Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odsunięcie ogrodzenia 6 metrów od drogi

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-08-14

Chce postawić ogrodzenie od strony drogi. Jest to droga wojewódzka. Zarządca drogi wydał decyzję, aby odsunąć ogrodzenie 6m od krawędzi drogi (jest to pas drogowy). Chce się odwołać, aby odstąpić 4 m. Czy są jakieś szanse na pozytywną odpowiedź? Sąsiednie ogrodzenia znajdują się w odległości 4 m i mniej. Mój dom znajduje się blisko drogi. Jeśli odstąpię 6 m, to ogródka zostanie mi niecałe 5 m. Ogrodzenie znajdowałoby się pośrodku placu przed domem.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Na moje pytanie odpowiadała pani mec. Katarzyna Bereda. Z jej pomocą sama napisałam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jaki będzie skutek - nie wiem ale wyjaśniała moje wątpliwości w sposób klarowny i robiła to szybko. Zdarzyło się, że pytanie zadałam o godzinie 22.00 a odpowiedź miałam już po dwóch godzinach tego samego dnia czyli o północy! Trochę dłużył mi się czas do otrzymania pierwszej porady. rozumiem jednak, że wynikało to z konieczności zapoznania się z materiałem.
Dorota, plastyk, 57 lat
Wypowiedź wyczerpała moje pytania. Dziękuję
Miłosz
Błyskawiczna odpowiedź !! Bardzo rzeczowa. Dziękuję !!
Robert
Porada wyczerpująca, optymistyczna, choć wymaga odpowiedzi na pytanie dodatkowe (które właśnie wysłałem), gdyż wygląda że druga strona sporu zupełnie inaczej interpretuje sytuację.
Paweł, przedsiębiorca, 56 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Miałam takie samo stanowisko jak przedstawione przez Państwa, jednak zrodził się spór i zdania były podzielone. Teraz wszystko jest jasne :) 
Beata, księgowa

Obiekty niezwiązane z gospodarką drogową lub potrzebami ruchu drogowego, a zatem także stałe ogrodzenia od strony dróg wojewódzkich, w szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 8 metrów od zewnętrznej krawędzi jezdni, natomiast nigdy nie mogą być lokalizowane w pasie drogowym.

 

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 21 marca 1985 r. obiekty budowlane (w tym stałe odgrodzenia) przy drogach wojewódzkich na terenie zabudowy miast i wsi winny być sytuowane w odległości nie mniejszej niż 8 m od zewnętrznej krawędzi jezdni.

Wyrażenie zgody na usytuowanie takiego obiektu w odległości mniejszej niż 8 metrów nastąpić może jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach (art. 43 ust. 2 cytowanej ustawy).

 

Lokalizacja powyższych obiektów nigdy nie może jednak naruszać nakazów i zakazów przewidzianych w innych przepisach ustawy, w tym w art. 34, art. 37 i art. 39. Zgodnie zaś z pierwszym z wymienionych przepisów odległość granicy pasa drogowego od zewnętrznej krawędzi wykopu, nasypu, rowu lub innych urządzeń wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 1 i 2 powinna wynosić co najmniej 0,75 m. W myśl art. 37 w pasie drogowym mogą znajdować się tylko budynki i urządzenia związane z gospodarką drogową i obsługą ruchu drogowego oraz obiekty uznane za zabytki kultury materialnej lub pomniki przyrody (ust. 1), a ponadto drzewa i krzewy (ust. 2).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Stosownie natomiast do art. 39 ust. 1 w pasie drogowym zabronione jest dokonywanie czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenia drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, w szczególności zakazane jest lokalizowanie obiektów i urządzeń nie związanych z gospodarką drogową lub potrzebami ruchu drogowego (pkt 1) oraz niszczenie rowów, skarp, nasypów i wykopów (pkt 7).

 

Z przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika. że obiekty niezwiązane z gospodarką drogowa lub potrzebami ruchu drogowego, a zatem także stałe ogrodzenia od strony dróg wojewódzkich, w szczególnie uzasadnionych przypadkach mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 8 metrów od zewnętrznej krawędzi jezdni, natomiast nigdy nie mogą być lokalizowane w pasie drogowym. Tak więc jest taka możliwość. Ale zależy to od zgody zarządcy drogi i pod warunkiem, że na terenie nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli bowiem plan wyznacza 6 m od krawędzi jezdni – w żaden sposób tego Pani nie przeskoczy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Budowa ogrodzenia bez zgłoszeń i zezwoleń - czy to możliwe?

Jestem właścicielem długiej działki. Na jednym jej końcu jest droga gminna, a na drugim powiatowa. Chciałbym wybudować ogrodzenie o wysokości 1,5...

Zwłoka w przestawieniu ogrodzenia

Sąsiad przed laty krzywo ogrodził swoją działkę, przejmując część mojego lasu. Zwleka z przestawieniem ogrodzenia. Co robić?

Czy potrzebna zgoda wspólnoty na altanę w ogródku do wyłącznego korzystania?

Zakupiłam „mieszkanie z ogródkiem do wyłącznego dysponowania” – tak jest wpisane w akcie notarialnym. Postawiłam w ogródku...

Żądanie usunięcia markizy tarasowej

Kilka lat temu pod naszym balkonem, u jego podstawy została zawieszona za szeroka markiza tarasowa (szer. 4 m, wyciąg ok. 3 m) – jej końce...

Jak uzyskać zgodę na budowę domku letniskowego na działce leśnej?

Wystąpiłem do gminy o wydanie warunków zabudowy na mały domek letniskowy 35 m 2 na działce leśnej. Niestety Lasy Państwowe odmówiły...

Budowa ogrodzenia wzdłuż drogi gminnej

Planuję budowę ogrodzenia na działce, która jest moją własnością. Działka graniczy z drogą gminną. Chciałbym ustalić, w jakiej minimalnej...

Ogrodzenie z płyt betonowych o wysokości 2,5 m

Sąsiad postawił ogrodzenie międzysąsiedzkie z płyt betonowych o wysokości 2,5 m bez porozumienia ze mną. Ogrodzenie zacienia ogród oraz cześć...

Nakaz usunięcia ogrodzenia

Sad wydał wyrok nakazujący usuniecie ogrodzenia na wskutek nieuwzględnienia zmian gruntowych. Gdzie mogę wyjaśnić poprawę tych map? Po zabraniu mi odcinka 40...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »