Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sieć kanalizacyjna tuż za ogrodzeniem

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2016-03-09

Tuż za moim ogrodzeniem zaczęto budować sieć kanalizacyjną. Wkopano rurę, która będzie odprowadzała ścieki z kilku domów, oraz studzienkę (tuż pod moim ogrodzeniem, przy samym tarasie – 4 m). Obawiam się, że mogą dochodzić do nas nieprzyjemne zapachy, a woda przesiąkać do gruntu. Czy mamy szansę na przesunięcie tej studzienki? Co robić?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta
W bardzo szybki i skuteczny sposób dostałam odpowiedź na moje pytanie.
Grażyna
Dziękuję za konkretną odpowiedź. Na pewno będzie pomocna.
Anna, 62 lata, tłumacz
Bardzo szczegółowe wyjaśnienia w krótkim terminie.
Jolanta
Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat

Opisany problem ma dwie drogi (płaszczyzny) swej realizacji, tj.:

  1. ochronę na płaszczyźnie administracyjno-prawnej,
  2. ochronę na płaszczyźnie cywilnoprawnej.

Oba te obszary należy wykorzystać przy wystąpieniu do właściciela sieci (gmina lub spółka komunalna – w zależności od struktury własnościowej).

Dlatego tez powinien wystosować Pan pismo opisujące zdarzenie i nawiązujące już do poprzedniej korespondencji. Jednak aktualne pismo winna zawierać wskazanie, że stanowi ono wezwanie przesądowe w obszarze roszczeń cywilnoprawnych.

Tak więc odpowiednio, w zakresie prawa budowlanego, należy wskazać, że posadowiona w ten sposób infrastruktura przesyłowa (sieć kanalizacyjna) nie spełnia wymogów budowlanych, dlatego też, jeżeli właściciel sieci nie udzieli odpowiedzi w ciągu 1 miesiąca od otrzymania niniejszej korespondencji, to będzie Pan zmuszony zgłosić nieprawidłowości do organów nadzoru budowlanego (PINB), aby zdały zgodność posadowienia z prawem budowlanym. Dzięki temu zyska Pan jasność, czy i w jakim zakresie naruszone normy budowlane.

Niezależnie od tego – w obszarze cywilnoprawnym dysponuje Pan tzn. powództwem negatoryjnym, które służy ochronie własności w taki sposób, że jeżeli cokolwiek lub ktokolwiek dopuszcza się szkodliwych immisji na grunt właściciela (tu – fetor i ryzyko przesiąkania do wód gruntowych) – to Pan jako właściciel ma prawo żądania przed sądem zaprzestania tych immisji. W takim przypadku – także jest możliwe powiadomienie organów ochrony środowiska (WIOŚ), aby zbadały dopuszczalność immisji wobec środowiska naturalnego, w szczególności co do norm dotyczących zwartej zabudowy mieszkaniowej.

Warto więc przeciwdziałać tej sytuacji, aby przy wsparciu PINB i WIOŚ przekonać się, jakie i na ile złamano normy budowlane i środowiskowe i w oparciu o tak pozyskane dowody – kierować pozew z roszczeniem negatoryjnym (o zaprzestanie immisji) do sądu cywilnego przeciwko właścicielowi sieci kanalizacyjnej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »