Kategoria: Zgłoszenie, pozwolenie, procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana osób w decyzji o warunkach zabudowy

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-09-21

Aktualnie jestem przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę. Decyzja o warunkach zabudowy została wydana na mnie i mojego tatę. W projekcie mam również jako inwestorów tatę i siebie. Rodzice przepisali mi działkę przed moim ślubem. Ale wyszłam za mąż i to z mężem się buduję, więc chciałabym, żeby on był w dokumentach ujęty. Jak to wszystko teraz załatwić? Nie chciałabym, żeby później to tata musiał się podpisywać na dokumentach, tylko żeby widniał w nich mój mąż. Czy wtedy budynek jest własnością moją i taty?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta
W bardzo szybki i skuteczny sposób dostałam odpowiedź na moje pytanie.
Grażyna
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno będzie pomocna.
Anna, 62 lata, tłumacz
Bardzo szczegółowe wyjaśnienia w krótkim terminie.
Jolanta
Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat

Pozwolenie na budowę wystawione czy na Pani ojca, czy na męża nie przesądza o własności nieruchomości ani domu. Budynek jest własnością tego, kto jest właścicielem gruntu. Przepisanie decyzji o pozwoleniu na budowę na Panią i męża także tego nie zmieni.

 

Decyzję o pozwoleniu na budowę można zmienić. Zawsze. Stosownie do art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane „organ, który wydał decyzję określoną w art. 28, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2”.

Zatem aby możliwe było przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz nowego inwestora, spełnione muszą być łącznie następujące trzy warunki:

  1. dotychczasowy inwestor (adresat decyzji) musi wyrazić zgodę na jej przeniesienie,
  2. „nowy” inwestor musi złożyć oświadczenie o przyjęciu wszystkich warunków zawartych w tej decyzji,
  3. „nowy” inwestor musi złożyć, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Jednak aby Pani mąż wykazał się dysponowaniem nieruchomością na cele budowlane, wystarczy z Pani strony jako właściciela użyczenie, zgoda pisemna. Jednak nadal nie wpływa to na nic. Tyle tylko, ze w dokumentach administracyjnych będziecie figurować oboje. Nadal grunt i budynek pozostają Pani własnością.

 

Mąż może od Pani kiedyś – w razie podziału majątku – dochodzić zwrotu 1/2 nakładów poniesionych na budowę domu w trakcie trwania małżeństwa. Decyzja o pozwoleniu na budowę nic tu nie zmienia.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »