Indywidualne porady prawne
Autor: Grzegorz Stefanowski
Czy jest możliwość wybudowania altany na powierzchni dwóch ogródków działkowych? Posiadam jedną działkę, a syn drugą obok. Postanowiliśmy wybudować wspólną altanę na środku tych dwóch działek. Mamy już nawet wylane fundamenty pod budowę, ale nie mamy pewności, czy możemy tak zrobić.
W sprawie powinny mieć zastosowanie przepisy ustawy z dn.13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Na podstawie art. 45 ww. ustawy działa Polski Związek Działkowców (PZD), który wydaje swoje akty prawne.
„Art. 45 [Prawo do zrzeszania się, obrona interesów]
1. Działkowcy lub osoby zainteresowane zawarciem umowy dzierżawy działkowej mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach ogrodowych w celu zakładania i prowadzenia ROD oraz obrony swoich interesów i reprezentacji.
2. Do stowarzyszeń ogrodowych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach”.
Podstawowym jest statut PZD uchwalony przez XII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców w dniu 2 lipca 2015 roku ze zmianami wprowadzonymi przez XIII Krajowy Zjazd Delegatów Polskiego Związku Działkowców w dniu 9 grudnia 2017 roku, zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 23 lutego 2018 roku.
Na podstawie § 32 pkt 3 Statutu, jednym z organów PZD jest Krajowa Rada.
1 stycznia 2019 roku wszedł w życie znowelizowany Regulamin ROD. Zmiany zostały wprowadzone uchwałą nr 3/XXII/2018 Krajowej Rady PZD z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zmiany Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego.
Zgodnie z §29 pkt 1) i 2) Regulaminu Rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) podstawą budowy, wyposażenia i urządzenia ROD jest plan zagospodarowania ROD, który zatwierdza okręgowy zarząd PZD.
Wg § 44 pkt 6) Regulaminu ROD, „jeżeli plan zagospodarowania ROD określa miejsce usytuowania altany działkowej, działkowiec może wybudować altanę działkową tylko zgodnie z tym planem. W przypadku braku planu zagospodarowania, zarząd ROD określa w drodze uchwały miejsce usytuowania altany działkowej, które powinno zapewniać funkcjonalność działki oraz być możliwie najmniej uciążliwe dla działkowców z sąsiednich działek”.
A zatem już w tym momencie należy wskazać, iż w Pana ogrodzie działkowym powinny być dokumenty, które pokazują, w jakim miejscu może Pan i syn usytuować altanę.
Ponadto, zgodnie z § 45 pkt 1) Regulaminu ROD, jest Pan zobowiązany (i syn także) „zawiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy, nadbudowy lub rozbudowy altany działkowej, załączając rysunek uwzględniający jej powierzchnię zabudowy i wysokość oraz usytuowanie względem granic działki zgodnie z wymogami określonymi w § 44”.
Z powyższego wynika, iż kontrolę nad budową altan na działkach sprawuje zarząd ROD, który także na podstawie dalszych przepisów ma prawo nakazać wstrzymanie budowy i zgłosić sprawę do organu administracji publicznej, czyli Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB).
Należy także dodać, iż zgodnie z § 44 pkt 1), „altana działkowa stanowi wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w ROD”. Zwracam uwagę, iż definicja stanowi o obiekcie położonym na terenie działki (jednej), a nie w części na jednej i w części na drugiej.
Uzupełnieniem jest także definicja samej działki z §5 Regulaminu ROD. Tam podano, iż jest to podstawowa jednostka przestrzenna ROD o powierzchni nie większej niż 500 m2, której granice zgodne są z planem zagospodarowania ROD i nie podlega podziałowi na mniejsze jednostki przestrzenne.
W mojej ocenie nie jest więc możliwe takie położenie altany jak u Pana i wydaje się, iż mógł Pan przeoczyć procedurę, jaka obowiązuje przy budowie takiej altany – czyli kontakt z zarządem ROD, zgodnie z ww. przepisami.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne