Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odrolnienie działki i doprowadzenie mediów

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2021-10-04 • Aktualizacja: 2021-11-24

Posiadam działkę rolną, a w sąsiedztwie są też działki budowlane, w sumie jest ich 35. Chciałabym moją działkę odrolnić i doprowadzić media, droga do działki należy do agencji rynku rolnego. Agencja chce oddać drogę gminie za darmo, a gmina nie jest zainteresowana. Sprawdziłam na mapach, gdzie przebiegają media, i orientacyjnie od mojej działki woda o 60 m, prąd 50 m, a kanalizacja 5 m. Byłam na rozmowie w wodociągach i twierdzą, że nie da się podłączyć wody, bo gmina nie ma dróg. Pisałam do agencji i są w stanie udostępnić drogę na wykonanie podłączeń. Proszę o poradę w tej sprawie jak odrolnić działkę i doprowadzić do niej media.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odrolnienie działki i doprowadzenie mediów

Zgoda na przeprowadzenie mediów

Media nie muszą być prowadzone w drodze gminnej. Mogą przebiegać przez każdą działkę. Napisała Pani, że droga do Pani działki biegnie przez działkę ARR. Ale na jakiej podstawie? Użyczenia? Służebności? Gmina nie musi chcieć przejmować drogi, bo to wiąże się z kosztami jej utrzymania.

Ale może Pani uzyskać tytuł od ARR – pozwolenie na przeprowadzenie mediów. Wówczas dostawcy nie mają powodu do odmowy. Chyba że warunki techniczne będą tu przeszkodą – chodzi o warunki techniczne istniejącej sieci.

Wystarczy, że uzyska Pani od ARR użyczenie albo jeszcze lepiej – służebność przeprowadzenia mediów.

Ustanowienie służebności

Według orzecznictwa ustanowienia służebności można domagać się również w celu dostępu do mediów, np. prądu, wody, kanalizacji, gazu (orzeczenie SN z 31 grudnia 1962 r., sygn. akt II CR 1002/62). Instytucja drogi koniecznej w orzecznictwie SN rozciąga się też na instalację elektryczną, telefoniczną i wodociągową, tj. udostępnienie terenu celem podciągnięcia potrzebnej instalacji.

Służebność może być ustanowiona w drodze:

  • umowy,
  • orzeczenia sądowego,
  • decyzji administracyjnej.

Służebność gruntową można także nabyć w drodze zasiedzenia (o czym niżej). Umowa powinna być zawarta pomiędzy właścicielami nieruchomości obciążonej i władnącej. Dla jej ważności konieczne jest, by oświadczenie woli osoby ustanawiającej służebność (czyli właściciela nieruchomości obciążonej) złożone było w formie aktu notarialnego (art. 245 Kodeksu cywilnego). Oświadczenie drugiej strony może być więc złożone w dowolnej formie, jednak w praktyce następuje ono w tym samym akcie notarialnym.

Co do zasady, ustanowienie służebności gruntowej w umowie następuje za wynagrodzeniem, jednak strony mogą się umówić inaczej.

Służebność gruntowa obciąża nieruchomość jednego właściciela (nieruchomość służebną) na rzecz każdoczesnego właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej).

Umowa jest podstawowym źródłem służebności gruntowych; forma aktu notarialnego potrzebna jest tylko dla oświadczenia osoby, która służebność ustanawia. Wpis do księgi wieczystej ma charakter deklaratoryjny, jednakże nie ulega obecnie wątpliwości, że służebności gruntowe nie ujawnione w księdze wieczystej wygasają na skutek nabycia nieruchomości w warunkach uzasadniających rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 5 ust. o księgach wieczystych i hipotece).

Jeśli ARR jest skłonna zezwolić na przeprowadzenie mediów, to proszę zwrócić się do nich o zawarcie umowy służebności, podpisać ją w formie aktu notarialnego.

Jeśli natomiast jakiekolwiek media miałyby przechodzić jeszcze przez czyjąś działkę, nie tylko działkę ARR, to musi Pani podobną procedurę przejść z pozostałymi właścicielami działek, przez które media będą przechodzić.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »