Indywidualne porady prawne
• Autor: Wioletta Dyl
Posiadam mieszkanie własnościowe w budynku będącym własnością Skarbu Państwa i oddanym w trwały zarząd państwowej jednostce organizacyjnej. Po awarii kanalizacji administrator budynku nakazał mi zapłacić za naprawę, tłumacząc, że awaria wystąpiła w piwnicy użytkowanej przeze mnie (pomieszczenie przynależne). Mam duże wątpliwości w stosunku do powyższego. Proszę o interpretację prawną co do praw i obowiązku moich i jednostki organizacyjnej, której nieruchomość oddano w trwały zarząd.
W art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokalu zawarta jest definicja „samodzielnego lokalu mieszkalnego” w rozumieniu ustawy i stanowiącego odrębną nieruchomość, natomiast w art. 3 ust. 2 sformułowano definicję ustawową „nieruchomości wspólnej”. Wymienione przepisy są więc źródłem przyjętego w ustawie dychotomicznego podziału na dwie kategorie nieruchomości, a mianowicie stanowią podstawę wyodrębnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego jako odrębnej nieruchomości, a ponadto nieruchomości wspólnej/właścicielskiej SP, której elementami są m.in. części budynku niesłużące wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
Pomieszczenia przynależne mają zapewniać pełną realizację określonej funkcji, przy zachowaniu odrębnej własności lokalu. To powoduje konieczność traktowania pomieszczeń nie wchodzących bezpośrednio w skład lokalu, jako część tego lokalu dla zapewnienia realizacji określonych potrzeb właściciela czy najemcy lokalu. Pomieszczeniami przynależnymi zgodnie z przepisami praw są: piwnice, strychy, komórki lokatorskie oraz garaże. Przeważanie mają one wspólną z lokalem księgę wieczystą i nie można ich bez lokalu sprzedać. Ale może być też inaczej. W wyroku z dnia 8 czerwca 2006 r. (sygn. akt II CSK 37/200), wyraźnie powiedziano, iż „właściciel [nie musi przy wyodrębnianiu lokalu kwalifikować piwnicy jako pomieszczenia przynależnego. Może ustalić tylko udział w nieruchomości wspólnej obejmującej piwnice”. Wtedy będzie to część wspólna.
Trzeba pamiętać, że prac w nieruchomości wspólnej/jednego właściciela nie wykonuje się na życzenie poszczególnych właścicieli. Każdy wydatek powinien być zaakceptowany przez zarząd, a koszt podzielony według udziału wszystkich właścicieli. Jednym słowem: jeżeli administracja uznałby, że naprawa kanalizacji jest niepotrzebna – to nie powinna podejmować żadnych działań! Skoro administracja jako zarządca nieruchomości wspólnej podjął takie działania, to za zgodą zarządu. Pytanie zasadnicze to: na kogo został wystawiony rachunek? Gdyby takie działania podjął samodzielnie jeden z właścicieli, to wykonałby te prace na własne ryzyko i własny koszt, ale jeżeli administracja, to wydaje się, że na swoje ryzyko oraz koszt.
Co istotne, co do zasady kanalizacja stanowi nieruchomość wspólną/właściciela budynku, a nie część składową Pana piwnicy. W przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej najczęściej przyjmuje się, że nieruchomość wspólną/właściciela budynku stanowi instalacja wodna do zaworu odcinającego w lokalach, a w przypadku kanalizacji – piony kanalizacyjne. Zatem jeżeli naprawa dotyczy pionu, to nie obciąża ona Pana. Jeżeli była inna, to niestety koszt będzie po Pana stronie (jeżeli piwnica jest Pana własnością w raz z lokalem) albo obciąży współwłaścicieli (gdy piwnica jest jedynie wydzielona do używania).
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
O autorze: Wioletta Dyl
Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.