Indywidualne porady prawne
Autor: Katarzyna Bereda
Jestem jedną z 30 współwłaścicieli 3-arowej działki, która jest drogą i przez nią mam dojście do mojego domu. Czy mogę na tym fragmencie drogi wykonać chodnik z kostki brukowej? Nadmieniam, że jest to oczywiście część nieogrodzona. Czy potrzebuję na to zgody pozostałych? Jej uzyskanie nie byłoby proste, bo chodzi o potencjalnych spadkobierców w niewielkich udziałach, którzy nawet nie są ujęci w rejestrze gruntów, tam figurują właściciele, którzy nie żyją.
Z uwagi na to, iż droga stanowi Państwa współwłasność, to w zależności od rodzaju planowanych prac – na ich wykonanie konieczna jest zgoda albo większości, albo wszystkich współwłaścicieli. Dlatego nie będzie Pani mogła samodzielnie wykonać utwardzenia – konieczna będzie przynajmniej zgoda większości.
Mając bowiem na uwadze art. 199 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli”. Zgodnie natomiast z treścią art. 201 K.c.: „Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności”.
Do czynności zwykłego zarządu orzecznictwo zaliczyło np.:
Jak zatem widzimy, ustawodawca nie wskazał expresiss verbis, które czynności stanowią czynność zwykłego zarządu, a które je przekraczają. Co do zasady, zależy to od konkretnego stanu faktycznego.
Z uwagi jednak na przepisy dodatkowe, a więc art. 29 ustawy – Prawo budowlane, a także zwiększenie użyteczności nieruchomości poprzez dokonanie stosownego utwardzenia, orzecznictwo co do zasady uznaje, iż budowa drogi stanowi czynność zwykłego zarządu, a więc wymaga zgody większości współwłaścicieli. To nie zmienia jednak w Państwa przypadku faktu, iż konieczna będzie zgoda większości współwłaścicieli, a więc przynajmniej 16 udziałowców. Jeżeli nie uzyska Pani takiej zgody, może Pani skierować sprawę do sądu, który rozpozna sprawę i takiej zgody Pani udzieli.
Co do zmian własnościowych wynikłych z dziedziczenia – niestety, jeśli są spadkobiercy, to oni są nowymi właścicielami, ale aby rozporządzać nieruchomością, muszą nabyć spadek.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne