• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Proszę o informację, w jaki sposób mogę zweryfikować, czy płot jest zbudowany zgodnie z przepisami. Obecnie utrudnia mi on znacząco transport opału realizowany samochodami, które nie są w stanie wjechać pomiędzy płot a słup energetyczny. Proszę o ścieżkę postępowania w tej sprawie. Według mojej wiedzy jest to droga gminna, utrzymywana jest przez służby gminne.
Przepisy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, jak również wydanych na jej podstawie aktów wykonawczych (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 2004 r. w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego; Dz. U. Nr 140, poz. 1481) reglamentują zakres aktywności człowieka w odniesieniu do dokonywanych w pasie drogowym czynności, które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
Najmniejsza odległość obiektów budowlanych od dróg publicznych, liczona od zewnętrznej krawędzi jezdni (czyli części drogi przeznaczonej do ruchu pojazdów – art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych), powinna wynosić:
Art. 43 ustawy o drogach publicznych wskazuje, w jakiej odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni poszczególnych rodzajów dróg można usytuować obiekty budowlane (w tym płoty). I tak na przykład (na terenie zabudowanym) jest to: 10 m od drogi krajowej, 8 m od drogi wojewódzkiej i powiatowej, 6 m od drogi gminnej. Zgodnie z przytoczonym przepisem (ust. 2) w szczególnie uzasadnionych przypadkach, podana odległość może być mniejsza, ale potrzebne jest do tego uzyskanie zgody zarządcy drogi, wydanej przed zgłoszeniem przez inwestora takiej budowy i/lub rozpoczęciem wykonywania robót budowlanych.
Należy więc zwrócić się z pisemnym zapytaniem do zarządcy drogi, tu: gminy, żądając wyjaśnienia, czy wyrazili zgodę na usytuowanie ogrodzenia w odległości mniejszej niż ustawowe 6 m.
Co więcej należy zaznaczyć, że takowe usytuowanie ogrodzenia narusza przepisy prawa budowlanego i stanowi zagrożenie dla pojazdów wielkogabarytowych poruszających się po drodze. Gmina powinna zareagować. W ostateczności można złożyć skargę czy powództwo cywilne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika