Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wycięcie drzew bez zgody właściciela

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jakieś 2 lata temu bez zgody i wiedzy właściciela działki wycięto ponad 100 drzew o różnej grubości pnia: od 25 cm do ponad 100 cm. Ocena całości strat jest utrudniona ze względu na powalone drzewa zalegające na działce. Większość ściętych drzew została zabrana przez niewiadomego sprawcę. Nikt nie przyznaje się do winy, co powinien zrobić właściciel działki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wycięcie drzew bez zgody właściciela

O wycięciu drzew należy zawiadomić prokuraturę, gdyż stanowi to przestępstwo. Zapewne śledztwo zostanie umorzone, ale przynajmniej nikt nie oskarży właściciela o wycinkę drzewa.

Umorzenie postępowania może nastąpić z kilku przyczyn. Kodeks postępowania karnego w art. 17 § 1 wylicza przykładowe przypadki, kiedy nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza. Jako najbardziej typowe można tu wskazać:

  • brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienie przestępstwa,
  • brak ustawowych znamion czynu zabronionego,
  • wobec stwierdzenia znikomej społecznej szkodliwości czynu,
  • wobec śmierci podejrzanego, bądź
  • przedawnienia karalności.

Kolejną możliwością jest umorzenie postępowania wobec niewykrycia sprawcy. Postępowanie zostanie umorzone, jeżeli przeprowadzone w trakcie postępowania czynności nie doprowadziły w ogóle do wykrycia sprawcy lub gdy brak jest podstaw do skierowania aktu oskarżenia wobec osoby podejrzewanej. Niestety część prowadzonych spraw, mimo przeprowadzenia wnikliwego postępowania dowodowego nie zostanie rozwiązana. Dzieje się tak z różnych powodów. Czasem jest to z powodu braku ujawnienia osoby, która mogłaby dopuścić się danego przestępstwa, a czasem z uwagi na brak możliwości procesowego powiązania wskazanych osób z zaistniałym czynem.

Dodatkowo Policja powinna zabezpieczyć dowody, a jeśli tego nie zrobi – proponuję zabrać drzewa – sprzedać je do tartaku – bo inaczej ktoś się o nie zatroszczy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »