Kategoria: Zgłoszenie, pozwolenie, procedury

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Legalizacja budynku gospodarczego i studni

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-02-20

Jestem zainteresowany zakupem działki budowlanej. Jest jednak pewien problem. Na działce stoi budynek gospodarczy, który nie widnieje na żadnej mapie i został wybudowany dawno temu. Dodatkowo na działce jest studnia, która również nie jest ujęta na żadnej mapie i też nie wiadomo, kiedy została wywiercona. Co w tej sytuacji? Czy możliwa jest legalizacja budynku gospodarczego i studni?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa odpowiedź, przystępny język. Bardzo ważne - to pisemna forma, która pozwala na spokojną analizę. Na pewno ponownie skorzystam.
Małgorzata
Tak właśnie zrobiłem. Odwołałem się do Sądu.
Sylwester
Pomoc uzyskana szybko i konkretnie. Napewno skorzystam z usług eporady jeśli oczywiście będzie taka konieczność.
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta

Najpierw należy sprawdzić, czy zalegalizowanie budynku i studni będzie w ogóle możliwe.

W pierwszej kolejności organ nadzoru budowlanego winien zbadać możliwość przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego, w oparciu o przepis art. 48 ust. 2 Prawa budowlanego. Przesłankami warunkującymi wszczęcie postępowania legalizacyjnego jest zgodność samowolnie wzniesionej inwestycji z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, oraz stwierdzenie, że budowa obiektu budowlanego nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem.

Jeśli zgodnie z uchwałą w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie zaopatrzenia w wodę obowiązuje zakaz budowy ujęć własnych – nie zalegalizuje Pan studni. Organ orzeknie nakaz rozbiórki w oparciu o normę art. 48 ust. 1 ustawy Prawo budowlane. Adresatem rozstrzygnięć wydawanych w trybie art. 48 ustawy Prawo budowlane, zgodnie z przepisem art. 52 ustawy są inwestor, właściciel lub zarządca.

Nie ma znaczenia, kto wybudował, ale kto jest właścicielem w dniu wydania decyzji.

To samo dotyczy budynku.

Może oba obiekty wybudowano na podstawie pozwolenia – należy sprawdzić to w wydziale architektury lub urzędzie gminy/miasta.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Jeśli są to samowole budowlane to należy się liczyć – oprócz zgodności dokumentacji – z obowiązkiem opłaty legalizacyjnej. A te małe nie są, chyba że udowodni Pan, że budynek postawiono przed 1995 rokiem. Wówczas opłata Pana ominie, ale to należy udowodnić ponad wszelką wątpliwość. Bardzo dawno temu nie jest wyznacznikiem czasowym. Niestety.

Jeśli jest ślad na datę postawienia – zdjęcia satelitarne, tzw. książki ruchu budowlanego w urzędzie – wówczas należy złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie obiektu, inwentaryzację podwykonawczą budynku oraz ekspertyzę techniczną w zakresie potwierdzenia przydatności obiektu do użytkowania.

Sprawa może okazać się jedynie formalnością z niewielkimi kosztami albo poważnym problemem z ogromnymi kosztami. Wówczas lepiej zburzyć budynek, zasypać studnię i zacząć zagospodarowanie działki od nowa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »