Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto powinien wykonać prace remontowe w bloku z 2008 r.?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-09-16 • Aktualizacja: 2021-07-10

Mieszkam na parterze w bloku wybudowanym w 2008 roku. Pod blokiem znajduje się hala garażowa, na której są tarasy. Jeden z tarasów przynależy do mojego mieszkania. Obecnie w jednym z pokoi na ścianach od dołu zaczęła się pojawiać wilgoć – wygląda, że to jakiś problem z przeciekaniem z tarasu. Taras jest własnością wspólnoty do mojego wyłącznego użytku. Dobrych kilka lat temu na jednym z tarasów był podobny przypadek i tam jeszcze był to problem rozwiązany chyba w ramach gwarancji dewelopera. Proszę o informację, kto obecnie powinien wykonać i opłacić takie prace? Do kogo powinienem się zwrócić i na jakie prawne aspekty się powołać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kto powinien wykonać prace remontowe w bloku z 2008 r.?

Koszty związane z bieżącą konserwacją tarasu w budynku mieszkalnym

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Zatem już z samej definicji samodzielnego lokalu wynika, że nie można do niego zaliczyć tarasu. Art. 2 ust. 3 definiuje pomieszczenie przynależne do lokalu, stanowiąc, że do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż. Tarasu nie można również uznać za pomieszczenie przynależne do lokalu bo nie jest pomieszczeniem. Ale wiele tu zależy od treści aktu notarialnego.

Jeśli taras przypada Panu w wyniku podziału do korzystania – jest częścią wspólną.

Omawiany taras stanowi część wspólną nieruchomości w zakresie jego funkcjonalności jako stropodach nad pomieszczeniami, położonymi poniżej.

Na podstawie art. 3 ust 2 ustawy o własności lokali tarasy powinny być kwalifikowane jako stanowiące nieruchomość wspólną. W konsekwencji, na podstawie art. 14 pkt 1 tej ustawy, wydatki i remonty związane z bieżącą konserwacją nieruchomości wspólnej winny stanowić koszty zarządu tą nieruchomością obciążające wspólnotę mieszkaniową. Podobne rozumowanie należy zastosować w przypadku tarasów, jakie występują w budynku wspólnoty. Wady i uszkodzenia mające wpływ nie tylko na lokal tego właściciela, który korzysta z tarasu, winny być traktowane jako dotyczące elementu części wspólnej, a nie tylko lokalu przynależnego danemu właścicielowi. W przeciwnym wypadku odspojenie się tarasu od budynku, skutkujące pęknięciem stropu w lokalu usytuowanym poniżej byłaby problemem istniejącym wyłącznie między dwoma właścicielami lokali sąsiadujących w pionie. Tego rodzaju wada konstrukcyjna nie może obciążać wyłącznie osoby, która użytkuje lokal z tarasem, gdyż nie byłaby ona związana wyłącznie z użytkowaniem danego lokalu.

Roszczenie należy kierować do wspólnoty.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – klikając w link »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »