Indywidualne porady prawne
• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Na posesji mam budynek gospodarczy na linii granicy z sąsiadem (oczywiście za zgodą sąsiada). Sąsiad w latach 70. na całej mojej ścianie „dokleił” swój budynek gospodarczy (za zgodą wtedy jeszcze ówczesnego właściciela). Obecnie sąsiadka dokonała pomiarów geodezyjnych swojej działki i wyszło, że 0,5 a jej działki zajmujemy my (przesunięty płot). Umówiliśmy się na zapłatę, wniosę ją. Czy jednak możemy żądać odszkodowania za wykorzystywanie ściany naszego budynku gospodarczego?
Obawiam się, że Pana roszczenia są bezzasadne. Co prawda ścianę postawił Pan czy też raczej krewny, ale obecnie prawnie znajduje się ona na działce sąsiadów – jak rozumiem. Idąc dalej – poprzednik – działając w dobrej wierze, użyczył sąsiadom „ściany”, a Pan i Pana żona, nabywając grunt po nim, weszliście w prawa i obowiązki w zakresie tegoż użyczenia.
Zgodnie z treścią art. 225 Kodeksu cywilnego w zw. z art. 224 § 2 w sytuacji bezumownego korzystania z cudzej nieruchomości posiadacz w złej wierze lub posiadacz w dobrej wierze, który dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy, zobowiązany jest do zapłaty wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy.
Jak sam Pan stwierdził, budynki były stawiane w latach 70., więc do tej pory możemy mieć już nawet ewentualną możliwość zasiedzenia służebności po stronie sąsiadki z tytułu korzystania ze ściany.
Więc nie – odszkodowanie się Panu nie należy. Jednak może Pan wywalczyć kwestię granicy działki poprzez sprawę o rozgraniczenie.
Macie 30 lat wymagalne do zasiedzenia pasa gruntu sąsiadki. Tego spornego, o który się sąsiadka upomina. Granice prawne nieruchomości to granice, których przebieg można odtworzyć na gruncie w oparciu o istniejące na tę okoliczność dokumenty, przy czym dokumenty te winny odpowiadać technicznym standardom geodezyjno-kartograficznym (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 19 października 2007 r., sygn. akt II SA/KE 425/07). Szczegółowy wykaz dokumentów, które mogą stanowić podstawę ustalenia przebiegu granic, zawiera rozporządzanie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczenia nieruchomości (Dz. U. 45, poz. 453). Rodzaje dokumentów stanowiących podstawę ustalenia przebiegu granic wymienione są w §§ od 3 do 6 tegoż rozporządzenia.
W tym miejscu warto przypomnieć, że przez stan prawny rozumieć należy także stan powstały na skutek zasiedzenia przygranicznych pasów gruntu, o czym sąd powinien rozstrzygnąć w sprawie o rozgraniczenie (m.in. postanowienia SN z dnia 26 kwietnia 1967 r., sygn. akt III CRN 424/66).
Jeśli więc granica przebiega tak od 30 lat,spokojnie można to podnieść w zakresie zasiedzenia w toku sprawy o rozgraniczenie.
Nie wiem, z jakiego tytułu był tam geodeta i czy było postępowanie rozgraniczeniowe i czy cokolwiek Pan podpisywał, ale warto byłoby może zastanowić się, czy oddawać sąsiadce pieniądze – za nic.
Zobacz też: Wysokie drzewa przy budynku
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika