Przejęcie linii brzegowej jeziora przez zasiedzenie

Jestem właścicielem działki nad jeziorem. Czy mam prawo przejąć linię brzegową (1,5 m) przez zasiedzenie? Działka należy do mnie od 24 lat.

więcej ››

Wspólna budowy domu z córką

Mieszkam z córką (jedyne dziecko) i jej rodziną. Młodzi mają kredyt na działkę budowlaną, na której chcielibyśmy pobudować dom, gdyż ja sprzedaję nieruchomość odziedziczoną po rodzicach. Nie można podobno budować na zasadzie: ich działka mój dom. Jaka jest możliwość wspólnej budowy? Nie chciałabym już teraz wszystkiego przekazywać córce, tym bardziej, że jest to związane z dodatkowymi kosztami.

więcej ››

Niepewne granice działek

Mój dziadek postawił  płot, przesuwając granicę działki. Teraz okazało się, że chodnik przez nas wykonany znajduje się na naszym terenie, ale po zewnętrznej stronie płotu. Pod tym chodnikiem przechodzi również sieć wodociągowa, a przy samym płocie umieszczono hydrant i sieć telefoniczną. Nie jest to uregulowane przez ZDM (sprawdziłam). Sąsiad uświadomił mi, że w razie wypadku (np. złamanie nogi) na tym chodniku to ja ponoszę odpowiedzialność. Czy tak jest? Co mam zrobić?

więcej ››

Twierdzenia sąsiada dotyczące ogrodzenia

Sąsiad twierdzi, że ogrodzenie z siatki (nasze) stoi 2 m na jego działce i chce wyciąć siatkę i ogrodzenie. Czy ma do tego prawo? Co powinnam robić?

więcej ››

Czy można dodać do istniejącego rozgraniczenia dwóch graniczników?

Mam pytanie z zakresu geodezyjno-prawnego. Niedawno przeprowadziłem na własny wniosek rozgraniczenie działki z sąsiadem. Geodeta nie wskazał jednak dokładnie granicy na pewnym odcinku, gdzie jest dużo krzaków, drzew itd. Nie widzę tej granicy i nie umiem jej wyznaczyć. Chciałbym dla jasności poprosić o dodatkowe oznaczenia. Czy można dodać do istniejącego rozgraniczenia dwóch graniczników? Jak to zrobić?

więcej ››

Czy pracownik PINB jest funkcjonariuszem publicznym?

Czy pracownik w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego zatrudniony na stanowisku starszego specjalisty jest funkcjonariuszem publicznym według obowiązujących przepisów?

więcej ››

Kontrola na działce dotycząca domku holenderskiego

Postawiłam rok temu domek holenderski na działce rolnej. Wczoraj otrzymałam zawiadomienie o kontroli na działce co do legalności obiektu budowlanego. Co robić? Wyjechać z domkiem z działki?

więcej ››

Instytut Techniki Budowlanej - aprobaty techniczne na wyroby

Instytut Techniki Budowlanej wydawał aprobaty techniczne na wyroby, które po 1 maja 2004 r . przestały być wyrobami budowlanymi w rozumieniu ustawy o wyrobach budowlanych z 16 kwietnia 2004 r. Naszym zdaniem informacja wymagana w art. 39 powinna zawierać wykaz aprobat na wyroby budowlane spełniające wymogi ww. ustawy. ITB nie informowało producentów o zmianie przepisów i wydawało AT na wyroby niebędące wyrobami budowlanymi do kwietnia 2004 r.  Jednostka organizacyjna udzielająca aprobat technicznych (ITB) nie przekazała informacji. o których mowa w art. 9 ust. 5, a przed WSA stwierdziła, że nie posiada takiej informacji (informacji publicznej) i nie może jej przekazać. WSA w wyroku skonkludował, że jeżeli informacji nie posiada, to jej przekazać nie może. Czy istnieje możliwość prawna uzyskania od ITB informacji, o której mowa w art. 39? Czy AT wydane niezgodnie art. 9 ustawy obowiązującym do 31.12.2016 r. mogą pozostawać w obrocie prawnym, jeżeli spełniają wymagania znowelizowanego art. 9 obowiązującego od 01.01 2017 r.?

więcej ››

Ulga budowlana przy dużym mieszkaniu

Mam pytanie dotyczące ulgi budowlanej za rok 2016. Mam mieszkanie o powierzchni 94 m2, natomiast ulga przysługuje do 75. Czy mimo wszystko mogę liczyć na jakiś zwrot? Jeśli nie, to czy w ogóle mogę skorzystać z jakichkolwiek ulg, kiedy kupiłam pierwsze mieszkanie i je wykańczam?

więcej ››

Zabudowa zagrodowa na działce rolnej

Czy będąc rolnikiem, mogę się budować na działce rolnej? Chciałbym stworzyć zabudowę zagrodową na cele rolne.

więcej ››

Obowiązująca linia zabudowy

W decyzji o warunkach zabudowy, które wydano sąsiadowi, jest stwierdzenie „obowiązująca linia zabudowy” – w linii istniejącego na działce sąsiedniej budynku mieszkalnego. Budynek na tej działce usytuowany jest 1,3 m od mojej granicy, a od drogi o 4 m. Czy pojęcie „obowiązująca linia zabudowy” dotyczy tylko linii od drogi, czy też odległości również od mojej działki? Nie chciałabym, aby planowany dom był tak blisko mojej granicy, bo stojący już budynek mieszkalny jest wysoki i zaciemnia działkę, a poza tym to ograniczyłoby moje plany budowlane. Jeżeli zatem „obowiązująca linia zabudowy” dotyczy odległości od drogi, to wszystko w porządku, ale jeżeli pojęcie to dotyczy odległości od drogi i mojej działki, to zmuszona będę złożyć odwołanie, bo to ograniczy możliwości budowy na mojej działce. Proszę o wyjaśnienie!

więcej ››

Sąsiad blokuje prace budowlane, co robić?

Rozpoczęliśmy rozbudowę budynku mieszkalnego. Pracownicy muszą doprowadzić kanalizację, lecz sąsiad zastawił samochodem opaskę, którą trzeba skuć. Opaska stanowi współwłasność do całego budynku. Jak zmusić sąsiada do usunięcia samochodu? Sąsiad jest posiadaczem mieszkania w tym budynku.  

więcej ››

Aprobaty techniczne, jakie przepisy obowiązują?

Aprobaty techniczne. Czy art. 39 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych nadal obowiązuje*?

więcej ››

Samowolna przebudowa strychu w budynku wielorodzinnym

Sąsiad przebudował strych użytkowy niemieszkalny na osobny lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym (dwulokalowym) na wspólnej działce – bez zgłoszenia i bez mojej zgody na ingerencję w stropy i dach. Czy miał do tego prawo? I co można z taką samowolą zrobić?

więcej ››

Zaniżenie wartości działki przeznaczonej pod budowę drogi

Przed 18 laty kupiliśmy działkę w pełni budowlaną, co potwierdza zarówno zaświadczenie z gminy od sprzedającego, jak i uzyskane przez nas pozwolenia na budowę domu. Dotychczas nie podjęliśmy się budowy tego domu. W międzyczasie uchwalono nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który objął naszą działkę, wydzielając z niej pas 304 m2 pod drogę gminną. Teraz gmina podjęła decyzję o budowie tej drogi i zaprosiła nas do rokowań. Nie jesteśmy przeciwni drodze, problem jednak polega na tym, że ceny rynkowe kształtują się obecnie na poziomie 600 zł/m2, a gmina zaproponowała nam 50 zł/m2 – bo takie są ceny działek drogowych. Jest to cena zaniżona o 100% w stosunku do tej, za jaką przed latu kupiliśmy ten grunt. Boli nas to, że poniesiemy tak duże straty na skutek zmiany planu. Uważamy, że powinniśmy otrzymać godziwe odszkodowanie, gdyż kupując działkę, kupiliśmy grunt jako budowlany, a nie drogowy. Czy prawo nas jakoś chroni przed negatywnymi skutkami obniżenia wartości naszej nieruchomości, bo wójt gminy twierdzi, że jeśli nie zgodzimy się na 50 zł/m2, to i tak zostaniemy wywłaszczeni? Czy mamy szansę na uzyskanie godziwego odszkodowania uwzględniającego teren budowlany a nie drogowy?

więcej ››

Zakup domu bez podłączonego gazu

Niedawno kupiłem dom z działką od „dewelopera”. Dom był przez niego oddany do użytkowania (mam dokument), ale z prądem budowlanym (jest umowa dewelopera z firmą energetyczną i jest w trakcie podłączania, skrzynka prądowa jest już zamontowana i czeka na odbiór) i bez doprowadzonego gazu. Instalacja wewnętrzna w budynku i do granicy działki jest wykonana, natomiast nie mam żadnej dokumentacji odnośnie umowy z gazownią. Byłem ostatnio w gazowni i dowiedziałem się, że oni nie mają tam nic zgłoszone i muszę wystąpić o warunki przyłączenia. Deweloper obiecał mi, że w ciągu miesiąca załatwi wszystkie sprawy związane z podłączeniem gazu do mojego budynku, ale do dnia dzisiejszego nie mogę się nic konkretnie dowiedzieć, często nie odbiera telefonów itp. Czy w tym przypadku mogę sam zwrócić się do gazowni z wnioskiem o warunki przyłączenia do sieci gazowej? W jaki sposób mogę dochodzić od dewelopera zwrotu dodatkowych kosztów, które poniosłem i będę ponosić w związku z opóźnieniem w dostawie gazu?

więcej ››

Dostosowanie klatki i podjazdu dla niepełnosprawnego mieszkańca wspólnoty

Od roku jeżdżę na wózku inwalidzkim, ale jestem osobą czynną zawodowo. Problem sprawiają mi schody w naszym budynku (mieszkam na II piętrze). Mamy wspólnotę mieszkaniową, która nie chce sfinansować dostosowania klatki i podjazdu dla mojego wózka. Z PEFRON-u uzyskałam niewielkie środki na ten cel, ale to może 15% ceny potrzebnej na remont. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy wspólnota nie ma obowiązku dostosowania budynku do potrzeb inwalidów?

więcej ››

Wykreślenie zabudowania z ewidencji zabytków

Zakupiłem działkę z zabudowaniem (w złym stanie technicznym), które wpisane jest w gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Chcę uzyskać wykreślenie zabudowania z tej ewidencji, gdyż w przyszłości myślę o zburzeniu zabudowania. Wiem, że aby to uczynić, potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków. Aktualnie konserwator sprzeciwia się wypisaniu budynku z ewidencji i tym bardziej wyburzeniu. Co można na to poradzić? Jakie sankcje grożą za samowolne rozebranie obiektu, jeżeli chodzi o konserwatora budynku?

więcej ››

Roboty ziemne na nieużywanej działce

Wykonałem wykop pod budynek mieszkalny i część piasku wywiozłem na moją inną działkę z zamiarem wykorzystania tego piasku do utwardzenia części gruntu (łąki i nieużytków). Bez utwardzenia części pasa (ok. 5 m) tej działki nie będę miał możliwości przejazdu do całej powierzchni tych łąk i pastwisk. Czy mogę usypać pas o szerokości 5 m na tej łące lub czy mogę wykopać rów o szerokości 4–5m, a następnie go zasypać i utwardzić, a wykopany torf rozplantować na tej łące i nieużytkach?

więcej ››

Legalizacja samowoli budowlanej starego domu

Moja mama ze swoim rodzeństwem odziedziczyła kawałek ziemi po mojej babci. Jej rodzeństwo zrzekło się tego spadku, wiec cała ziemia należy teraz do niej. W wykazie na tej ziemi znajduje się jedynie obora, ale oprócz tej obory jest tam jeszcze stary drewniany dom. Moi pradziadkowie postawili go w latach 70. i nigdy nie zarejestrowali. Dom nadaje się do remontu. Nieruchomość ma zostać przepisana na mnie i mam tam zamieszkać. Jak wciągnąć do ewidencji stary drewniany dom? Jak go zalegalizować i kiedy?

więcej ››

Szukamy prawników » wizytówka Zadaj pytanie »