Kategoria: Budynki usługowe i przemysłowe

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zaadaptowanie poddasza na działalność

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-01-29

Na podstawie pozwolenia na budowę postawiłem budynek (bar) na działce oznaczonej częściowo U1, częściowo MN3. Na parterze znajduje się lokal gastronomiczny wraz z kuchnią. Po oddaniu do użytku na powierzchni poddasza samowolnie dokonałem adaptacji na działalność z innego zakresu. Okazało się, że zrobiłem to z naruszeniem prawa. W miejscowym planie określono maksymalnie 25% powierzchni użytkowej. Dobudowałem klatkę schodową i działalność na poddaszu jest prowadzono. Co mogę zrobić, by legalnie je użytkować? Jakie sankcje finansowe mogą mnie czekać?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat
Porada profesjonalna całkowicie rozwiązująca moje wątpliwości.
Jacek, emeryt, 70 lat
Oceniam bardzo wysoko włożoną pracę w wyjaśnienie sprawy; szybko i wyczerpująco
Anna, kierownik marketingu, 32 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Po raz kolejny skorzystałam z Państwa pomocy i jestem bardzo zadowolona. Jeszcze raz dziękuję.
Jolanta
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Odpowiedź dostałam szybko, i była ona wyczerpującą. Prawnik Pan Maciej Sądej, przedstawił sprawę jasno i przede wszystkim przestałam się martwić sprawa na którą nie mam wpływu. Bo oczywiście, jak się czyta w internecie, to dostaje się masę różnych opcji, opinii, które mogą być nieprawdziwe lub są sprzeczne. 
Edyta, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję, choć cena porady tania nie była to jednak w pełni wyczerpująca interesujące mnie zagadnienie.
Bożena
Polecam tą formę usługi. Na spokojnie można w domu zastanowić się jakie jeszcze ważne pytanie zadać, i kolejny raz poradzić się w tej samej cenie.
Barbara, 58 lat
Są to dla mnie jasne odpowiedzi 
Andrzej, 59 lat, kierowca
Pan Marcin Sądej po raz trzeci udzielał mi porady w sprawach podatkowych i po raz trzeci jestem w pełni usatysfakcjonowana Jego poradą. Do tej pory 4 razy korzystałam z usług ePorad24 i za każdym razem otrzymywałam poradę składającą się dwóch członów. Pierwszy to prezentacja przepisów dotyczących mego pytania, a druga to zwięzły \"łopatologiczny\" przepis co i jak uczynić w moim przypadku. Jestem zadowolona w 100% z porady. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat
Tak jak czytałam w innych opiniach, wyjaśnienia są bardzo prosto sformułowane, zrozumiałe dla kogoś, kto na co dzień nie ma czynienia z prawem. Wspaniałą rzeczą jest możliwość zadawania dodatkowych pytań. Pozwala to rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.
Joanna, nauczyciel, 44 lata
Jestem zadowolony z udzielonej mi porady. Odpowiedz szybka, napisana prostym , zrozumiałym językiem, wyczerpująca temat. 
Czarek
Na moje zapytanie , otrzymałam bardzo szybką wyczerpującą odpowiedź , zrozumiałym językiem (nie prawniczym) napisaną . Korzystała z ePorady24 moja znajoma , która była bardzo zadowolona z szybkiej i solidnej usługi . Dlatego ja również zwróciłam się do nich o pomoc. Z czystym sumieniem POLECAM TĄ FIRMĘ .Zamykam swoją opinie w krótkich słowach, SZYBKO , SOLIDNIE , PROFESJONALNIE I NIE DROGO!!!
Grażyna
Serdeczne dzieki za porade
Grzegorz
Nie wypowiadam się na forach internetowych i nie wystawiam opinii- jednak tym razem poczułam, że muszę napisać o Państwa portalu, ponieważ jest wspaniały. Jestem zachwycona. Rzadko zdarzają się mi problemy natury prawnej, więc nie mam kontaktu z prawnikami. Ten portal okazał się najlepszym dla mnie rozwiązaniem, gdy nastąpiło takie zdarzenie. Przystępna cena, natychmiastowe odpowiedzi i to bardzo wyczerpujące. Zostałam poprowadzona znakomicie, aby rozwiązać swój problem. Gratulacje dla założycieli, dla świetnych prawników. Już poleciłam swoim znajomym i polecam wszystkim. 
Małgorzata
Udzielona odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje. Z całą pewnością będę korzystać z eporady24, jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba.
Dorota, nauczyciel, 52 lata
Odpowiedzi na zadane problemy są naprawdę fachowe ale co cenię najbardziej to że są rzetelne.
Adam
Jestem zadowolony, szybka ,rzetelna odpowiedź, profesjonalna.
Andrzej
Bardzo fachowa i zrozumiała odpowiedz od prawnika
Hubert
Szybka i rzeczowa odpowiedź, w której odniesiono się do każdego mojego pytania. Jestem bardzo zadowolony i cieszę, że jest taki serwis. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż próba szukania i umawiania się z prawnikiem face-to-face.
Marcin
Wyczerpujące wyjaśnienia.
Jarosław, 55 lat, nauczyciel
Wszystko super
Ihor, 24 lata, przedsiębiorca
Drugi raz skorzystałam z porady prawnej ePorady24. W obu przypadkach porady udzielił mi p. Marcin Sądej. Sprawy bardzo dokładnie omówił, a na zakończenie wypunktował kolejne etapy postępowania. To co wydawało mi się dość zawikłane po przeglądaniu darmowych portali internetowych z poradami prawnymi, nagle stało się jasne i proste. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat

Grażyna, 58 lat, nauczyciel
Dla mnie wszystko jest super
IRENA, 65 lat, technik - ekonomista,obecnie na emeryturze
Szybka i terminowa obsługa. Jestem zadowolona z wykonania usługi. Dziękuję bardzo za pomoc.
Grażyna
Porada jaką otrzymałam jest wnikliwa i satysfakcjonująca. W wątpliwej sytuacji na pewno będę korzystała z Państwa usług
Joanna, księgowa, 58 lat

Zgodnie z Art. 48 Prawa budowlanego:

„1. Właściwy organ nakazuje, z zastrzeżeniem ust. 2, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę.

2. Jeżeli budowa, o której mowa w ust. 1:

1) jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności:

 1. ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
 2. ustaleniami ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

2) nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem

– właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych”.

Nie wiem, czy Pan dokonał samowoli budowlanej – dobudowa klatki na pewno nią była, nie wiem jakie prace Pan wykonał na poddaszu – ale zmiana sposobu użytkowania dokonana bez zgłoszenia na pewno była niezgodna z prawem.

Podstawową przesłanką do legalizacji samowoli budowlanej w myśl art. 48 ust. 2 Prawa budowlanego jest zgodność budowy z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, albo ustaleniami ostatecznej, w dniu wszczęcia postępowania, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zgodność z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Sama adaptacja strychu, ewentualne prace budowlane, zapewne nie naruszyły przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Legalizacja w tym zakresie dotycząca budynku mieszkalnego to 50 tys. zł. Jeśli zaś prace budowlane zostały odpowiednio zgłoszone/uzyskano pozwolenie na budowę – w tym zakresie nie ma co się martwić.

Gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku zmiana sposobu użytkowania części budynku stanowiącego poddasze.

Przede wszystkim należy wyjaśnić, iż pojęcie „adaptacja” nie jest stosowane w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowalne, a także ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Musi zatem zostać określony zakres robót budowlanych, które inwestor planuje wykonać w ramach „adaptacji” poddasza.

Jeżeli nie planuje się żadnych robót budowlanych, względnie roboty te dotyczą tylko wnętrza obiektu, zaś „adaptacja” polega jedynie zmiany sposobu korzystania z obiektu budowlanego lub jego części. można mówić o zmianie sposobu użytkowania, która zgodnie z art. 59 ust. 1 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymaga ustalenia warunków zabudowy, w drodze decyzji.

Prawo budowlane rozumie zmianę sposobu użytkowania jako podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń (art. 71 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego). Ta definicja ma jednak dla ustalenia wymagalności decyzji ograniczone znaczenie. Posługuje się bowiem wskaźnikami, które dla decyzji nie mają znaczenia lub mają mniejsze znaczenie. Przyjmując taką definicję, należałoby występować o ustalenie warunków w każdej sytuacji zmiany charakteru lokalu usługowego, np. zmiany rodzaju działalności handlowej, która dla kontekstu przestrzennego obiektu budowlanego nie ma znaczenia. W sytuacji określonej w art. 59 ust. 1 ustawy wydaje się chodzić o ustalenie warunków zabudowy dla takiej zmiany sposobu użytkowania, która spowoduje zmianę funkcji obiektu budowlanego lub jego części, czyli jednej z cech zabudowy, o której mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumianej jako sposób użytkowania obiektu, zgodny z przepisami odrębnymi.

Wobec powyższego, w kontekście opisanej wyżej sytuacji, nie jest zmianą sposobu użytkowania wymagającą ustalenia warunków zabudowy rozpoczęcie korzystania z części obiektu dotychczas faktycznie nie użytkowanej (o ile nie wymagają tego przepisy szczególne) albo zamiana przeznaczenia pomieszczeń wewnątrz budynku w ramach tej samej funkcji (np. przeznaczenie pokoju na kuchnię). Jeżeli zatem poddasze stanowiło część dotychczas nieużytkowaną, a wspomniana „adaptacja” nie zmieni funkcji obiektu (np. na budynek wielorodzinny poprzez wydzielenie trzeciego lokalu mieszkalnego), postępowanie w sprawie ustalenia warunków jest bezprzedmiotowe.

„Adaptacja” poddasza może również oznaczać wykonywanie robót budowlanych powodujących zmianę gabarytu lub formy dachu. Dla uniknięcia nieprawidłowej oceny inwestycji należy posługiwać się pojęciami z zakresu prawa budowlanego, np. przebudowa, rozbudowa, nadbudowa, remont, etc. W szczególności odróżniać trzeba pojęcie przebudowy, tj. wykonywania robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji; w przypadku dróg są dopuszczalne zmiany charakterystycznych parametrów w zakresie niewymagającym zmiany granic pasa drogowego (art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego), od remontu. To ostatnie pojęcie oznacza wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego). „Adaptacja” polegająca na wykonywaniu robót budowlanych, które można określić jako remont nie stanowią zmiany zagospodarowania terenu, a w konsekwencji nie wymagają ustalenia w drodze decyzji warunków zabudowy. Zwykle nie będą wymagały również ustalenia warunków zabudowy także roboty budowlane stanowiące przebudowę obiektu budowlanego. Jednak w niektórych sytuacjach, w szczególności, gdy roboty budowlane prowadzą do zmiany formy architektonicznej obiektu, czy innych jego charakterystycznych cech, decyzja o warunkach zabudowy może być wymagana. Najlepiej, w tej sytuacji, złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. Dysponując wszystkimi materiałami określonymi w art. 52 ust. 2 ustawy, organ oceni, czy wskazany zakres robót wymaga ustalenia warunków zabudowy, czy też postępowanie w tej sprawie umorzy, jako bezprzedmiotowe.

W myśl art. 71 ust. 2 pkt 1 Prawa budowlanego zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga zgłoszenia właściwego organowi. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Do wniosku zgłoszeniowego dotyczącego zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części inwestor załącza:

 1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane pod rygorem odpowiedzialności karnej.
 2. Opis i rysunek określające usytuowanie obiektu budowlanego w stosunku do granic nieruchomości i innych obiektów budowlanych istniejących lub budowanych na tej i sąsiednich nieruchomościach, z oznaczeniem części obiektu budowlanego, w której zamierza się dokonać zmiany sposobu użytkowania.
 3. Zwięzły opis techniczny, określający rodzaj i charakterystykę obiektu budowlanego oraz jego konstrukcję, wraz z danymi techniczno użytkowymi, w tym wielkościami i rozkładem obciążeń, a w razie potrzeby również danymi technologicznymi.
 4. Zaświadczenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostateczną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 5. Ekspertyzę techniczną, wykonaną przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności.
 6. Pozwolenia i uzgodnienia wymagane odrębnymi przepisami.

Warto zaznaczyć, że:

 1. W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia organ architektoniczno-budowlany nakłada w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nie uzupełnienia – wnosi sprzeciw w drodze decyzji.
 2. Zgłoszenia należy dokonać przez zamierzonym terminem rozpoczęcia robót budowlanych, budowy.
 3. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
 4. Zmiana sposobu użytkowania może nastąpić nie później, niż po upływie 2 lat od doręczenia zgłoszenia.

Niestety zmiana sposobu użytkowania przez przeznaczenie na cele usługowe więcej niż 25% powierzchni budynku jest niezgodna z przepisami ustawy i obawiam się, że nie dostanie Pan zaświadczenia zgodności zamierzenia z planem zagospodarowania przestrzennego, a więc nie uzyska Pan zgody na zmianę sposobu użytkowania pomieszczenia poddaszowego.

Niezgłoszenie, pomimo takiego obowiązku, zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, rodzi dotkliwe skutki administracyjne.

Zgodnie z art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego w przypadku stwierdzenia przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów art. 54 i 55, właściwy organ wymierza karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego. Karę na podstawie tego przepisu wymierza właściwy organ w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Wymierza się ją w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, a w razie nieziszczenia opłaty, podlega ona ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji i stosuje się do niej odpowiednio przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Sprawa w razie sporu trafi do sądu administracyjnego.

Przepisy prawa budowlanego nie określają szczegółowo, kiedy mamy do czynienia z faktycznym użytkowaniem obiektu budowlanego. Tymczasem pojęcie to występuje w przepisach Kodeksu cywilnego – art. 252 i następne, ale w istocie chodzi tu o zupełnie inny stan. Jest tam zaliczone do ograniczonych praw rzeczowych. Określono, że jest nim używanie i pobieranie pożytków z rzeczy, przy czym stan ten nie może dotyczyć właściciela tej rzeczy.

Stwierdzenie, kiedy faktycznie nastąpiło użytkowanie obiektu budowlanego, nie jest oczywiste. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w budynku sprawa jest dość prosta, ale już np. w przypadku budynków mieszkalnych może być to sporne.

Niejasne jest także, kto jest podmiotem czynu karalnego określonego w art. 57 ust. 7 Prawa budowlanego. Kogo i kiedy można zatem ukarać? Z treści art. 60 Prawa budowlanego wynika, że obiekty budowlane użytkują właściciel lub zarządca obiektu. Trudno określić, czy w tym wypadku zarządcą obiektu jest podmiot określony w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, czyli ktoś, kto zarządza określoną nieruchomością na podstawie umowy o zarządzanie, czy też wystarczający jest tu jakiś stan faktyczny – władztwa nad rzeczą.

Przepisy sankcjonujące użytkowanie obiektu budowlanego bez zezwolenia budzą sporo wątpliwości, które można podnosić w razie toczącego się postępowania administracyjnego.

Może więc Pan ryzykować i zgłaszać zmianę sposobu użytkowania, ewentualnie samowolę budowlana, lub nic nie robić i liczyć, że PINB nie dowie się o zmianie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Otwarcie warsztatu i sklepu

Czy można przekształcić budynek gospodarczy i otworzyć warsztat samochodowy 2-stanowiskowy oraz sklep z częściami samochodowymi na terenie oznaczonym symbolem 98 MRj – „tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkalną zagrodową z dopuszczeniem przekształceń i lokalizacji plombowych obiektów lokalnych usług bytowych i zabudowy mieszkalnej jednorodzinnej”. Jakie dokumenty należy złożyć, aby wszystko załatwić?

Budowa sklepu a zasada dobrego sąsiedztwa

Moja posesja sąsiaduje z działkę, na której ma zostać wybudowany sklep o pow. do 2000 m2 w warunkach zabudowy. Od mojej granicy ma być odległość zgodna z przepisami Prawa budowlanego. Przeoczyłam moment wydawania pozwolenia na budowę. W warunkach zabudowy jest wskazany pas zieleni izolacyjnej ok. 2 m. Czy mogli wydać pozwolenie na budowę 1,5 m od mojej granicy? Mój dom jest odsunięty od granicy ok. 6 m.

Budowa hali produkcyjnej bez okien

Czy istnieje możliwość budowy hali produkcyjnej bez okien na działce o szerokości 40 m bliżej niż 3 m od granicy? Działka sąsiada nie jest zabudowana. Planujemy zostawić pas o szerokości 3 m na przejazd.

Jak zablokować budowę kurnika?

Jak zablokować budowę kurnika w obrębie miasta? Plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na budowę kurnika na gruncie rolnym, gdzie planowana jest inwestycja, jednak w pobliżu znajduje się osiedle domów jednorodzinnych i szkoła. My, mieszkańcy nie chcemy w pobliżu kurnika, zebraliśmy podpisy. Dodam, że do tej inwestycji nie jest wymagany raport ochrony środowiska. Czy mieszkańcy lub władze miasta w jakikolwiek sposób mogą zablokować tę inwestycję?

Rekompensata za umieszczenie szyldów na wspólnym budynku

Mieszkam w budynku, gdzie jest dwóch właścicieli – jednym z nich jestem ja. Sąsiad na parterze przekształcił mieszkanie na użytkowe i wynajął dla firmy. Szyldy reklamowe o swojej działalności powiesili pod moimi oknami na ścianie frontowej bez mojej zgody. Co mam zrobić, ile zażądać za umieszczenie szyldów pod moimi oknami? Jestem osobą starszą i każdy grosz by mi się przydał.

Zmiana statusu najmowanego lokalu

Od kilku lat wynajmuję lokal użytkowy. W umowie jest zapisane, że przyjmuje lokal, dokonam w nim remontu, będę wykorzystywać zgodnie z przeznaczeniem. Ostatnio dowiedziałam się, że lokal nie spełnia wymogów bezpieczeństwa i przeciwpożarowych do użytku, do którego został wynajęty. Chcę przekwalifikować użytkowanie – z powierzchni handlowo-usługowej na magazynową, która ze względów technicznych jest możliwa. Najemca (spółka państwowa) twierdzi, że nie jest uzasadnione przekwalifikowanie powierzchni oraz że znałam stan lokalu i go przyjęłam. Jednocześnie poprosiłam o weryfikację stanu technicznego (nośność stropu, budynek jest stary) wobec uzasadnionych przesłanek, że nie jest on wystarczająco wytrzymały. Najemca stwierdził, że ewentualnego badania stropu winnam dokonać samodzielnie, na własny koszt. Czy mam prawo prosić o zmianę kwalifikacji powierzchni i obniżenie czynszu?

Stawka amortyzacyjna za pawilon usługowy

Czy mogę zaliczyć pawilon usługowy do grupy 806 i jaką stawkę amortyzacyjną wybrać? Pawilon ten został postawiony na dzierżawionej działce i nie jest trwale związany z gruntem. Pawilon został wybudowany przez firmę zewnętrzną. Przeznaczony jest pod działalność serwisową urządzeń technicznych.

Założenie żłobka w lokalu przeznaczonym na usługi

Zamierzam otworzyć żłobek do 25 dzieci – korzystając z uproszczonych zapisów niewymagających zmiany strefy pożarowej etc. Jeśli wynajmę lokal na rynku pierwotnym przeznaczony pod szeroko pojęte usługi, czy wymagana jest zmiana sposobu użytkowania? Czy SANEPID lub straż pożarna podczas odbiorów lokalu może wymagać takiego dokumentu? Wydział architektury raz twierdzi, że wymagana jest zawsze zmiana sposobu użytkowania, zwłaszcza jeśli chodzi o żłobki, a innym razem twierdzi, że jak SANEPID nie wymaga zmiany sposobu użytkowania i ekspertyza techniczna to potwierdza, to nie trzeba.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »