Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyburzenie budynku przed otrzymaniem decyzji

Maciej Podgórski • Opublikowane: 2018-10-31

Miałem budynek gospodarczy składający się z garażu i pomieszczenia gospodarczego. Część garażowa jest zbudowana niecały metr od granicy działki. Ściana pomieszczenia gospodarczego zaczęła pękać, dach był w katastrofalnym stanie, więc postanowiłem wyburzyć ten budynek. Zgłosiłem rozbiórkę w urzędzie, wskazując termin rozbiórki. Nie spodziewałem się odmowy, więc wyburzyłem budynek przed otrzymaniem decyzji. Garaż pozostał nienaruszony. Niestety wczoraj otrzymałem pismo zakazujące rozbiórki. Co mogę teraz zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z prawem budowlanym rozbiórka obiektów budowlanych niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską – o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości, wymaga uprzedniego zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (staroście/prezydentowi miasta), w którym należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót.

Prawo mówi ponadto, że roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego.

Do wykonywania robót rozbiórkowych można przystąpić po 21 dniach od złożenia zgłoszenia – pod warunkiem, że urząd nie wniesie sprzeciwu. Zezwolenie na rozbiórkę następuje więc za tzw. „milczącą zgodą”.

Urząd, przed upływem terminu 21 dni, może wydać z urzędu zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

Naruszenie ww. wymogu jest karalne. Zgodnie z art. 93 pkt 3 Prawa budowlanego ten, kto realizuje rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części z naruszeniem przepisów art. 28 lub art. 31 ust. 2, tj. bez pozwolenia na rozbiórkę lub bez zgłoszenia wymaganego przy rozbiórce budynków i budowli niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską, o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości, a także obiektów i urządzeń budowlanych, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jeśli nie podlegają ochronie jako zabytki – podlega karze grzywny.

Przepis art. 31 ust. 2 ustawy Prawo budowlane, do którego odsyła jego art. 93, stanowi również, że art. 30 ust. 5 stosuje się odpowiednio, co oznacza, że wykroczeniem jest także przystąpienie do prac rozbiórkowych przed upływem 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia albo po zgłoszeniu sprzeciwu przez właściwy organ.

Orzekanie w sprawach o czyny określone w art. 93 następuje na podstawie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Stosownie do art. 1 § 1 K.p.w. postępowanie w sprawach o wykroczenia toczy się według przepisów tego kodeksu (por. wyrok SN z 23.11.2011 r., IV KK 349/11, LEX nr 1095848).

Zgodnie z kolei z art. 24 § 1 Kodeksu wykroczeń grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5000 złotych.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Podobne materiały

Budowa domu przy drodze wewnętrznej

Posiadam działkę, na której buduję dom przy drodze wewnętrznej, droga ma długość 150 m od drogi wojewódzkiej (niedługo powiatowej) do końca mojej...

 

Rozbudowa budynku w gospodarstwie rolnym

Jestem właścicielką od 27 lat domu 60 m 2 i 2 ha ziemi. Jest to gospodarstwo rolne. W tym domu nie byłam zameldowana, ale wszystkie podatki...

 

Brak możliwości budowy na terenie zalewowym

Kupiłam działkę budowlaną od osoby fizycznej. Plan zagospodarowania przestrzennego określał działkę jako przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową...

 

Pozwolenie na budowę tylko na męża, który wnioskował o wydanie warunków zabudowy

Mąż i żona są współwłaścicielami nieruchomości (zabudowanej działki budowlanej), nie mają rozdzielności majątkowej. Mąż jednoosobowo złożył...

 

Domek holenderski na nieruchomości rolnej

Czy na działce rolnej mogę postawić domek holenderski nieprzekraczającą 35 m 2 ? Chciałbym, aby przyczepa stała w wybranym przeze mnie...

 

Dom wybudowany niezgodnie z projektem a odbiór przez nadzór budowlany

Wybudowałem dom wolnostojący niezgodny z projektem, tzn. ma o jedną kondygnację mniej. Odnowione warunki zabudowy uwzględniają stan faktyczny....