Indywidualne porady prawne
• Autor: Katarzyna Nosal
Czy do podziału domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej na dwa lokale (podział w poziomie) konieczne jest pozwolenie na budowę, czy wystarczy zgłoszenie wraz z projektem budowlanym podziału? Czy w tym przypadku, jeśli nie wykonuje się robót kubaturowych wymagających fundamentów, wydział architektury ma prawo wymagać badań gruntu?
W przypadku wykonywania jakichkolwiek robót budowlanych należy istotnie rozważyć, czy ich podjęcie winno zostać poprzedzone określonymi działaniami skierowanymi do organów nadzoru budowlanego. Aktualne Prawo budowlane (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Dz. U. z 2021 r., poz. 2351) wskazuje wprost jakie działania wymagają uzyskania pozwolenia, dla jakich wystarczające jest zgłoszenie. Ustawa wskazuje także, jakie działania nie wymagają ani uzyskania pozwolenia ani dokonania zgłoszenia. Zgodnie z art. 28 § 1 Prawa budowlanego „roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31, które zawierają listę działań podlegających zgłoszeniu i czynności nie wymagających żadnych działań”.
Aby zatem stwierdzić, czy planowane przez Pana działanie może zostać rozpoczęte od razu – wydzielenie dwóch lokali mieszkalnych – trzeba ustalić, jakie roboty budowlane przewiduje Pański projekt budowlany w tym zakresie. O ile mogę się domyślać, jakie działania będą wykonywanie, o tyle w mojej ocenie raczej będzie tu koniczne zgłoszenie. Zgodnie z art. 29 Prawa budowlanego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia wykonywanie robót budowlanych polegających na przebudowie przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych, o ile nie prowadzi ona do zwiększenia obszaru oddziaływania obiektu poza działkę, na której budynek jest usytuowany. Nadto nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych. Z drugiej jednak strony mamy zapis art. 29 ust. 4 Prawa budowlanego nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia wykonywanie robót budowlanych polegających na przebudowie budynków, których budowa wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych, z wyłączeniem przebudowy przegród zewnętrznych oraz elementów konstrukcyjnych.
Tutaj niestety sam musi Pan ocenić, jakie prace będą wykonywane w budynku, jednak w mojej ocenie bez ingerencji w elementy konstrukcyjne się nie obejdzie, jeśli chcemy wydzielić odrębny lokal mieszkalny.
W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Teraz pozwolę sobie wprost przytoczyć przepis. Zgodnie z art. 30 ust. 4a Prawa budowlanego: Do zgłoszenia przebudowy, o której mowa w art. 29 ust. 3 pkt 1 lit. a ( przebudowa z naruszeniem konstrukcji), oraz instalowania, o którym mowa w art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d, należy dołączyć dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4. Organ administracji architektoniczno-budowlanej po otrzymaniu zgłoszenia dokonuje jego sprawdzenia w zakresie, o którym mowa w art. 35 ust. 1.
Dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 to:
Ocena organu będzie dokonywana pod względem zgodności projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego z (przy czym nie wszystkie okoliczności będą Pana dotyczyły rzecz jasna):
Nadto dokonuje się oceny kompletności projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego, w tym dołączenie:
Sprawdza się ponadto posiadanie przez projektanta i projektanta sprawdzającego odpowiednich uprawnień budowlanych.
Pyta Pan, czy wobec tego starosta może żądać badań gruntu. Badania geotechniczne gruntu to na chwilę obecną element istotny projektu architektoniczno-budowlanego. Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 3 pkt. 2 lit. d Prawa budowlanego częścią projektu budowlanego jest projekt architektoniczno-budowlany obejmujący m.in. opinię geotechniczną oraz informację o sposobie posadowienia obiektu budowlanego. Jakkolwiek brzmi to dziwnie w przypadku robót, które nie mają nic do czynienia z gruntami, to żaden z przepisów nie wprowadza wyłączenia tego elementu. Być może wystarczy opinia wskazująca, że projekt nie ma wpływu na kwestie geotechniczne.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.