Kategoria: Zgłoszenie, pozwolenie, procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Stawianie bilbordów na wynajem

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-04-01

Chciałem zająć się wynajmowaniem powierzchni reklamowych. Ma to polegać na tym, że będę stawiał bilbordy w miastach i wynajmował je ludziom chcącym zamieścić tam swoje reklamy. Jak dostać zgodę i od kogo na postawienie bilbordu w mieście? Z jakimi kosztami muszę się liczyć?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa odpowiedź, przystępny język. Bardzo ważne - to pisemna forma, która pozwala na spokojną analizę. Na pewno ponownie skorzystam.
Małgorzata
Tak właśnie zrobiłem. Odwołałem się do Sądu.
Sylwester
Pomoc uzyskana szybko i konkretnie. Napewno skorzystam z usług eporady jeśli oczywiście będzie taka konieczność.
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta

Prawo budowlane traktuje reklamę różnie. Wszystko zależy od jej rodzaju. Mogą być więc one:

  • budowlami (art. 3 pkt 3),
  • obiektami małej architektury (art. 3 pkt 4)
  • tablicami i urządzeniami reklamowymi (art. 29 ust. 2 pkt 6).

Wszystko więc w zakresie Prawa budowlanego zależy od rodzaju infrastruktury, co wynikowo daje inne obowiązki Panu jako inwestorowi. W Pana zapytaniu kluczem jednak jest pozwolenie.

Oto kryterium przesądzające o tym, czy dany obiekt budowlany ma być tylko zgłoszony, czy tez ma Pan uzyskać pozwolenie – jest trwałe związanie z gruntem. Wielokrotnie sprawy tego rodzaju trafiały do sądów – w roku 2009 NSA jednoznacznie dokonał interpretacji trwałego związania z gruntem (sygn. akt II OSK 1234/09). Stwierdzając, że „nie ma podobieństwa między takimi tymczasowymi obiektami a wspomnianym nośnikiem reklamowym. Istotna jest tutaj kwestia trwałego związania z gruntem. Kiosk czy barakowóz może być posadowiony na każdym podłożu, nawet na chodniku. Tu, jak wynika z dokumentacji projektowej, warunkiem bezpiecznego użytkowania jest odpowiednie posadowienie związane z odpowiednim podłożem. Gdy mamy do czynienia z obiektem, który musi być posadowiony na odpowiednim podłożu, jest to obiekt budowlany, wymagający pozwolenia na budowę. Sama możliwość przeniesienia nie zmienia faktu, że mamy do czynienia z budowlą trwale związaną z gruntem, wymagającą pozwolenia na budowę”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Od czasu wydania przez NSA tego prawotwórczego wyroku (zawierającego wykładnię „trwałego związania z gruntem”) – ograny budowlane kwalifikują tego rodzaje budowle jak wymagające pozwolenia na budowę, a nie tylko zgłoszenia. W tym celu Inwestor jest zmuszony kierować wniosek i dokumentację w zakresie pozwolenia na budowę do właściwego miejscowo z uwagi na położenie inwestycji powiatu (grodzkiego lub ziemskiego).

Tak rysuje się wymiar pozwoleń administracyjnoprawnych.

Drugą płaszczyzną w Pana przypadku będą pozwolenia cywilnoprawne, tj. zgoda właściciela nieruchomości, na której ma być umiejscowiona inwestycja. Uzyskanie tej zgody jest konieczne do realizacji procedury budowlanej. Wprawdzie prawo budowlane wymaga tylko zgody pisemnej właściciela, ale z uwagi na bezpieczeństwo zawsze warto zawrzeć z właścicielem gruntu lub budynku odpowiednia umowę dzierżawy, regulującej istne kwestie.

Oczywiście trzecią finalną umowa w Pana DG będzie najem powierzchni reklamowej - zajmuję się przygotowaniem tego typu umów i w przyszłości mogę podjąć się przygotowania odpowiedniego wzorca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »