Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Anulowanie upoważnienia do prowadzenia budowy

Autor: Eliza Rumowska

Moi rodzice mają upoważnienie do prowadzenia budowy w Polsce, ja mieszkam za granicą. Nie informują mnie, co kupują i co robią na budowie, a dodatkowo okazało się, że faktury są na nich i nawet jak wysyłam pieniądze, żadna faktura nie jest na mnie. Jak mogę anulować pełnomocnictwo i czy mogę to zrobić, nie będąc w Polsce? Dodatkowo żądają zwrotu pieniędzy za faktury!

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Anulowanie upoważnienia do prowadzenia budowy

Nadużywanie pełnomocnictwa

Z opisu sprawy wynika, że rodzice nie tylko nadużywają i niezgodnie z Pani wolą korzystają z pełnomocnictwa, ale także sprzecznie z Pani wolą wykorzystują Pani środki pieniężne i działają we własnym imieniu (na  rzecz własną, a nie na Pani rzecz). W celu zapobieżenia tej szkodliwej sytuacji powinna Pani:

  1. Jak najszybciej odwołać pełnomocnictwo i wezwać rodziców do zwrotu dokumentu, w którym zawarto pełnomocnictwo.
  2. Uniemożliwić rodzicom dysponowanie Pani środkami pieniężnymi, żądając zwrotu ewentualnej „nadpłaty”, która byłaby na tę chwile w ich rękach.

Kodeks cywilny w zakresie odwołania pełnomocnictwa stanowi:

„Art. 101. [Odwołanie pełnomocnictwa]

§ 1. Pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa.

Art. 102. [Obowiązek zwrotu dokumentu]

Po wygaśnięciu umocowania pełnomocnik obowiązany jest zwrócić mocodawcy dokument pełnomocnictwa. Może żądać poświadczonego odpisu tego dokumentu; wygaśnięcie umocowania powinno być na odpisie zaznaczone”.

Tu kluczowe znaczenie ma więc zachowanie tej samej formy odwołania pełnomocnictwa, co forma, w której pełnomocnictwo sporządzono – jeżeli jest notarialne – tak samo notarialnie powinno nastąpić jego odwołanie. Przebywając za granicą, mogłaby Pani tego dokonać przed miejscowym notariuszem, ale w celu uzyskania możliwości stosowania tego dokumentu w Polsce – konieczne byłoby biegłe tłumaczenie i nadanie „apostille”, aby Polski notariusz w oparciu o ten dokument mógł dokonać adnotacji o odwołaniu na odpisie pełnomocnictwa udzielonego rodzicom. Ze strony praktycznej – warto jest skontaktować się z notariuszem, który pełnomocnictwo sporządził – może to ułatwić realizację całej procedury.

Uniemożliwienie rodzicom dysponowania środkami pieniężnymi

Co do środków pieniężnych – jeżeli dostęp do nich to upoważnienie do konta bankowego – proszę je cofnąć. Jeżeli są to środki przekazane – proszę wezwać pisemnie do ich niezwłocznego zwrotu i niewykorzystywania.

Kodeks cywilny stanowi także o okolicznościach, gdy pełnomocnik pozbawiony pełnomocnictwa próbuje dalej działać, wówczas:

„Art. 103. [Falsus procurator]

§ 1. Jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.

§ 2. Druga strona może wyznaczyć osobie, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.

§ 3. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

Art. 104. [Nieważność jednostronnej czynności prawnej]

Jednostronna czynność prawna dokonana w cudzym imieniu bez umocowania lub z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w cudzym imieniu, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania”.

Proszę o tych przepisach pamiętać w razie problemów z czynnościami dokonanymi przez rodziców po odwołaniu pełnomocnictwa. Jednak z praktycznego punktu widzenie – oprócz powyższych czynności odwołania pełnomocnictwa warto zadbać o to, aby powiadomić o odwołaniu pełnomocnictwa jak najszersze grono zainteresowanych w sprawie i zaangażowanych podmiotów. Oczywiście, że nie sposób przewidzieć, z kim jeszcze rodzice się zechcą kontaktować i zawierać umowy na Pani koszt, ale warto zadbać o to, by znane Pani podmioty i instytucje, z którymi dotychczas rodzice się kontaktowali w Pani imieniu – zostały powiadomione o odwołaniu pełnomocnictwa.

Proszę więc niezwłocznie przystąpić do realizacji powyższego, bo znaczenie będą miały konkretne daty – im szybciej Pani dokonana formalności, tym szybciej pozbawi ich Pani możliwości działania w Pani imieniu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

ePorady24.pl

spadek.info

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie »