Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Własność zabudowań wchodzących w skład gospodarstwa rolnego przekazanego na rzecz Skarbu Państwa

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-11-21

Od niedawna dzierżawię od gminny działkę rolno-siedliskową. Ziemia należy do Skarbu Państwa, ponad 30 lat temu przekazało ją gminie małżeństwo rolników w zamian za rentę (ok. 1978 r.). Na tej działce stoi budynek gospodarczy, który kiedyś należał do właścicieli. Po ich śmierci w 1989 r. budynek prawdopodobnie odziedziczył brat zmarłej. Nie mam żadnej wiedzy o tym człowieku; nie wiem, czy żyje i czy miał dzieci, które mogłyby odziedziczyć po nim ten budynek. Gmina też nie posiada takich danych. W związku z taką sytuacją nie mogę nic z tym budynkiem zrobić. W jaki sposób można uzyskać zgodę na użytkowanie bądź wyburzenie takiego budynku?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat
Porada profesjonalna całkowicie rozwiązująca moje wątpliwości.
Jacek, emeryt, 70 lat
Oceniam bardzo wysoko włożoną pracę w wyjaśnienie sprawy; szybko i wyczerpująco
Anna, kierownik marketingu, 32 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Po raz kolejny skorzystałam z Państwa pomocy i jestem bardzo zadowolona. Jeszcze raz dziękuję.
Jolanta
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Odpowiedź dostałam szybko, i była ona wyczerpującą. Prawnik Pan Maciej Sądej, przedstawił sprawę jasno i przede wszystkim przestałam się martwić sprawa na którą nie mam wpływu. Bo oczywiście, jak się czyta w internecie, to dostaje się masę różnych opcji, opinii, które mogą być nieprawdziwe lub są sprzeczne. 
Edyta, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję, choć cena porady tania nie była to jednak w pełni wyczerpująca interesujące mnie zagadnienie.
Bożena
Polecam tą formę usługi. Na spokojnie można w domu zastanowić się jakie jeszcze ważne pytanie zadać, i kolejny raz poradzić się w tej samej cenie.
Barbara, 58 lat
Są to dla mnie jasne odpowiedzi 
Andrzej, 59 lat, kierowca
Pan Marcin Sądej po raz trzeci udzielał mi porady w sprawach podatkowych i po raz trzeci jestem w pełni usatysfakcjonowana Jego poradą. Do tej pory 4 razy korzystałam z usług ePorad24 i za każdym razem otrzymywałam poradę składającą się dwóch członów. Pierwszy to prezentacja przepisów dotyczących mego pytania, a druga to zwięzły \"łopatologiczny\" przepis co i jak uczynić w moim przypadku. Jestem zadowolona w 100% z porady. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat
Tak jak czytałam w innych opiniach, wyjaśnienia są bardzo prosto sformułowane, zrozumiałe dla kogoś, kto na co dzień nie ma czynienia z prawem. Wspaniałą rzeczą jest możliwość zadawania dodatkowych pytań. Pozwala to rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.
Joanna, nauczyciel, 44 lata
Jestem zadowolony z udzielonej mi porady. Odpowiedz szybka, napisana prostym , zrozumiałym językiem, wyczerpująca temat. 
Czarek
Na moje zapytanie , otrzymałam bardzo szybką wyczerpującą odpowiedź , zrozumiałym językiem (nie prawniczym) napisaną . Korzystała z ePorady24 moja znajoma , która była bardzo zadowolona z szybkiej i solidnej usługi . Dlatego ja również zwróciłam się do nich o pomoc. Z czystym sumieniem POLECAM TĄ FIRMĘ .Zamykam swoją opinie w krótkich słowach, SZYBKO , SOLIDNIE , PROFESJONALNIE I NIE DROGO!!!
Grażyna
Serdeczne dzieki za porade
Grzegorz
Nie wypowiadam się na forach internetowych i nie wystawiam opinii- jednak tym razem poczułam, że muszę napisać o Państwa portalu, ponieważ jest wspaniały. Jestem zachwycona. Rzadko zdarzają się mi problemy natury prawnej, więc nie mam kontaktu z prawnikami. Ten portal okazał się najlepszym dla mnie rozwiązaniem, gdy nastąpiło takie zdarzenie. Przystępna cena, natychmiastowe odpowiedzi i to bardzo wyczerpujące. Zostałam poprowadzona znakomicie, aby rozwiązać swój problem. Gratulacje dla założycieli, dla świetnych prawników. Już poleciłam swoim znajomym i polecam wszystkim. 
Małgorzata
Udzielona odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje. Z całą pewnością będę korzystać z eporady24, jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba.
Dorota, nauczyciel, 52 lata
Odpowiedzi na zadane problemy są naprawdę fachowe ale co cenię najbardziej to że są rzetelne.
Adam
Jestem zadowolony, szybka ,rzetelna odpowiedź, profesjonalna.
Andrzej
Bardzo fachowa i zrozumiała odpowiedz od prawnika
Hubert
Szybka i rzeczowa odpowiedź, w której odniesiono się do każdego mojego pytania. Jestem bardzo zadowolony i cieszę, że jest taki serwis. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż próba szukania i umawiania się z prawnikiem face-to-face.
Marcin
Wyczerpujące wyjaśnienia.
Jarosław, 55 lat, nauczyciel
Wszystko super
Ihor, 24 lata, przedsiębiorca
Drugi raz skorzystałam z porady prawnej ePorady24. W obu przypadkach porady udzielił mi p. Marcin Sądej. Sprawy bardzo dokładnie omówił, a na zakończenie wypunktował kolejne etapy postępowania. To co wydawało mi się dość zawikłane po przeglądaniu darmowych portali internetowych z poradami prawnymi, nagle stało się jasne i proste. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat

Grażyna, 58 lat, nauczyciel
Dla mnie wszystko jest super
IRENA, 65 lat, technik - ekonomista,obecnie na emeryturze
Szybka i terminowa obsługa. Jestem zadowolona z wykonania usługi. Dziękuję bardzo za pomoc.
Grażyna
Porada jaką otrzymałam jest wnikliwa i satysfakcjonująca. W wątpliwej sytuacji na pewno będę korzystała z Państwa usług
Joanna, księgowa, 58 lat
Wszystko jest tak, jak być powinno - SUPER!!
Grażyna, 60 lat, Asystent Prezesa

Z opisu wynika, iż poprzedni właściciele przekazali gospodarstwo rolne na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę na podstawie przepisów nieobowiązującej już ustawy o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność państwa za rentę i spłaty pieniężne z 29 maja 1974 r. (Dz. U. z 1974 r. Nr 21, poz. 118). Na jej podstawie rolnik zachowywał jedynie prawo własności budynków mieszkalnych i gospodarczych wchodzących wcześniej w skład przekazywanego gospodarstwa rolnego, natomiast prawo własności gruntu pod tymi budynkami przechodziło na Skarb Państwa.

Aż do końca 1977 roku budynki pozostawione rolnikowi w zamian za rentę pozostawały jego własnością jedynie za życia. Nie mogły być więc dziedziczone przez spadkobierców, a po śmierci rolnika przechodziły na własność Skarbu Państwa. Dziedziczenie stało się możliwe dopiero od stycznia 1978 r. Od tego momentu rolnicy mogli przekazywać swoje prawo własności spadkobiercom, bo stawało się ono tzw. prawem dziedzicznym.

Dopóki stan jest jaki jest, nikt nie ma prawa do budynków, nikt oprócz uprawnionych spadkobierców. Mogą się oni ubiegać o uzyskanie prawa własności gruntu pod tymi zabudowaniami na podstawie przepisów prawnych z 24 lutego 1989 r. zmieniających ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin z 1982 r. oraz ustawę o podatku rolnym (Dz. U. z 1989 r. Nr 10, poz. 53). W myśl tych przepisów właścicielom budynków znajdujących się na działce (która wchodziła w skład gospodarstwa rolnego przekazanego państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1983 r.) przysługuje nieodpłatnie na własność działka, na której się one znajdują. Od tego bowiem roku o przeniesieniu prawa własności działki orzeka starosta w drodze decyzji administracyjnej. Nie ma znaczenia, czy dzisiaj właścicielem tych gruntów jest Skarb Państwa, czy też gmina. Aby otrzymać zwrot takiej działki, trzeba spełnić następujące warunki:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

  • o jej zwrot może ubiegać się jedynie właściciel (współwłaściciele) znajdujących się na działce zabudowań, oraz
  • zabudowania te musiały wchodzić w skład gospodarstwa rolnego przekazanego na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 1983 r.;
  • w chwili wydania decyzji (o przyznaniu prawa własności do gruntu pod budynkami) właścicielem gruntu jest Skarb Państwa albo gmina.

W postanowieniu z dnia 27 marca 2007 r. skład orzekający zwrócił uwagę na to, że ustawodawca w art. 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r. przewidywał, iż rolnik, przekazując gospodarstwo rolne za rentę, mógł zatrzymać na własność budynki wchodzące w skład przejmowanych przez Państwo nieruchomości. Budynki te stanowiły wówczas odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 4 ust. 1), a na własność Państwa przechodziły dopiero po śmierci rolnika, chyba że uprzednio zostały przez niego zbyte. W szczególnych sytuacjach, w myśl art. 4 ust. 3 tej ustawy, Państwo za zgodą rolnika mogło przejąć te budynki na własność, zapewniając mu za to bezpłatne dożywotnie użytkowanie lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarskich w przejętych już budynkach oraz odpowiednie świadczenie pieniężne. Decyzja taka więc była co prawda uzależniona od wniosku rolnika, ale oparta na uznaniu organu. Taki stan prawny obowiązywał po nowelizacji ustawy z dnia 24 stycznia 1968 r., dokonanej w art. 28 ustawy z dnia 22 listopada 1973 r. o zagospodarowaniu lasów nie stanowiących własności Państwa (Dz. U. Nr 48, poz. 283), jak i w art. 11 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. Nr 21, poz. 118). Później zasady przejmowania gospodarstw rolnych oraz regulacje dotyczące odrębnej własności budynków ulegały pewnym zmianom. W ustawie z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140) przyznano rolnikowi prawo wyboru sposobu zadysponowania budynkami. Mógł on bowiem na mocy art. 51 ust. 1 tej ustawy wyłączyć z przekazanego gospodarstwa budynki lub niektóre z nich, zatrzymując ich prawo własności (art. 51 ust. 2), bądź przekazać nieruchomość wraz z budynkiem, zachowując prawo do bezpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarskich oraz użytkowania działki gruntu (art. 55 ust. 2). Ustawodawca jednak nadal uznawał, że wyłączone z przejęcia budynki stanowią odrębny przedmiot własności, i z uprawnieniem tym związał służebność gruntową w zakresie niezbędnym do korzystania z budynków (art. 51 ust. 2). Ponadto ustawa ta nie zawierała już przepisu o przejściu nieruchomości budynkowych po śmierci rolnika na własność Państwa. Dlatego w orzecznictwie podkreślano, że jeżeli własność budynków zatrzymanych przez rolnika na podstawie ustawy z 1974 r. nie wygasła przed dniem 1 stycznia 1978 r., to z dniem wejścia w życie ustawy z 1977 r., stała się z tym dniem prawem dziedzicznym (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 czerwca 1997 r. sygn. akt II CKU 63/97, OSNC 1997, nr 12, poz. 208). Następnie na mocy art. 6 ustawy z dnia 24 lutego 1989 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin oraz o zmianie ustawy o podatku rolnym (Dz. U. Nr 10, poz. 53) właścicielom budynków znajdujących się na działkach gruntu, które wchodziły w skład gospodarstw rolnych przekazanych Państwu na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1983 r., przyznano nieodpłatnie na własność działki gruntu, na których te budynki zostały wzniesione.

Ponieważ od 1 stycznia 1978 r. własność budynków była prawem dziedzicznym (a tu śmierć miała miejsce ok. 1989 r.), powyższe uprawnienia odnosiły się zarówno do rolników, którzy przekazali gospodarstwo rolne Państwu, jak i do ich następców prawnych, będących właścicielami budynków (wyrok NSA z dnia 13 marca 1990 r. sygn. akt II SA 77/90, „Samorząd Terytorialny”, 1992, nr 1-2, s. 104 i nast.). Z momentem wejścia w życie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. uregulowano też sytuację osób, które nie zachowały własności budynków, ale którym z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego przysługiwało prawo do bezpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarskich. Na mocy art. 118 ust. 2 tej ustawy osobom tym na ich wniosek przyznaje się nieodpłatnie własność działki obejmującej budynki, w których znajdują się wskazane pomieszczenia, o powierzchni niezbędnej do korzystania z nich. W wyniku nowelizacji dokonanej w art. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. Nr 58, poz. 280) dodano art. 118 ust. 2a, który odpowiada obecnej treści art. 118 ust. 2a ustawy (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25) i rozciąga powyższe uprawnienie także na zstępnego osoby uprawnionej, o której mowa w tych przepisach, który po śmierci tej osoby, w zakresie odpowiadającym jej uprawnieniom, faktycznie włada daną nieruchomością. Jeżeli jednak uprawnionymi są oboje małżonkowie, wniosek taki może być zgłoszony dopiero po śmierci obojga małżonków.

Obecnie – z racji braku danych o spadkobiercach po zmarłych, należałoby przeprowadzić postępowanie spadkowe i doprowadzić do dziedziczenia przez gminę.

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku uregulowane jest w Kodeksie postępowania cywilnego (K.p.c.), w art. 669-679. Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkobierca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Zadaniem sądu jest więc określenie kręgu spadkobierców.

Z opisu wynika, że jest problem z ustaleniem kręgu spadkobierców ustawowych oraz określeniem ich miejsca pobytu.

Jeżeli w ogóle nie wiadomo, kto jest spadkobiercą, nie jest znamy z imienia, nazwiska, w takim wypadku właściwą instytucją jest ustalenie kręgu spadkobierców przez tzw. poszukiwanie spadkobierców przez ogłoszenie.

Zgodnie z art. 672 K.p.c. „jeśli zapewnienie spadkowe nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie”.

Zgodnie z art. 673 „ogłoszenie powinno zawierać:

  1. imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy;
  2. datę śmierci spadkodawcy;
  3. wskazanie majątku pozostałego po spadkodawcy;
  4. wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu 6 miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzenie nabycia spadku”.

Jeśli nikt się nie zgłosi – spadek przejmuje gmina, a ta może wydzierżawić grunt i budynki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Uregulowanie stanu prawnego starego domu

Nieruchomość wpisana jest w starej księdze wieczystej na nieżyjących od lat pradziadków. Przez lata spadek przechodził na kolejne osoby, obecnie spadkobierców jest 20 osób. W budynku mieszkają 3 rodziny, m.in. moja. Dom jest stary. Zależy mi na uregulowaniu jego stanu prawnego. Nie wiem, jak się za to zabrać, i co robić. Proszę o podpowiedź.

Odszkodowanie od kierownika budowy

Prowadzę działalność gospodarczą z zakresu usług budowlanych. Otrzymałem od inwestora indywidualnego zlecenie na postawienie dużego budynku gospodarczego w standardzie pod klucz. Do wykonania prac będących przedmiotem umowy zatrudniłem firmy podwykonawcze. Do nadzorowania prac podwykonawców zatrudniłem na podstawie umowy-zlecenia kierownika budowy z upewnieniami. Okazało się, że prace nadzorowane przez kierownika budowy posiadają wiele poważnych wad nienadających się do usunięcia. Inwestor za wady w przedmiocie umowy potrącił z mojego wynagrodzenia kwotę X tytułem odszkodowania. Za wykryte wady zobowiązałem się wykonać inwestorowi wiele robót dodatkowych i zamiennych (droższych). Czy i w jaki sposób mogę domagać się odszkodowania za popełnione błędy i poniesione straty od kierownika budowy?

Czy zakup działki siedliskowej chroni przed zwrotem bonifikaty?

Sprzedałem mieszkanie, które wykupiłem od gminy z 90-procentową bonifikatą. Jako że sprzedałem je 2 lata po wykupie, wiem, że muszę przeznaczyć uzyskane środki na zakup innej nieruchomości mieszkaniowej. W związku z tym pytanie: czy mogę przeznaczyć te środki na zakup siedliska bez utraty bonifikaty? Czy gmina bierze pod uwagę to, że zapłaciłem 10% i mogę odliczyć to z ceny przyszłej nieruchomości, wydając 90% uzyskanej kwoty? Co zrobi gmina, gdy wydam na zakup nieruchomości na przykład 50% uzyskanych ze sprzedaży mieszkania pieniędzy?

Wytyczenie ścieżki rowerowej wzdłuż działki prywatnej

Moja działka dłuższym bokiem styka się z ulicą. Na końcu i na początku działki mam bramę. Oba wjazdy są czynne. Fizycznie między asfaltem a granicą mojej działki jest pas trawy (nie licząc fragmentu przed bramami). Gmina planuje w tym pasie ścieżkę rowerową i chodnik. Niestety pas jest wąski i gmina zwróciła się do mnie z propozycją wydzielenia tego fragmentu. Chodzi o pas o szerokości około 80 centymetrów (maksymalnie 1 metr). Gmina planuje wydzielony z mojej działki pas wcielić do pasa drogowego i na tym ostatecznie wybudować ścieżkę rowerową z chodnikiem. Jak mam zabezpieczyć swój interes związany z dostępem mojej działki do drogi po wydzieleniu tego małego fragmentu? Uważam, że proponowana przez gminę sytuacja jest dla mnie niebezpieczna, bowiem oddziela moją działkę od drogi. Jestem użytkownikiem wieczystym tej działki. Planu zagospodarowania nie ma.

Wykreślenie zabudowania z ewidencji zabytków

Zakupiłem działkę z zabudowaniem (w złym stanie technicznym), które wpisane jest w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Chcę uzyskać wykreślenie zabudowania z tej ewidencji, gdyż w przyszłości myślę o zburzeniu zabudowania. Wiem, że aby to uczynić, potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków. Aktualnie konserwator sprzeciwia się wypisaniu budynku z ewidencji i tym bardziej wyburzeniu. Co można na to poradzić? Jakie sankcje grożą za samowolne rozebranie obiektu, jeżeli chodzi o konserwatora budynku?

Zabudowa zagrodowa na działce rolnej

Czy będąc rolnikiem, mogę się budować na działce rolnej? Chciałbym stworzyć zabudowę zagrodową na cele rolne.

Prawo pierwokupu działki pod budynkiem od gminy

Od 20 lat jestem właścicielem połowy budynku postawionego na gruncie gminy, za który płacę dzierżawę. Jest to budynek składający się z dwóch lokali – jestem właścicielem jednego z nich. Sąsiad jest w takiej samej sytuacji jak ja. Od kilkunastu lat chcę wykupić ten grunt, ale gmina stoi na stanowisku, że mogę go nabyć tylko drogą przetargową. Nie chcę stawać do przetargu, bo może mnie ktoś podkupić, chciałbym mieć pierwszeństwo w wykupie tej działki. Czy jest na to szansa? Gmina chce mi ten teren sprzedać, ale nie ma podstawy i nie może. Moja umowa dzierżawy jest przedłużana co dwa lata, słyszałem, że gdybym dostał na 5 lat, to miałbym możliwość pierwokupu, czy to prawda? Czy mogę jakimś sposobem wykupić tę działkę bez ryzyka podkupienia?

Udostępnienie danych z bazy ewidencji gruntów i budynków innemu podmiotowi publicznemu

Czy na podstawie art. 15. ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy z dnia 25 lutego 2016 r. o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, w związku z art. 15 ust 4 u.o.i.d.p.r.z.p, starostwo powiatowe, będące administratorem danych osobowych zgromadzonych w rejestrze ewidencji gruntów i budynków na podstawie podanych podstaw prawnych jest zobowiązane do udostępnienia danych innemu podmiotowi realizującemu zadania publiczne – urzędowi miasta – w celu ich wykorzystania do zasilenia bazy wymiaru podatkowego z obrębu tej gminy?

Czy w przypadku umożliwienia dostępu upoważnionym pracownikom gminy w czasie rzeczywistym do zbioru danych (tylko czynność przeglądania danych), a także okresowego udostępnienia pliku z danymi w formacie przewidzianej przez rozporządzenie z 9 listopada 2017 („KRI”) należy zawrzeć z tym podmiotem umowę, o której mowa w art. 9 ust. 2 i 3 u.o.p.w.i.s.p w celu np. zapewnienia wyłącznego prawa do korzystania z tej informacji?

Czy po okresie 12-miesięcznego udostępniania danych należy powtórzyć procedurę wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego?

Jak należy rozumieć postanowienie zawarte w obu ustawach u.o.i.d.p.r.z.p oraz u.o.p.w.i.s.p: „(...) przepisy ustawy nie naruszają przepisów o ochronie danych osobowych”, mając na uwadze fakt, że dane osobowe zostały zgromadzone w rejestrze w oparciu o art. 6 ust. 1 lit. c oraz zostaną ponownie wykorzystane przez inny podmiot publiczny także w oparciu o ten przepis (zmieni się natomiast cel ich przetwarzania)?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »