• Autor: Joanna Korzeniewska
W 2000 r. moja mama uzyskała pozwolenie na budowę budynku gospodarczego z poddaszem użytkowym. W 2003 r. przekazała darowizną dla mnie budynek i działkę.W 2007 r. ja przekazałem całość mojej żonie. Budynek jest użytkowany od około 2004 roku, nigdy nie był zgłoszony do odbioru. Jak to teraz zrobić prosto i bez problemów?
Kwestie związane z budową domu potrafią być niekiedy naprawdę trudne i skomplikowane, w szczególności, gdy dochodzi np. do zmiany inwestora, a także gdy sprawa dzieje się po wielu latach. U Państwa obie te kwestie się łączą. Niestety nie da się tego załatwić tak prosto.
Jak rozumiem, obecnie właścicielką jest Pana żona. W tej sprawie istnieje wiele kwestii, które trzeba będzie rozwiązać – za pomocą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Po pierwsze, jest duże prawdopodobieństwo, że pozwolenie na budowę już wygasło. Zgodnie z art. 37 ustawy Prawo budowlane decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeśli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od wydania, lub jeśli budowa została przerwana na okres dłuższy niż 3 lata. W związku z tym w Państwa sytuacji prawdopodobnie do tego już doszło, gdyż budowa trwa od wielu lat. Wyjątkiem byłoby, gdyby wykazać, że cały czas prowadzone były jakieś prace budowlane, np. raz na rok, dwa lata – konieczne byłoby wykazanie tutaj tego poprzez odpowiednie wpisy w dzienniku budowy, jednak nie byłoby to takie proste, powinno to być wiarygodne dla organu. Co prawda wystarczą skromne prace, jednakże należałoby wykazać, że miały miejsce. Należy również zaznaczyć, że wcześniej, w chwili, gdy uzyskiwane było pozwolenie na budowę, termin ten wynosił 2 lata, więc jeszcze krócej. Tak więc po takim wygaśnięciu konieczne będzie odnowienie wygasłego już pozwolenia. W związku z tym należy złożyć ponownie projekt budowlany w 4 egzemplarzach i wniosek o pozwolenie na budowę. Powinien to zrobić pierwotny inwestor, jeśli to możliwe.
Pojawia się również dodatkowa komplikacja. Konieczne będzie przeniesienie na Pana żonę decyzji o pozwoleniu na budowę. Wniosek taki należy złożyć do organu, jaki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę (zwykle jest to starostwo powiatowe). Najlepiej byłoby to zrobić wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę albo zaraz po. W tym celu konieczne będzie złożenie wniosku o przeniesienie decyzji. We wniosku tym należy zawrzeć dane osoby, która składa wniosek, pierwotnego inwestora, decyzji, która ma podlegać przeniesieniu. Należy do niego dołączyć:
Może ewentualnie się zdarzyć, że organ będzie chciał jakieś jeszcze dokumenty, czasem tak bywa, ale to, co zostało podane powyżej, jest konieczne. Przedłuży to niewątpliwie postępowanie, ale jest to konieczne, ze względu właśnie na fakt, że upłynęło już tyle czasu i nastąpiła zmiana podmiotowa.
Dopiero potem można starać się o zakończenie budowy. W decyzji o pozwoleniu na budowę powinno być zapisane, czy potrzebne jest potem pozwolenie na użytkowanie, czy też zawiadomienie o zakończeniu budowy, jednakże regułą jest zakończenie budowy. Wówczas konieczne będzie złożenie:
Niestety droga ta może trochę potrwać, zwłaszcza wznowienie tej decyzji, ale tak naprawdę jest to konieczne. W innym przypadku dojdzie do samowoli budowlanej, a więc lepiej rozwiązać ten problem, niż narazić się na wysoką opłatę. Koszty nie powinny być zbyt wysokie, jednakże sama procedura jest nieco skomplikowana, należy ją przeprowadzić krok po kroku, nie pomijając zwłaszcza przeniesienia decyzji, bez tego nie uda się dalej załatwić sprawy.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Joanna Korzeniewska
Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.
Zapytaj prawnika