Kategoria: Roboty budowlane

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Rekompensata dla właściciela nieruchomości za korzystanie przy budowie drogi

Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2017-10-30

Budowniczy drogi użytkują moje działki budowlane na potrzeby budowy. Rozjeździli grunt, składują tam materiały, parkują samochody. Nie pytano mnie o zgodę na użytkowanie terenu. Mój brat, który jest prawnie uprawniony do reprezentowania mnie, kontaktował się z wykonawcą, a ten napisał „notatkę służbową”, że w związku z tym, że wykonawca nasypał ziemi na teren prywatny (o innych rzeczach nie wspomniał), zobowiązuje się wyrównać teren. Natomiast właściciel działki wyraża na to zgodę i nie będzie rościł dodatkowych roszczeń. Mój brat to podpisał. Czy taka notatka ma rangę umowy? Czy można ją anulować lub od niej odstąpić, bo nie zawiera dokładnie warunków umowy, czasu ani adresu właściciela? Jakie kroki podjąć, by uzyskać odszkodowanie? Za jaki okres – od momentu jak zaczęli budowę, czy od momentu podpisania tej notki? Jak obliczyć, ile powinnam od nich zażądać? Dla jasności dołączam zdjęcia z budowy, mapkę i tę notatkę.

Mateusz Rzeszowski

»Wybrane opinie klientów

Jestem zadowolony ze szczegółowych informacji. Są podparte paragrafami i zawierają istotę prawną. Chociaż zwykłym ludziom , takim jak ja czasem jest potrzebna odpowiedź -tak lub nie. Wtedy się nie gubią w tym wszystkim. Jednak zawsze istnieje u Państwa możliwość zadania, dodatkowego pytania. Jest to bardzo potrzebne. Jesteście Profesjonalni. Dziękuję!
Krzysztof
Sprawna obsługa, łatwa dostępność i krótki termin odpowiedzi.
Maria, 51 lat, praca biurowa
Opinia była rzeczowa i na temat zadany w pytaniu.
Jacek, prezes, 65 lat
Precyzyjna porada, super napisana, jasna i czytelna :)
Dominika, 28 lat
Informacja z komentarzem jest bardzo wyczerpujaca. Skierowala mnie w dobrym kierunku. Podparla filarami prawa. Dziekuje
Joanna, 58 lat
Porada profesjonalna całkowicie rozwiązująca moje wątpliwości.
Jacek, emeryt, 70 lat
Oceniam bardzo wysoko włożoną pracę w wyjaśnienie sprawy; szybko i wyczerpująco
Anna, kierownik marketingu, 32 lata
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Po raz kolejny skorzystałam z Państwa pomocy i jestem bardzo zadowolona. Jeszcze raz dziękuję.
Jolanta
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź. Odpowiedź dostałam szybko, i była ona wyczerpującą. Prawnik Pan Maciej Sądej, przedstawił sprawę jasno i przede wszystkim przestałam się martwić sprawa na którą nie mam wpływu. Bo oczywiście, jak się czyta w internecie, to dostaje się masę różnych opcji, opinii, które mogą być nieprawdziwe lub są sprzeczne. 
Edyta, nauczyciel, 46 lat
Dziękuję, choć cena porady tania nie była to jednak w pełni wyczerpująca interesujące mnie zagadnienie.
Bożena
Polecam tą formę usługi. Na spokojnie można w domu zastanowić się jakie jeszcze ważne pytanie zadać, i kolejny raz poradzić się w tej samej cenie.
Barbara, 58 lat
Są to dla mnie jasne odpowiedzi 
Andrzej, 59 lat, kierowca
Pan Marcin Sądej po raz trzeci udzielał mi porady w sprawach podatkowych i po raz trzeci jestem w pełni usatysfakcjonowana Jego poradą. Do tej pory 4 razy korzystałam z usług ePorad24 i za każdym razem otrzymywałam poradę składającą się dwóch członów. Pierwszy to prezentacja przepisów dotyczących mego pytania, a druga to zwięzły \"łopatologiczny\" przepis co i jak uczynić w moim przypadku. Jestem zadowolona w 100% z porady. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat
Tak jak czytałam w innych opiniach, wyjaśnienia są bardzo prosto sformułowane, zrozumiałe dla kogoś, kto na co dzień nie ma czynienia z prawem. Wspaniałą rzeczą jest możliwość zadawania dodatkowych pytań. Pozwala to rozwiać jakiekolwiek wątpliwości.
Joanna, nauczyciel, 44 lata
Jestem zadowolony z udzielonej mi porady. Odpowiedz szybka, napisana prostym , zrozumiałym językiem, wyczerpująca temat. 
Czarek
Na moje zapytanie , otrzymałam bardzo szybką wyczerpującą odpowiedź , zrozumiałym językiem (nie prawniczym) napisaną . Korzystała z ePorady24 moja znajoma , która była bardzo zadowolona z szybkiej i solidnej usługi . Dlatego ja również zwróciłam się do nich o pomoc. Z czystym sumieniem POLECAM TĄ FIRMĘ .Zamykam swoją opinie w krótkich słowach, SZYBKO , SOLIDNIE , PROFESJONALNIE I NIE DROGO!!!
Grażyna
Serdeczne dzieki za porade
Grzegorz
Nie wypowiadam się na forach internetowych i nie wystawiam opinii- jednak tym razem poczułam, że muszę napisać o Państwa portalu, ponieważ jest wspaniały. Jestem zachwycona. Rzadko zdarzają się mi problemy natury prawnej, więc nie mam kontaktu z prawnikami. Ten portal okazał się najlepszym dla mnie rozwiązaniem, gdy nastąpiło takie zdarzenie. Przystępna cena, natychmiastowe odpowiedzi i to bardzo wyczerpujące. Zostałam poprowadzona znakomicie, aby rozwiązać swój problem. Gratulacje dla założycieli, dla świetnych prawników. Już poleciłam swoim znajomym i polecam wszystkim. 
Małgorzata
Udzielona odpowiedź w pełni mnie satysfakcjonuje. Z całą pewnością będę korzystać z eporady24, jeżeli oczywiście zajdzie taka potrzeba.
Dorota, nauczyciel, 52 lata
Odpowiedzi na zadane problemy są naprawdę fachowe ale co cenię najbardziej to że są rzetelne.
Adam
Jestem zadowolony, szybka ,rzetelna odpowiedź, profesjonalna.
Andrzej
Bardzo fachowa i zrozumiała odpowiedz od prawnika
Hubert
Szybka i rzeczowa odpowiedź, w której odniesiono się do każdego mojego pytania. Jestem bardzo zadowolony i cieszę, że jest taki serwis. To o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż próba szukania i umawiania się z prawnikiem face-to-face.
Marcin
Wyczerpujące wyjaśnienia.
Jarosław, 55 lat, nauczyciel
Wszystko super
Ihor, 24 lata, przedsiębiorca
Drugi raz skorzystałam z porady prawnej ePorady24. W obu przypadkach porady udzielił mi p. Marcin Sądej. Sprawy bardzo dokładnie omówił, a na zakończenie wypunktował kolejne etapy postępowania. To co wydawało mi się dość zawikłane po przeglądaniu darmowych portali internetowych z poradami prawnymi, nagle stało się jasne i proste. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat

Grażyna, 58 lat, nauczyciel
Dla mnie wszystko jest super
IRENA, 65 lat, technik - ekonomista,obecnie na emeryturze
Szybka i terminowa obsługa. Jestem zadowolona z wykonania usługi. Dziękuję bardzo za pomoc.
Grażyna
Porada jaką otrzymałam jest wnikliwa i satysfakcjonująca. W wątpliwej sytuacji na pewno będę korzystała z Państwa usług
Joanna, księgowa, 58 lat

Na wstępie odniosę się do ważności tak zawartej umowy pomiędzy Pani bratem a przedstawicielem wykonawcy robót. Otóż, w myśl ogólnych zasad umowa stanowi zgodne oświadczenie woli dwóch lub więcej stron ustalającym ich wzajemne prawa i obowiązki. Umowa może być zawarta co do zasady w dowolnej formie i może być dowolnie nazwana. W związku z tym notatka służbowa sporządzona przez przedstawiciela wykonawcy robót stanowić będzie umowę w świetle prawa i będzie wiążąca dla jej stron, w takim zakresie jaki został w niej określony. Braki w komparycji, jak brak danych jednej strony (Pani brata), także nie wpływa na ważność samej umowy. W związku z tym brakiem ciężej po prostu jest określić stronę umowy, tym niemniej podane są numery działek, które jednoznacznie wskazują, o jaką osobę chodzi.

Jeśli udzieliła Pani upoważnienia (choćby ustnego) do zawarcia przez Pani brata umowy z przedstawicielem wykonawcy, to umowa taka jest wiążąca również dla Pani. Co innego, jeśli zgody takiej Pani nie udzieliła, bądź brat podpisując umowę nie zdawał sobie sprawy z tego, że umowa ta dotyczy również działek należących do Pani. W takiej sytuacji może Pani skutecznie kierować żądania odszkodowawcze do wykonawcy. Co więcej, jak wynika z przesłanych dokumentów oraz porównania numerów działek, Pani roszczenia dotyczą nie tylko działek objętych porozumieniem z Pani bratem, ale także dwóch innych działek, które są Pani własnością, zatem w tym zakresie nie wiąże Pani umowa z wykonawcą, nawet jeśli ta zawarta została za Pani zgodą.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Należy zauważyć, że w umowie z wykonawcą Pani brat określony został jako właściciel, co niezgodne jest z rzeczywistym stanem faktycznym. W tej sytuacji zasadne może okazać się twierdzenie, że brat zawierał jedynie umowę w zakresie należącej do niego nieruchomości (nie musi na pamięć znać nr działek) i złożył oświadczenie jedynie w swoim imieniu, w związku z czym umowa nie jest wiążąca w zakresie należącej do Pani nieruchomości.

Jeśli chodzi o rekompensatę z tytułu korzystania z Pani nieruchomości, to co do zasady powinna ona obejmować cały okres, w którym Pani nieruchomość jest zajmowana, tj. od wejścia na nią wykonawcy do zakończenia robót. Rekompensatę z art. 47 ustawy – Prawo budowlane ustala się zwykle przez określenie pasa nieruchomości jaki będzie zajmowany. W oparciu o przesłaną notatkę można podejrzewać, że szerokość tego pasa wynosić będzie 3 m. Rekompensata powinna zostać ustalona za cały, z góry określony okres wykorzystywania cudzej nieruchomości. Wysokość takiej rekompensaty powinna być ustalona pomiędzy stronami i bardzo ciężko mówić tu, jaka powinna być to kwota, nie znając wszystkich okoliczności sprawy. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę utrudnienia które powoduje korzystanie przez wykonawcę z Pani nieruchomości, w związku z tym wycena takich utrudnień będzie należała do Pani. W podobnych sytuacjach spotkałem się z opłatami w wysokości 1000-1500 zł za miesięczne zajęcie pasa o szerokości 1,5 metrów na długości kilku do kilkunastu metrów.

Jeśli nie udałoby się jednak dojść do porozumienia w oparciu o art. 47 Prawa budowlanego, możliwe jest żądanie odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości w oparciu o art. 225 Kodeksu cywilnego (K.c.), równocześnie możliwe jest żądanie opuszczenia i przywrócenia do stanu poprzedniego nieruchomości (roszczenie windykacyjne), w oparciu o art. 222 K.c.

W omawianej sytuacji tak naprawdę najwięcej zależy faktycznie od tego, jak zostanie potraktowane oświadczenie złożone przez Pani brata. Jeśli nie stoją temu na przeszkodzie okoliczności sprawy, najlepszym wydaje się stanie na stanowisku, iż brat działał jedynie w swoim imieniu, w ramach należących do niego nieruchomości i była to próba polubownego załatwienia sprawy. Jeśli natomiast wykonawca jest świadomy umocowania Pani brata, to niestety nie pozostaje nic innego jak wnoszenie roszczeń jedynie w stosunku do nieruchomości nieobjętych porozumieniem spisanym w notatce służbowej. Tak czy inaczej, sugerowałbym poczekanie na razie na ruch ze strony wykonawcy i próbę polubownego załatwienia sprawy. Jeśli to okaże się niemożliwe, będzie Pani mogła podjąć opisane kroki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)


Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »