Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budowa budynku gospodarczego blisko granicy działki

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-04-29 • Aktualizacja: 2021-07-10

Mam pytanie o prawo budowlane z 1985 roku. Problem dotyczy budowy budynku gospodarczego na sąsiedniej posesji około pół metra od mojej granicy. Moja działka jest wąska, a sąsiada bardzo szeroka. Sąsiad na pewno ma pozwolenie na budowę tego budynku. Czy (jako właściciel działki o tak dużej powierzchni) miał prawo wybudować budynek o wysokości 4 metrów tuż przy granicy i zacieniać mi działkę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Budowa budynku gospodarczego blisko granicy działki

Obawiam się, że budynek stoi zgodnie z przepisami. Art. 103 ust. 2 ustawy Prawo budowlane z 1994 r. stanowi, że przepisu art. 48 nie stosuje się do obiektów, których budowa została zakończona przed dniem wejścia w życie ustawy lub w stosunku, do których przed tym dniem zostało wszczęte postępowanie administracyjne. Do takich obiektów stosuje się przepisy dotychczasowe.

Zgodnie z przepisem § 44 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 20 lutego 1975 r. w sprawie nadzoru urbanistyczno-budowlanego (Dz. U. z 1975 r. Nr 8, poz. 48) pozwolenia na budowę wymaga: wykonanie i rozbudowa stałych i tymczasowych budynków.

W rozpatrywanej sprawie nie zachodzą okoliczności określone w art. 37 Prawa budowlanego z 1974 r. uzasadniające nakazanie rozbiórki.

Jeśli obiekt znajduje się na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową i nie stwarza zagrożenia dla ludzi i mienia albo niedopuszczalnego pogorszenia warunków zdrowotnych lub użytkowych dla otoczenia. Art. 40 ustawy Prawo budowlane z 1974 r. stanowi, że w wypadkach wybudowania obiektu budowlanego niezgodnie z przepisami, jeżeli nie zachodzą okoliczności określone w art. 37, właściwy terenowy organ administracji państwowej wyda inwestorowi, właścicielowi lub zarządcy decyzję nakazującą wykonanie w oznaczonym terminie zmian lub przeróbek, niezbędnych do doprowadzenia obiektu budowlanego, terenu nieruchomości lub strefy ochronnej do stanu zgodnego z przepisami.

Ograniczenie nasłonecznienia dotyczy jedynie budynków przeznaczonych na pobyt ludzi, nie dotyczy zacienienia działki.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – klikając w link »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

odpowiedziprawne.pl

Szukamy prawnika »