Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nakaz usunięcia ogrodzenia

Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-03-02

Sad wydał wyrok nakazujący usuniecie ogrodzenia na wskutek nieuwzględnienia zmian gruntowych. Gdzie mogę wyjaśnić poprawę tych map? Po zabraniu mi odcinka 40 cm na długości działki (miedza) zabraknie mi dokładnie 25 cm do granicy (chodzi o umiejscowienie domu). Sąsiad straszy mnie murowaniem okien, choć dom stoi 8 lat, a pozwolenia na budowę były zgodne. Czy będę musiała morować okna?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zasady dotyczące minimalnych odległości ścian z oknami od granicy działki znajdziemy w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak wynika z §12 ust. 1 wskazanego rozporządzenia, co do zasady minimalne odległości budynków od granicy z działką sąsiednią, usytuowanych równolegle do granicy:

  • 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;
  • 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.

Zgodnie ze wskazanym przepisem w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi w stronę granicy, wymagane jest zachowanie minimalnej odległości w wysokości 4 metrów. Tym niemniej najeży zwrócić w tym miejscu uwagę na zakres stosowania omawianego rozporządzenia. Zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia: „przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2”.

W sytuacji zatem, jeśli budynek został wybudowany na podstawie ważnego pozwolenia na budowę, kiedy jeszcze granice działek nie zostały przesunięte, należy uznać, że został wybudowany zgodnie z prawem. Organ architektoniczny nie powinien narzucać zaś jego przebudowy po zmianie okoliczności, ponieważ rozporządzenie i wynikające z niego obostrzenia stosowane jest co do zasady wyłącznie do nowo powstających budynków oraz w przypadku przebudowy już istniejących.

Stanowisko takie jest zbieżne z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 listopada 2006 r. (sygn. akt II OSK 1333/05):

Przepis § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.), odnosi się do budynków"sytuowanych", a więc zakres jego zastosowania dotyczy sytuacji projektowania i budowy nowych budynków lub innych działań określonych w § 2 wskazanego rozporządzenia (m.in. rozbudowy i przebudowy istniejącego budynku)”.

Reasumując, nie widzę w oparciu o przedstawiony stan faktyczny możliwości nakazania Pani w chwili obecnej zamurowania okien znajdujących się w zbyt bliskiej odległości od granicy sąsiada.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »