierane w ten sposób środki są wykorzystywane na finansowanie lokalnych remontów i rozbudowy dróg krajowych. 

Nigdy nie unikaj zapłaty podatku drogowego i nie przekraczaj wyznaczonego terminu. To prosta droga do otrzymania mandatu. Możesz go dostać podczas rutynowej kontroli drogowej, ponieważ holenderska policja ma dostęp do bazy, w której sprawdza terminowość wnoszenia opłat. Mandat możesz otrzymać również automatycznie po przekroczeniu terminu płatności, ponieważ nadzór sprawowany jest przez system komputerowy. 

 

Nieustępowanie pierwszeństwa rowerzystom 

 

Po holenderskich drogach porusza się wielu rowerzystów, dlatego kierowcy muszą być uważni, zwłaszcza w dużych miastach. Nie bez powodu Holandia bywa nazywana rowerową stolicą Europy. Wyruszając w drogę, musisz pamiętać o tym, że w tym kraju rowerzyści mają pierwszeństwo, jeśli droga rowerowa jest wydzielona na jezdni przeznaczonej dla samochodów. 

Nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście wiąże się nie tylko z ryzykiem otrzymania mandatu, ale i stworzeniem bezpośredniego niebezpieczeństwa na drodze. Holenderscy rowerzyści są przyzwyczajeni do swobodnego poruszania się po miastach. Nie ryzykuj – patrz w lusterka, zachowuj bezpieczną odległość i ustępuj pierwszeństwa wszędzie, gdzie to możliwe. 

 

Niestosowanie się do maksymalnej dopuszczalnej prędkości 

 

Dopuszczalne maksymalne prędkości na holenderskich drogach są często niższe niż w Polsce. Przekraczając limity, narażamy się na wysokie kary finansowe. Warto wiedzieć, że kontrola prędkości w Holandii jest bardzo dokładna i nie wykonują jej jedynie patrole drogówki. W miastach i w ich bezpośrednich okolicach spotkać można gęstą siatkę fotoradarów, których zadaniem jest wyłapywanie wszystkich kierowców nieprzestrzegających narzuconych odgórnie zasad. 

Pamiętaj, że zaledwie kilka kilometrów więcej na liczniku może kosztować Cię kilkadziesiąt euro. Jeżeli przekroczysz prędkość o ponad 50 km/h, możesz stracić prawo jazdy. Jego odzyskanie w Holandii może nie być łatwe, zwłaszcza dla kierowcy, który już wcześniej dopuścił się tego rodzaju wykroczeń. 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »