Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Brak dojazdu do działek budowlanych

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-04-13 • Aktualizacja: 2021-07-10

Rodzice przekazali bratu w darowiźnie duży teren budowlany. Brat zobowiązał się, że zrobi podział gruntu na rodzeństwo. Mamy jednak problem – brak dojazdu do przyszłych działek budowlanych. Poinformowano nas, że brat musi wystąpić o przeprowadzenie drogi koniecznej. Gdzie to się załatwia i jakie dokumenty są potrzebne do przeprowadzenia takiej sprawy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak dojazdu do działek budowlanych

Sądem właściwym do rozpoznania niniejszej sprawy jest sąd rejonowy właściwy dla miejsca położenia działki. Art. 606 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że w sprawach z zakresu prawa rzeczowego właściwy jest sąd położenia rzeczy. Sprawa o ustanowienie służebności drogi koniecznej jest właśnie sprawą rzeczową.

W zakresie drugiego z pytań – jakie dokumenty są potrzebne – wyjaśniam, że potrzebny będzie wyciąg z księgi wieczystej tej nieruchomości albo jeżeli nie jest prowadzona księga – zaświadczenie o stanie prawnym.

Mając numer księgi wieczystej, może ją Pani pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem www.ms.gov.pl.

Dodatkowy załącznik to dowód opłaty w kasie lub na konto sądu opłaty od wniosku w kwocie 200 zł.

Czasem załącznikiem może być mapa sporządzona przez geodetę, która wskazywałaby, jak droga ma przebiegać, ale to wiąże się z kosztami, a nie jest konieczne, bo i tak sąd zleci ustalenie przebiegu biegłemu geodecie.

Powinna Pani jednak załączyć jakąś mapkę, bo sąd musi się wstępnie zorientować w stanie nieruchomości. Następnie przeprowadzi oględziny.

I to wszystko – art. 626 Kodeksu postępowania cywilnego stanowi bowiem tylko, że we wniosku o ustanowienie drogi koniecznej należy wskazać właścicieli wszystkich nieruchomości, przez które mogłaby prowadzić droga, aby nieruchomość wnioskodawcy miała odpowiedni dostęp do drogi publicznej.

Przed wydaniem postanowienia o ustanowieniu drogi koniecznej sąd powinien przeprowadzić dowód z oględzin nieruchomości, chyba że okoliczności istotne dla wytyczenia drogi koniecznej są niesporne i niewątpliwe albo że przeprowadzenie dowodu z innych przyczyn nie jest potrzebne.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »