Indywidualne Porady Prawne
Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2019-04-22
Kończę budowę domu na działce żony, którą żonie zapisano jako darowiznę w czasie trwania małżeństwa. Czy po rozwodzie dom będzie tylko żony? Wydatki na budowę domu i infrastruktury wokół niego ponosiłem tylko ja. Dodatkowo zaciągnięty jest kredyt podpisany przez nas obojga pod hipotekę tejże działki na budowę domu. Kredyt spłacam tylko ja. Czy pomimo wydatków zostanę z niczym?
Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„Art. 31. [Wspólność ustawowa; majątek wspólny]
§ 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.)”.
Do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte zarówno przez oboje małżonków, jak i przez jedno z nich. Dla przynależności przedmiotu majątkowego do majątku wspólnego zatem nie ma znaczenia, czy stroną czynności prawnej, której skutkiem jest nabycie przedmiotu majątkowego, są oboje małżonkowie, czy jedno z nich.
Zasadą jest, że do majątku wspólnego należą przedmioty majątkowe nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego. Wyjątkiem są dochody z majątku osobistego każdego z małżonków (art. 31 § 2 pkt 2), a także przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego każdego z małżonków, gdy przepis szczególny tak stanowi (art. 33 pkt 10).
Bez wątpienia nieruchomość zabudowana domem wchodzi stanowi majątek osobisty żony. Wskazał Pan, iż nieruchomość zabezpieczona jest hipoteką a Pan spłaca kredyt. Pojawia się pytanie, z jakiego źródła pochodzą środki, z których spłaca Pan kredyt? Jeżeli jest to wynagrodzenie za pracę (inny dochód), to stanowi ono składnik majątku wspólnego. Oznacza to, iż spłata kredytu stanowić będzie nakład z majątku wspólnego na majątek osobisty żony. Co do kwestii rozliczenia nakładów zastosowanie ma art. 45:
„§ 1. Każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
§ 2. Zwrotu dokonuje się przy podziale majątku wspólnego, jednakże sąd może nakazać wcześniejszy zwrot, jeżeli wymaga tego dobro rodziny.
§ 3. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy dług jednego z małżonków został zaspokojony z majątku wspólnego”.
De facto więc nieruchomość stanowi majątek osobisty żony. Zgodnie z podstawową zasadą prawa cywilnego wszystko, co znajduje się na nieruchomości, stanowi własności właściciela nieruchomości. Niestety Pan będzie mógł dochodzić jedynie rozliczenia nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty żony, ewentualnie z majątku osobistego na majątek osobisty.
Indywidualne Porady Prawne
Zapytaj prawnika