Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy geodeta może oddać pomiar budynku, którego jest właścicielem?

Hanna Żurowska • Opublikowane: 2016-02-08

Czy uprawniony geodeta ma prawo zgłoszenia powiatowemu ośrodkowi dokumentacji geodezyjno-kartograficznej geodezyjnego pomiaru do odbioru budynku (m.in szkic pomiaru budynku wraz z mapą inwentaryzacji powykonawczej), który sam wybudował i chce oddać go do użytku, czy też musi zgłoszenia dokonać inny niezależny geodeta?

Hanna Żurowska

»Wybrane opinie klientów

Szybka i fachowa odpowiedź, przystępny język. Bardzo ważne - to pisemna forma, która pozwala na spokojną analizę. Na pewno ponownie skorzystam.
Małgorzata
Tak właśnie zrobiłem. Odwołałem się do Sądu.
Sylwester
Pomoc uzyskana szybko i konkretnie. Napewno skorzystam z usług eporady jeśli oczywiście będzie taka konieczność.
Katarzyna
Jestem bardzo zadowolony z udzielonej mi odpowiedzi. W mojej sprawie skorzystałem już z wcześniejszych wizyt (na żywo), ale tak wyczerpującej informacji wyjaśniającej jaką otrzymałem na portalu ePorady24 nigdzie nie otrzymałem. Bardzo treściwie, same konkrety bez zbędnego skupiania się na drobnych detalach. 
Dariusz, 52 lata
Bardzo szybko i sprawnie, polecam :)
Jolanta

Przepisy ustawy o prawie geodezyjnym i kartograficznym zakresem wyłączeń podmiotowych nie obejmują poruszonej przez Pana sytuacji. Nie jest to w żaden sposób uregulowane wprost, zatem nie jest i literalnie zakazane.

Naturalnie, dozwolone będzie z kolei dopiero wówczas, jeśli wszystkie inne ustawowe przesłanki zostaną dopełnione, dotyczyłoby to jednak każdej innej czynności uprawnionego geodety, również nie w sprawie własnej działki.

Poza naruszeniem podstawowych przepisów proceduralnych wynikających z niniejszej ustawy w zasadzie jedynym innym zagrożeniem mógłby być tu wyłącznie domniemany (ewentualnie!) konflikt interesów. Ten jednak nie występuje w tym wypadku z urzędu, a dopiero wówczas, gdy ktoś wykonane przez Pana czynności podważy. Nie jest to obwarowane ścisłymi zasadami (m.in. przez nieuregulowanie tego bezpośrednio w ustawie) i każdy z takich przypadków oceniany jest indywidualnie. Decydującym czynnikiem jest jednak przede wszystkim postępowanie rzetelne i zgodne z przepisami przywołanej na początku odpowiedzi ustawy. Jeśli bowiem geodeta uczyni zadość procedurom na każdym z etapów wykonywania swoich czynności, trudno będzie mówić o jakimkolwiek konflikcie interesów czy też świadomym działaniu na czyjąś szkodę czy też własne, nieuczciwe przysporzenie. Charakter czynności geodety jest ściśle techniczny, fachowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »