Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Legalizacja budynku gospodarczego i studni

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-02-20

Jestem zainteresowany zakupem działki budowlanej. Jest jednak pewien problem. Na działce stoi budynek gospodarczy, który nie widnieje na żadnej mapie i został wybudowany dawno temu. Dodatkowo na działce jest studnia, która również nie jest ujęta na żadnej mapie i też nie wiadomo, kiedy została wywiercona. Co w tej sytuacji? Czy możliwa jest legalizacja budynku gospodarczego i studni?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Na moje pytanie odpowiadała pani mec. Katarzyna Bereda. Z jej pomocą sama napisałam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jaki będzie skutek - nie wiem ale wyjaśniała moje wątpliwości w sposób klarowny i robiła to szybko. Zdarzyło się, że pytanie zadałam o godzinie 22.00 a odpowiedź miałam już po dwóch godzinach tego samego dnia czyli o północy! Trochę dłużył mi się czas do otrzymania pierwszej porady. rozumiem jednak, że wynikało to z konieczności zapoznania się z materiałem.
Dorota, plastyk, 57 lat
Wypowiedź wyczerpała moje pytania. Dziękuję
Miłosz
Błyskawiczna odpowiedź !! Bardzo rzeczowa. Dziękuję !!
Robert
Porada wyczerpująca, optymistyczna, choć wymaga odpowiedzi na pytanie dodatkowe (które właśnie wysłałem), gdyż wygląda że druga strona sporu zupełnie inaczej interpretuje sytuację.
Paweł, przedsiębiorca, 56 lat
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Miałam takie samo stanowisko jak przedstawione przez Państwa, jednak zrodził się spór i zdania były podzielone. Teraz wszystko jest jasne :) 
Beata, księgowa

Najpierw należy sprawdzić, czy zalegalizowanie budynku i studni będzie w ogóle możliwe.

W pierwszej kolejności organ nadzoru budowlanego winien zbadać możliwość przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego, w oparciu o przepis art. 48 ust. 2 Prawa budowlanego. Przesłankami warunkującymi wszczęcie postępowania legalizacyjnego jest zgodność samowolnie wzniesionej inwestycji z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz stwierdzenie, że budowa obiektu budowlanego nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem.

Jeśli zgodnie z uchwałą w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie zaopatrzenia w wodę obowiązuje zakaz budowy ujęć własnych – nie zalegalizuje Pan studni. Organ orzeknie nakaz rozbiórki w oparciu o normę art. 48 ust. 1 ustawy Prawo budowlane. Adresatem rozstrzygnięć wydawanych w trybie art. 48 ustawy Prawo budowlane, zgodnie z przepisem art. 52 ustawy są inwestor, właściciel lub zarządca.

Nie ma znaczenia, kto wybudował, ale kto jest właścicielem w dniu wydania decyzji.

To samo dotyczy budynku.

Może oba obiekty wybudowano na podstawie pozwolenia – należy sprawdzić to w wydziale architektury lub urzędzie gminy/miasta.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli są to samowole budowlane to należy się liczyć – oprócz zgodności dokumentacji – z obowiązkiem opłaty legalizacyjnej. A te małe nie są, chyba że udowodni Pan, że budynek postawiono przed 1995 rokiem. Wówczas opłata Pana ominie, ale to należy udowodnić ponad wszelką wątpliwość. Bardzo dawno temu nie jest wyznacznikiem czasowym. Niestety.

Jeśli jest ślad na datę postawienia – zdjęcia satelitarne, tzw. książki ruchu budowlanego w urzędzie – wówczas należy złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie obiektu, inwentaryzację podwykonawczą budynku oraz ekspertyzę techniczną w zakresie potwierdzenia przydatności obiektu do użytkowania.

Sprawa może okazać się jedynie formalnością z niewielkimi kosztami albo poważnym problemem z ogromnymi kosztami. Wówczas lepiej zburzyć budynek, zasypać studnię i zacząć zagospodarowanie działki od nowa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne materiały

Brak zgody sąsiada na wylęgarnię piskląt

Staram się o zezwolenie na budowę hali 20 m x 40 m pod wylęgarnię piskląt. Projekt zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego gminy, nachylenie...

Czy potrzebne pozwolenie na rozbiórkę budynku gospodarczego?

Wnioskowałem do wydziału budownictwa o opinię na temat wyburzenia budynku gospodarczego znajdującego się przy granicy działki sąsiada. Poinformowałem...

Jak dokończyć budowę domu przerwaną przed laty?

Przed 25 laty mój teść rozpoczął budowę domu jednorodzinnego podpiwniczonego z poddaszem użytkowym na podstawie wydanego pozwolenia na budowę....

Posadowienie studzienki deszczowej

Mam dom, który wybudowany jest w granicy. Na rogu domu znajduje się rynna, która spuszcza wodę zarówno na moją działkę, jak i na działkę...

Budowa domu przed przekształceniem działki

Moi rodzice posiadają działkę rolną i chcą ją przekwalifikować na budowlaną, lecz to długo trwa. Czy po przepisaniu działki na mnie (mam...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »