Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Badanie przewodów kominowych w obiekcie

Autor: Filip Syrkiewicz • Opublikowane: 2018-08-31

Czy jeżeli badanie przewodów kominowych w obiekcie odbyło się np. w dniu 1.07.2017 r. to kolejne powinno odbyć się do dnia 1.07.2018 r., czy wystarczy, że odbędzie się w 2018 r., obojętnie w którym miesiącu nawet po 1.07.2018 r.? Mam rozbieżną interpretację art. 62 ust. 1 Prawa budowlanego i proszę o pomoc w tym zakresie.

Filip Syrkiewicz

»Wybrane opinie klientów

Drugi raz skorzystałam z porady prawnej ePorady24. W obu przypadkach porady udzielił mi p. Marcin Sądej. Sprawy bardzo dokładnie omówił, a na zakończenie wypunktował kolejne etapy postępowania. To co wydawało mi się dość zawikłane po przeglądaniu darmowych portali internetowych z poradami prawnymi, nagle stało się jasne i proste. 
Małgorzata, licencjonowany zarządca nieruchomości, 71 lat

Grażyna, 58 lat, nauczyciel
Dla mnie wszystko jest super
IRENA, 65 lat, technik - ekonomista,obecnie na emeryturze
Szybka i terminowa obsługa. Jestem zadowolona z wykonania usługi. Dziękuję bardzo za pomoc.
Grażyna
Porada jaką otrzymałam jest wnikliwa i satysfakcjonująca. W wątpliwej sytuacji na pewno będę korzystała z Państwa usług
Joanna, księgowa, 58 lat
Wszystko jest tak, jak być powinno - SUPER!!
Grażyna, 60 lat, Asystent Prezesa
Moim zdaniem, po ustawie z 2013r. każdy ruch na rynku nieruchomości wymaga opieki prawno-podatkowej, a co najmniej konsultacji. Szukałem tej pomocy długo i z różnym skutkiem, Znalazłem ją w eporady24. Bardzo się cieszę.
Sławomir, 59 lat
Jestem zadowolony z porady.
Zbigniew
Polecam wszystkim co potrzebują szybkiej i profesjonalnej Pomocy Prawniczej. 
Edyta
Porada udzielona szybko oraz w bardzo przystępny sposób.
Agnieszka
Bardzo obszerna i wyczerpująca odpowiedz ale czekałem na nią dłużej niż 24 godziny.
Mirosław, 50 lat
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Po raz kolejny korzystam z Państwa porad i zawsze, tak jak tym razem, są profesjonalne rzeczowe i zrozumiałe. Nigdzie nie otrzymałam tak wyczerpujących informacji, które wyjaśniły moje wątpliwości. Jeśli będzie taka potrzeba, z pewnością poproszę Państwa o pomoc i będę polecać Państwa usługi moim znajomym! 
Zofia
Bardzo dziękuję za całą pomoc! 
Anna
Ważny element jest taki,że można zadawać wiele pytań w trakcie sprawy,za które nie trzeba dopłacać,wszystko jest w cenie. Kompetentni prawnicy,służący pomocą swoją wiedzą i doświadczeniem.
Marcin
Wszystko jest OK
Wojciech, 31 lat, Kierownik
Już korzystałem wcześniej i belek zadowolony.
Adam, 73 lata, Pośrednik w obrocie nieruchomościami
Szybko udzielona odpowiedź, rzeczowo i zrozumiałe. Przystępna cena. Zdecydowanie polecam.
Monika, ekonomista, 44 lata
Opinia prawna była bardzo pomocna i szczegółowa.
Andrzej
Bardzo kompleksowa porada. Prawnik wykazał się wiedzą i cierpliwością odpowiadając na liczne pytania dodatkowe. 
Adam
zacytowane przepisy i bardzo klarowne wyjaśnienie
Zbigniew, 55 lat
Odpowiedź wyczerpująca, dziękuję
Kamila, 46 lat
Bardzo szybka i profesjonalna pomoc.
Piotr
Dziękuję za tak rzetelną i wyczerpującą odpowiedź na moje zapytanie. Jestem bardzo zadowolona z szybkiej odpowiedzi. Wystawiam najwyższą ocenę.
Elżbieta, emeryt, 62 lata
Bardzo wyczerpująca odpowiedź. Prawnik u którego byłam wcześniej, tak mi nie pomógł. Polecam i dziękuję.
Dominika
Jestem zadowolona z porady z szybkości odpowiedzi na pytanie.
Wioletta, bibliotekarka i rolnik, 55 lat
Dziękuję za poradę. Prawnik odpowiedział na wszystkie moje wątpliwości. Usługi tego serwisu są pomocne.
Anna, 42
Dziękuję, jestem zadowolony z usługi.
Mariusz
Dziękuję za poradę. 
Joanna
Bardzo szybka rzetelna odpowiedz podparta teoria. Polecam serwis z czystym sercem.
Jakub, inżynier, 33 lata
profesjonalne i szybkie udzielanie porad .Polecam wszystkim.
Anna

Zakres obowiązku przeprowadzania obowiązkowych okresowych kontroli stanu technicznego budynków oraz obiektów infrastruktury towarzyszącej określa wyczerpująco art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r., poz. 1202 z późn. zm.), zgodnie z którym właściciel lub zarządca budynku zobligowany jest do poddania kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego co najmniej raz do roku.

Ponieważ na gruncie ww. przepisów ustawodawca nie wprowadził odrębnej definicji „roku” pojęcie to należy interpretować zgodnie z jego semantycznym znaczeniem.

Odmiennego zakresu normatywnego tego pojęcia nie wprowadza również Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836 z późn. zm.).

Zgodnie z § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia zakres obowiązku przeprowadzania kontroli okresowych zawężony został do okresu wiosennego (bez precyzyjnej definicji sezonu). Taka konstrukcja normatywna przemawia zatem za intencją prawodawcy w związaniu obowiązku poddania obiektu kontroli z określoną porą roku kalendarzowego. Brzmienie § 4 ust. 2 rozporządzenia interpretowane jest jako rekomendacja – zalecenie adresowane do właściciela lub zarządcy budynku zobligowanego do przeprowadzania kontroli okresowych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Z tych względów, przez „rok” w rozumieniu art. 62 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane rozumieć należy rok kalendarzowy.

Interpretacja ta znajduje również aprobatę w praktyce orzeczniczej organów nadzoru budowlanego. Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) obowiązek przeprowadzania kontroli okresowej na zasadzie art. 62 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane uznany zostanie za spełniony, jeżeli właściciel lub zarządca podejmie stosowne czynności w dowolnym dniu roku kalendarzowego, przy czym pomiędzy kolejnymi kontrolami nie musi być zachowany odstęp 365 dni.

Hipotetycznie, dopełnienie tego obowiązku może zatem polegać na przeprowadzeniu kontroli w ostatnim dniu roku kalendarzowego, także gdy w ubiegłym roku czynności przeprowadzone zostały choćby w pierwszym jego dniu.

Oczywiście, ze względów pragmatycznych, mając na uwadze uwarunkowania eksploatacyjne związane z upływem czasu – mimo prawnej dopuszczalności takiego rozwiązania – nie jest zalecane przeprowadzanie kontroli w krótkich odstępach czasu (np. w grudniu roku poprzedniego i styczniu roku następnego) lub odstępach znacznie wydłużonych (styczeń roku ubiegłego i grudzień roku następnego).

Konsekwencją zróżnicowanej praktyki właścicieli i zarządców w tym zakresie jest dyspozycja zawarta w § 4 ust. 2 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych […], rekomendująca realizację okresowych czynności kontrolnych wiosną, a więc po okresie wzmożonego zużycia budynku lub urządzeń infrastruktury technicznej.

Podsumowując, obowiązek, o którym mowa w art. 62 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane zostanie spełniony, jeżeli kontrola okresowa przeprowadzona zostanie raz w roku kalendarzowym, przy czym bez znaczenia pozostaje rozpiętość czasu pomiędzy kolejno następującymi po sobie kontrolami.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem budowlanym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy pracownik PINB jest funkcjonariuszem publicznym?

Czy pracownik w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego zatrudniony na stanowisku starszego specjalisty jest funkcjonariuszem publicznym według obowiązujących przepisów?

Zalewanie posesji przez wody opadowe - co zrobić?

Dwa lata temu kupiłam dom wraz z udziałem w drodze. Oglądając go kilkakrotnie przed zakupem, niczego niepokojącego nie zauważyłam. Wszystko było w porządku aż do czasu, kiedy na działce na przeciwko mojego domu pan, który sprzedał mi dom, zaczął budować szeregowce i podniósł teren. Od tego momentu moja posesja jest zalewana przez wody opadowe nawet przy niewielkich opadach. Sprzedawca oczywiście umywa ręce. Dodam, że sprzedał mi tę nieruchomość, znacznie obniżając cenę i teraz przychodzi mi do głowy, że może wiedział, co dzieje się z tą działką podczas deszczu i dlatego tyle spuścił. Być może jednak przyczyną jest tylko podniesienie terenu i budowa szeregowców. Co w tej sprawie mogę zrobić?

Negatywne skutki wpisania domu do gminnej ewidencji zabytków

Posiadam dom drewniany, który jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Próbowałem go sprzedać. Znalazłem klienta, który chciał dobrze zapłacić, jednak gdy okazało się, że dom figuruje we wspomnianej ewidencji, odstąpił od transakcji. Sytuacja się powtórzyła z kolejnym potencjalnym kupcem. Czy znane są przypadki wygrania sprawy z gminą o odszkodowanie za utratę wartości działki? Pytam, ponieważ po wpisaniu domu do GEZ stał się on niesprzedawalny. Nie mam nic przeciwko temu, żeby sprzedać nieruchomość gminie, skoro tak jej na tym zależy.

Wjazd na działkę i blaszak na działce sąsiada

Mam pytanie dotyczące sąsiada. Jaki duży wjazd na działkę może zrobić? Jego działka graniczy z drogą gminną (4 m). Jak daleko od krawędzi drogi może stać blaszak?

Anulowanie upoważnienia do prowadzenia budowy

Moi rodzice mają upoważnienie do prowadzenia budowy w Polsce, ja mieszkam za granicą. Nie informują mnie, co kupują i co robią na budowie, a dodatkowo okazało się, że faktury są na nich i nawet jak wysyłam pieniądze, żadna faktura nie jest na mnie. Jak mogę anulować pełnomocnictwo i czy mogę to zrobić, nie będąc w Polsce? Dodatkowo żądają zwrotu pieniędzy za faktury!



Zapytaj prawnika

Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »