Koszty pokrycia rowu melioracyjnego

Na mojej posesji od lat znajduje się rów melioracyjny. Nie jest uregulowany prawnie, nie ma go w KW itd. Wg projektu konieczne jest pokrycie tego rowu. Urząd miasta twierdzi, że mam zrobić to na własny koszt, mimo że sam rów jest dla mnie utrudnieniem i kłopotem. Czy mogę żądać dofinansowania od strony UM?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Koszty pokrycia rowu melioracyjnego

Obowiązek utrzymania rowu melioracyjnego w należytym stanie

Jeśli rów leżący na Pani działce nie jest rowem melioracyjnym w rozumieniu ustawy prawo wodne – czyli nie jest zaliczony do melioracji szczegółowej, nie podlega pod ustawę Prawo wodne. Zgodnie z treścią art. 77 Prawa wodnego:

„1. Utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych szczegółowych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej – do tej spółki.

 2. Jeżeli obowiązek, o którym mowa w ust. 1, nie jest wykonywany, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntu, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania”.

Gdyby rów melioracyjny był urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych, to jego utrzymanie w należytym stanie byłoby Pana obowiązkiem.

Nierealizowanie obowiązku nałożonego decyzją może być egzekwowane w trybie przewidzianym ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a więc w skrajnym przypadku tzw. wykonaniem zastępczym. Organ egzekucyjny upoważnia wierzyciela do wykonania obowiązku za dłużnika (np. udrożnienia rowu), a opłatą za to wykonanie zastępcze obarcza się dłużnika.

Z kolei art. 64b Prawa wodnego stanowi, że: „w przypadku nienależytego utrzymywania urządzenia wodnego, powodującego zmianę jego funkcji lub szkodliwe oddziaływanie na grunty, organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego może, w drodze decyzji, nakazać przywrócenie poprzedniej funkcji urządzenia wodnego lub likwidację szkód, określając warunki i termin wykonania tych czynności”.

Musiałoby tu jednak nastąpić nienależyte utrzymywanie urządzenia wodnego, które powoduje szkodliwe jego oddziaływanie na grunty.

Rów melioracyjny jest urządzeniem melioracji wodnych szczegółowych wtedy, gdy służy melioracji wodnej, a więc regulacji stosunków wodnych w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwienia jej uprawy oraz ochrony użytków rolnych przed powodziami (art. 73 ust. 1 pkt 1w zw. z art. 73 ust. 1 tiret pierwsze oraz art. 70 ust. 1 Prawa wodnego).

Jeśli rów nie jest zaliczony do ww. kategorii, nie podlega przepisom Prawa wodnego w zakresie obowiązków związanych z eksploatacją oraz utrzymaniem tych urządzeń, zatem także przepisom o sankcjach za naruszenie stosownych przepisów w tym zakresie.

Tym bardziej nie ma możliwości, aby zmusić Pana do przykrywania go na własny koszt. Może Pan natomiast wnioskować o pokrycie kosztów takiej inwestycji, ale także nie inaczej niż na zasadzie uznania, skoro rów nie jest ani własnością miasta, ani spółki wodnej.

Zobacz też: Rów melioracyjny na działce budowlanej

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady prawne online ePorady24.pl

prawo spadkowe

odpowiedziprawne.pl

Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »